IZA ODLUKE vlade da Hrvatska kupi 12 borbenih aviona F3R Rafale za 999 milijuna eura ostalo je puno neodgovorenih pitanja o tome na što će zapravo porezni obveznici potrošiti gotovo milijardu eura, piše u nedjelju Jutarnji list.
Premijer Andrej Plenković i ministar obrane Mario Banožić u petak su bili suzdržani u otkrivanju detalja francuske ponude, a ni o konkurentskim ponudama službeno se ne zna ništa.
Premijer Plenković je rekao da ih nikada neće ni objaviti. Tek se u obrazloženju vladine odluke navode općeniti podaci ponude. Javnost u ovom trenutku nema odgovor na ključno pitanje - što ustvari kupujemo za 999 milijuna eura i koliko će se morati dodatno uložiti u taj projekt?
Prema neslužbenim informacijama, američka ponuda za novi F-16 Block 70 iznosila je oko 1.8 milijardi dolara, a švedska za nove JAS-39 Gripene nešto više od milijardu eura. Po kojim uvjetima i što bismo za te novce dobili - nije poznato.
Kakve su bile druge ponude?
Tek je na novinarsko inzistiranje premijer otkrio da su nam Francuzi ponudili jednu godinu počeka za isplatu, koja će krenuti početkom 2022., a završiti 2026. Dakle, u četiri godine. To je u neskladu s tvrdnjom iz vladina dokumenta da je otplatni rok šest godina.
Osim toga, premijer je potvrdio da nije odlučeno iz kojeg ćemo izvora to plaćati: iz proračuna ili kreditnim zaduženjem.
Predsjednik vlade tvrdi da će država milijardu eura platiti bez problema. Prema dostupnim informacijama, konkurenti, Sjedinjene Američke Države i Švedska, ponudili su dulji rok otplate. Švedska je, prema našim informacijama, ponudila otplatni rok od 10 godina i dulji poček.
Nabavna cijena borbenog aviona, prema stručnim analizama, čini tek između 25 i 35 posto ukupnih troškova posjedovanja i upravljanja borbenim avionima tijekom cijelog njihova vijeka. Ostatak se odnosi na operativni trošak, odnosno letenje, održavanje, popravke itd.
I dalje nema podataka o tome koliko ćemo platiti korištenje francuskih aviona i koliki su njihovi troškovi u usporedbi s drugima, donosi Jutarnji list.