Kolone na kolodvorima, pumpe peku kruh... Zabrana rada nedjeljom je totalni fijasko

Foto: Index, Facebook, Dalmatinski portal

VIKEND iza nas pokazao je da je zabrana rada nedjeljom potpuni fijasko ove vlade. U subotu nije smio raditi nitko, dok su u nedjelju radili tek neki. Posljedice koje je zabrana rada izazvala jednostavno pokazuju da se radi o kolosalnoj gluposti.

Kaos usred sezone, na Jadranu se lokalne vlasti služe trikovima

Ovaj vikend je bio specifičan jer je prije nedjelje bio praznik, Dan pobjede i domovinske zahvalnosti. Po novom Zakonu o trgovini, kojim je zabranjen rad nedjeljom, sada je trgovinama zabranjen i rad blagdanima. I dok trgovci imaju opciju da bude 16 radnih nedjelja, za blagdane gotovo svi ne smiju raditi.

Zabrana rada trgovinama na blagdane odnosi se i na pekarnice i tržnice. Smiju raditi samo prodavaonice koje se nalaze u sklopu željezničkih i autobusnih kolodvora, zračnih i morskih luka, trajekata i zrakoplova, kao i benzinske postaje itd.

To je dovelo do kaosa usred turističke sezone. Na Jadranu se vlasnici trgovina još snalaze jer se tijekom ljeta odlučuju da rade one nedjelje kada je najviše turista u njihovim mjestima, odnosno kad ostvaruju najveću zaradu, dok blagdanima uopće nemaju izbora.

>>Lokalni čelnici na Jadranu se dosjetili kako izbjeći zabranu rada praznicima

Kako bi se ljudima omogućilo pravo na rad, na Hvaru i na Braču se moralo poslužiti trikovima kako bi se izbjegla ova glupost. Tako su gradovi Hvar, Supetar i Stari Grad te općina Bol donijeli odluku o proglašenju sajamskih dana 5. i 15. kolovoza, kad je Velika Gospa.

Lokalni čelnici su odluku o proglašenju sajamskih dana opravdali promidžbeno-turističkim aktivnostima. U odlukama se navodi da "prigodna prodaja na kioscima, štandovima i slično, kao sastavni dio sajamskih događaja u navedene dane može započeti u 9:00 i završiti do 24:00". Sajamski dani podrazumijevaju rad samo na štandovima na otvorenim prostorima, ali nipošto i u trgovinama.

Gužve na kolodvoru, ali ne zbog putovanja 

U subotu na praznik red se stvarao na Autobusnom kolodvoru kamo ljudi nisu došli kako bi negdje otputovali, već da bi obavili šoping.

Tako su od jutra pred Konzumom i Dubravicom bile velike gužve, što je zabilježio i Indexov reporter.

Kruh na benzinskoj

Još jedna posljedica Plenkovićeve neradne nedjelje jesu i ogromne gužve na benzinskim postajama. Kako se i očekivalo, oni kojima je dozvoljeno raditi primijetili su povećanu potražnju i odlučili je iskoristiti. Tako su benzinske postaje počele prodavati kruh.

>>Vlada zatvorila dućane i pekare. Benzinske počele peći kruh

Kako nam je ispričala čitateljica, u Vodicama na Ininoj benzinskoj je bila gužva.

"Ljudima koji su pitali za kruh rekli su da su sve prodali prije dva sata. To je bilo oko 11 sati, rekli su im da više neće peći. Cijeli dan su na toj benzinskoj bile ogromne gužve. Red za blagajnu je bio skroz izvan pumpe", dodaje čitateljica.

Također, kako je upozorio Davor Nađi iz stranke Fokus, u subotu je bio vrhunac vodnog vala, zbog čega nije bilo prilike za kupiti hranu za volontere.

"Osim vrhunca sezone, jučer je bio i vrhunac vodenog vala, pa ako je netko htio kupiti nešto od potrebne opreme ili hrane za volontere, ni to nije bilo baš jednostavno jer su SVE trgovine bile zatvorene", napisao je Nađi.

Redovi nakon otvaranja trgovina

Logično, kad u subotu nije radio nitko, u nedjelju je u dućanima koji su radili nastala velika gužva. Javio nam se čitatelj koji je snimio gužvu na parkingu i u trgovini Kaufland u Zagrebu.

 

"Prethodno sam bio na parkingu Kauflanda na Branimirovoj i nisam uspio izaći iz auta pa sam produžio do drugog dućana. Tamo sam parkirao na prometnom traku", kaže nam čitatelj. Poslao nam je snimku s parkinga.

Dan nakon potpune zabrane rada trgovina velika gužva je nastala i u Vukovarskoj ulici u blizini trgovačkog centra Mall od Split.

Da bi ostvarili pravo na rad, trgovci moraju kršiti zakon

Recimo i da su neki trgovci primorani kršiti zakon kako bi ipak radili nedjeljom. Naime, propisane kazne za one koji bi radili nedjeljom su od 660 do 39.810 eura, a za odgovorne osobe unutar pravnih osoba kazne su od 530 do 9290 eura. Za obrtnike kazna iznosi od 530 do 13.170 eura.

Kako je pred subotnji praznik za Index pojasnila odvjetnica udruge Glas poduzetnika Doroteja Jurčić, postoje saznanja da će neki raditi zato što smo u srcu sezone i jer je mogući promet manji od kazni.

Index je poslao Državnom inspektoratu upit jesu li kaznili koga zbog rada nedjeljom. Još nismo dobili odgovor. No sama činjenica da prodavači moraju kršiti zakon kako bi mogli radili u jeku turističke sezone također govori o kakvoj gluposti vlade se ovdje radi.

Situacija s neradnom nedjeljom najbolje je opisana u jednoj trgovini u Splitu. Vlasnici su se potrudili objasniti kupcima zašto oni i većina ostalih trgovina u Hrvatskoj ne rade, a kao razlog su naveli vladu, koju su opisali kao "hrpu majmuna koji sve moraju pretvoriti u kaos i džunglu". 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.