Foto: FaH, Index
V.D. RAVNATELJA HRT-a Siniša Kovačić davao je poslove i zaključivao ugovore s vanjskim suradnicima i prije isteka kraja natječaja, a kako doznajemo Nadzorni odbor HRT-a navodno će istražiti cijeli slučaj.
Naime, HRT je objavio javni poziv za nabavu dvadeset jedne emisije od neovisnih proizvođača, a natječaj je trajao do 1. listopada. Prije isteka tog roka Komisija je odlučila o pobjednicima natječaja, a v.d. ravnatelja potpisivao je ugovore s vanjskim suradnicima dok su se ponude još i primale. Time su se ostali ponuđači doveli u nepovoljni položaj.
Kako je otkrio Index posljednjeg radnog dana kao v.d. ravnatelja Kovačić potpisao je pola milijuna kuna težak ugovor o razradi scenarija s bivšim medijskim savjetnikom HDZ-a Miljenkom Manjkasom, a kako doznajemo Manjkas nije bio jedini.
Namješteni natječaj?
Navodno će se provjeravati i točnost informacije jesu li neki od vanjskih suradnika već unaprijed obaviješteni od HRT-a koji točno programski sadržaj moraju ponuditi kako bi se uklopio u shemu emitiranja na HRT-u, odnosno navodi o namještenom natječaju.
U neslužbenim razgovorima s članovima Nadzornog odbora HRT-a saznali smo kako će se od Kovačića zatražiti pojašnjenje oko ovog natječaja te će se eventualno tražiti odgovornost za potpisane odluke. Također, neki od njih, kažu kako se ovakva praksa nije viđala ni u vrijeme bivšeg ravnatelja Gordana Radmana čije je poslovanje i dalje predmet istrage internih tijela HRT-a.
Rajković: Ovo je neprihvatljivo
Članovi aktualnog saziva Nadzornog odbora nisu bili raspoloženi za službene izjave, no bivši član Nadzornog odbora, Dražen Rajković u razgovoru za Index kaže da je praksa dodjele poslova prije isteka kraja natječaja - neprihvatljiva.
"Potpuno je neprihvatljivo da HRT kao javni medijski servis bilo s kojim neovisnim proizvođačem programskog sadržaja sklapa ugovor za bilo koju fazu proizvodnje prije isteka roka zaključenja javnog poziva, jer po mome iskustvu, to uvijek upućuje ili na pogodovanje ili na korupciju ili oboje. Nažalost, nije riječ o bilo kakvom izuzetku, već dugogodišnjem ustaljenom, nedopustivom i aljkavom ponašanju HRT-a glede postupka nabave programskog sadržaja od neovisnih proizvođača", kaže Rajković u razgovoru za Index.
Rajković podsjeća da je HRT temeljem odredbe članka 10. Zakona o javnoj nabavi oslobođen obveze provođenja postupka javne nabave za "stjecanje, razvoj, produkciju i koprodukciju programskog materijala namijenjenog radiotelevizijskom emitiranju", pa je za istu svrhu HRT usvojio Opće uvjete poslovanja o mjerilima i postupku odabira programa od neovisnih proizvođača.
"Ne poštuju se zadani rokovi primanja i odlučivanja o najboljim ponuditeljima"
"Najkraće rečeno, posljednjih godina, otkako to pratim, nema javnog poziva (natječaja) kojeg HRT nije prekršio imajući u vidu samo proceduralnu stranu stvari. Naime, unatoč postojanju relativno čvrste programske sheme, javni pozivi potpuno su nepredvidljivi i ne objavljuju se u očekivanom razdoblju godine. Osim toga, kada se javni pozivi i objave, ne poštuju se zadani rokovi primanja i odlučivanja o najboljim ponuditeljima", objašnjava Rajković istaknuvši kako još nijednom raspisani javni poziv nije bio službeno zaključen, što uključuje javnu objavu koji su proizvođači i djela odabrani, a koji nisu i zašto.
"Nitko od sudionika na natječajima ne dobiva pisanu obavijest je li ili nije izabran i zašto, što bi trebala biti podloga za eventualnu žalbu. Mogu zaključiti da je sustav nabave programskih sadržaja na HRT-u već dugi niz godina sustavno napravljen kaotičnim i arbitrarnim, kako bi određene (a slutim uvijek iste) osobe mogle zadržati moć i utjecaj nad pogodovanim, a imam pravo sumnjati i korupcijom obilježenim procesom selekcije audiovizualnih sadržaja, koji su zato u Hrvatskoj skupi, malobrojni, nekvalitetni i na međunarodnom tržištu nekonkuretni", kaže na kraju Rajković.