Foto: Hina
KURDSKE vlasti u Iraku poslale su dodatnih tisuću vojnika u naftom bogatu regiju Kirkuka zbog prijetnji središnje vlasti u Bagdadu, objavio je potpredsjednik autonomne regije Kurdistana (KRG).
Izolacija Kurdistana
Iračka vlada je poduzela niz mjera kako bi izolirala to područje otkad su Kurdi na referendumu 25. rujna izglasali neovisnost, uključujući zabranu međunarodnih letova i pozivanja na zaustavljanje trgovine sirovom naftom.
Irački premijer Haider al-Abadi više je puta ponovio da ne planira napasti taj teritorij, no sigurnosno vijeće regionalne vlade Kurdistana u četvrtak je podiglo uzbunu radi gomilanja iračkih vojnih snaga južno od Kirkuka, "uključujući tenkove, topništvo, vojne džipove i minobacače".
"Te se snage nalaze oko 3 kilometara od pešmerga. Obavještajci tvrde kako postoje namjere zauzimanja obližnjih naftnih polja, zračne luke i vojne baze", priopćila je regionalna vlada.
Pregovori
Glasnogovornik iračke vojske tvrdi kako je ona aktivna u blizini Kirkuka kako bi "istražila i osigurala" obližnju regiju Havija koja je prije tjedan dana oslobođena iz ruku militanata Islamske države.
Vlasti KRG-a od referenduma su više puta pozivale na pregovore, no Bagdad odbacuje tu mogućnost ako se Kurdi ne odreknu rezultata tog glasovanja na kojemu je većina odabrala neovisnost.
Kirkuk leži u blizini granice autonomne regije KRG-a, no snage pešmerga su ušle u njega nakon kolapsa iračke vojske i uoči širenja Islamske države 2014., čime su spriječili da naftna polja padnu pod kontrolu džihadista.
Smanjenje tenzija
Njemačka, u tradicionalno dobrim odnosima i s Bagdadom i s KRG-om, poziva na korake kojima bi se smanjile tenzije.
"Htjeli bismo od njih zatražiti da preuzmu odgovornost i ne eskaliraju taj sukob", naglasio je glasnogovornik njemačke vlade Steffen Seibert u Berlinu.
Čvrsti stav Iraka prema Kurdima ima podršku susjedne Turske i Irana koji se snažno protive secesionističkom pokretu jer i sami imaju značajnu kurdsku manjinu.
Glasnogovornik turskog predsjednika Tayyipa Erdogana u četvrtak je objavio da će Turska postupno zatvarati granične prijelaze sa sjevernim Irakom u koordinaciji sa središnjom vlašću u Bagdadu i s Iranom. Turski premijer Binali Yildirim trebao bi posjetiti Bagdad u nedjelju.