Kvaliteta zraka na jednoj mjernoj postaji u Osijeku je ovih dana bila loša. Osječani strahuju da bi, nakon ogromnog požara plastike u Drava Internationalu, onečišćen zrak mogao ostaviti posljedice na njihovo zdravlje, na što su upozoravali pojedini toksikolozi.
Ipak, onečišćenost zraka posljednjih dana u Osijeku, prema Branimiru Hackenbergeru, biologu sa Zavoda za kvantitativnu ekologiju u Osijeku, najvjerojatnije nema veze s nedavnim požarom, već meteorološkim promjenama.
Biolog: Uzrok su promjene meteoroloških uvjeta, a ne nedavni požar
"Danas kvaliteta zraka jest bila lošija na postaji Osijek 2, međutim na drugoj postaji je bila sasvim u redu. Što se tiče vrijednosti, samo za usporedbu, u Rijeci je danas bilo gotovo duplo više lebdećih čestica nego u Osijeku.
To nije neki broj koji bi izazvao sumnju jer se u ovo doba godine očekuje više dana s većom količinom lebdećih čestica. Puno je razloga za to, a trenutno je glavni razlog promjena meteoroloških uvjeta. Sada dolazi do promjene temperaturnog gradijenta i snažnih kondenzacija tijekom dana zbog kojih lebdeće čestice dolaze u niže slojeve i normalno da ih ima više na mjernim stanicama.
Već u nedjelju meteorolozi predviđaju promjenu vremena tako da možemo očekivati zbog grijanja. Ako provjerimo broj lebdećih čestica u zadnjih godinu dana, možemo vidjeti da u periodu između listopada i veljače može biti i do tri puta veći nego što je bio danas u Osijeku.
Ako se postavlja pitanje ima li taj broj lebdećih čestica veze s nedavnim požarom u Osijeku, ne može se reći da stopostotno nema jer postoje scenariji po kojima bi se tolika količina izmjerena danas mogla dovesti u vezu s požarom. Vjerojatnost za to je vrlo mala i smatram da se radi o posljedicama meteoroloških uvjeta.
Da bi se te lebdeće čestice uopće dovele u vezu s požarom, trebalo bi napraviti njihovu detaljnu kemijsku analizu za koju nisam siguran da se radi, a čak mislim da se ni ne radi. Današnja kvaliteta zraka najvjerojatnije nema veze s tim požarom. Imamo dvije mjerne postaje, jedna je pokazala povišeni broj, ali svi ostali plinovi su u granicama normale i ostatak zraka je zapravo vrlo čist", objasnio je za Index Branimir Hackenberger.
Evo što se preporučuje u ovakvim stanjima
Danas su, uz Osijek, mjerne postaje prikazale lošu kvalitetu zraka u Rijeci te na Kaštijunu, Županijskom centru za gospodarenje otpadom nadomak Pule, koji godinama muku muči s upravljanjem otpadom i prekomjernim smradom koji se širi dijelom Pule te općinom Medulin.
Indeks kvalitete zraka u Hrvatskoj se temelji na vrijednostima koncentracije pet ključnih onečišćujućih tvari: lebdeće čestice, ozon, dušikov dioksid i sumpor dioksid. Kod crvenih upozorenja, kao što je to bilo danas za Osijek, za opću populaciju preporučuje se razmisliti o smanjenju intenzivnih aktivnosti na otvorenom ako osjete simptome poput nadražaja očiju, kašlja ili grlobolje, dok se za osjetljive skupine građana preporučuje smanjenje tjelesnih aktivnosti, osobito na otvorenom, posebno ako osjete simptome.
Upit o pogoršanju kvalitete zraka poslali smo i Zavodu za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije te Gradu Osijeku, ali njihov odgovor nismo dobili do završetka ovog članka. Po primitku ćemo ga objaviti u cijelosti.