Službeni palestinski podaci o izravno poginulima u ratu između Izraela i Hamasa u prvih devet mjeseci sukoba vjerojatno su manji od stvarnog broja žrtava za oko 40 posto jer se zdravstvena infrastruktura u Pojasu Gaze raspala, pokazuje istraživanje.
Recenzirana statistička analiza objavljena u časopisu The Lancet rad je znanstvenika Londonskog fakulteta za higijenu i tropsku medicinu, Sveučilišta Yale i drugih institucija. Pokriva razdoblje od listopada 2023. do kraja lipnja 2024.
Stručnjaci su procijenili da je u tom razdoblju bilo 64.260 smrtnih slučajeva zbog traumatskih ozljeda, oko 41 posto više od službenih podataka palestinskog ministarstva zdravlja. Po istraživanju, 59,1 posto tih žrtava bile su žene, djeca i stariji od 65. U istraživanju se ne navodi procjena broja palestinskih boraca među poginulima.
Izrael: Nastojimo izbjeći civilne žrtve koliko je god moguće
U ratu u Pojasu Gaze poginulo je više od 46.000 ljudi, po palestinskim zdravstvenim dužnosnicima. Prije rata u toj je enklavi živjelo oko 2,3 milijuna ljudi.
Visoki izraelski dužnosnik, komentirajući istraživanje, rekao je da izraelske oružane snage nastoje izbjeći civilne žrtve koliko je god moguće.
"Nijedna druga vojska na svijetu nije nikada poduzela takve mjere tog opsega", rekao je.
"One uključuju upozorenja civilima da se evakuiraju, sigurne zone i poduzimanje svih mogućih mjera kako bi se spriječila šteta civilima. Podaci iz tog izvješća ne odražavaju situaciju na terenu."
Rat je počeo 7. listopada nakon što su militanti Hamasa napali Izrael, ubivši 1200 ljudi i otevši 250 talaca, po izraelskim podacima.
U istraživanju se navodi da su se kapaciteti palestinskog ministarstva zdravlja za elektroničku obradu podataka o poginulima, koji su prije bili pouzdani, pogoršali za vrijeme izraelske vojne operacije koja uključuje upade u bolnice i druge zdravstvene ustanove i poremećaje digitalnih komunikacija.
Izrael optužuje Hamas da koristi bolnice za prikrivanje svojih djelovanja, što on niječe.