Liječnici u Osijeku svaka dva sata moraju pregledavati WC-e: "Ovo je kap koja je prelila čašu"

Foto: Shutterstock, 123rf

LIJEČNICI i medicinske sestre Doma zdravlja Osijek svaka dva sata, kad nema spremačica, moraju obilaziti i vršiti nadzor nad sanitarnim čvorovima. Dopisom od 9. ožujka ih je o tome obavijestio ravnatelj Doma zdravlja Miroslav Sikora.


Nakon što se skupina liječnička pobunila, ravnatelj je neke od njih krenuo pozivati na sastanak, a kako doznajemo, jednoj od liječnica je stornirao i već odobren godišnji odmor.

Ogorčeni ovakvom naredbom ravnatelja, zaposlenici Doma zdravlja poslali su dopis na nekoliko adresa, a između ostalog i Ministarstvu zdravlja, KoHOM-u, HZZO-u i Hrvatskoj liječničkoj komori.

Naime, obiteljski liječnici ponekad u cijeloj smjeni nemaju vremena ni sami otići na WC zbog velikog broja pacijenata koje dnevno prime, a zna se dogoditi da brojka pacijenata po danu prijeđe stotinu.

O tom je problemu za Index progovorila doktorica obiteljske medicine Ljiljana Ćenan, koja kaže kako su WC-i samo kap koja je prelila čašu budući da se liječnici obiteljske nose s nizom problema kao i protuzakonitim radom.



"Ravnatelji prisiljavaju doktore na protuzakonit rad"

"Ovo sa zahodima je kap koja je prelila čašu. Smiješna i djetinjasta je izjava ravnatelja i MIZ-a da oni tim dopisom nisu mislili da doktori svaka 2 sata nadziru zahode i otklanjanju nedostatke (iako u dopisu upravo tako piše!) već da se javi u ravnateljstvo kad se uoče nedostatci. Jer upravo je suprotna situacija - doktori i sestre godinama ukazuju na nedostatke, a oni se

mjesecima i godinama ne otklanjaju.

Ravnatelji su ti koji bi trebali inzistirati da njihovi zaposlenici rade u skladu sa zakonima RH i u skladu s pravilima liječničke struke. Sad imamo apsurdnu situaciju u kojoj ravnatelji prisiljavaju doktore da rade protivno zakonima i protivno pravilima liječničke struke, a sami liječnici se bore za zakonitost.

Liječnici (pogotovo zaposlenici Domova zdravlja, ali često i koncesionari) su izloženi prijetnjama ravnatelja Domova zdravlja (čak i sudskom progonu - jučer je ravnatelj Doma zdravlja Varaždin ponovno izgubio sud koji je pokrenuo protiv 2 obiteljske liječnice koncesionarke.

No, one su rijetke koje su imale hrabrosti ići na sud, većina doktorica je pod prijetnji sudom (protuzakonitih prijetnji jer po izgubljenom sudu se vidi da ravnatelj nije imao pravo) popustilo i platilo tisuće kuna onog što nisu trebale platiti).

Ravnatelji Domova zdravlja, ali i cjelokupna hrvatska javnost, trebaju znati da se doktori njih ne boje! Ono čega se doktori "boje" je da pod pritiscima da rade masu stvari koje ne spadaju u posao liječnika, a koje im oduzimaju vrijeme i energiju, ne počine liječničku pogrešku, ili ne vode adekvatno medicinsku dokumentaciju, zbog čega mogu završiti na sudu ili izgubiti liječničku licencu!

Upravo zbog toga što liječnici žele raditi po zakonu i pravilima liječničke struke i što ne žele pogriješiti i izazvati štetu pacijentu, su se sad pobunili i ne daju se više zastrašiti", rekla je u razgovoru za Index doktorica Ljiljana Ćenan, ujedno predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) za Slavoniju.

Dr. Ćenan: Tjedno nam stižu ponude za rad u nordijskim zemljama i Dubaiju

Naglasila je kako su hrvatski liječnici vrlo cijenjeni vani, što pokazuju i tjedne ponude za posao, koje dobivaju od nordijskih zemalja do Dubaija, te upozorava kako bi se mogao dogoditi još veći odljev liječnika, kojih Hrvatska ionako ima premalo.

"Ako im se ovdje ne dopusti da rade po zakonu i po pravilima liječničke struke, oni koji su do sada odolijevali ponudama jer ne žele napustiti svoju zemlju, će jednostavno otići van. Ponude koje dobivamo su financijski vrlo primamljive, ali namjerno ne želimo govoriti o financijama, jer novac u pravilu nije ono što otjera liječnika van zemlje, nego upravo bahati političari i nemogući uvjeti rada, u kojoj smo svakodnevno u opasnosti da pogriješimo i zauvijek upropastimo život nekome od naših pacijenata i samima sebi", rekla je u doktorica Ljiljana Ćenan.

Razgovarali smo i s liječnicima Doma zdravlja Osijek, koji ne žele pod imenom izaći u javnost jer ih se već sad nastoji degradirati, a kao što smo na početku naveli, nekima se već stornirao i odobren godišnji odmor.

Međutim oni su nam dostavili dopis kojeg su slali na sve institucije, a u kojem navode da
sebi i pacijentima žele osigurati bolje uvjete za rad i pružiti zdravstvenu skrb na kvalitetan način i ukazati na neke nebuloze s kojima ih se, kako kažu, tlači iz dana u dan.

Liječnici osječkog DZ storniran već odobren godišnji jer se pobunila

"Pa krenimo redom - aktualan dopis kojim se od nas zdravstvenih djelatnika - liječnika i med. sestre zahtjeva da tijekom prijepodnevne smjene vršimo nadzor nad sanitarnim čvorovima i to svaka 2 sata?!?

Mi smo prvenstveno zdravstveni djelatnici i tu smo zato da bi radili s pacijentima, a hvala Bogu posla imamo i preko glave te najčešće niti sami ne stignemo otići na WC, a kamoli da svaka 2 sata hodočastimo po sanitarnom čvoru i čistimo eventualni nered koji bi zatekli.

Druga i najvažnija stavka kada bi se i prihvatili posla (što ne želimo) trpjeli bi pacijenti zbog kojih smo u krajnjem slučaju tu. Smatramo da poslodavac održavanje sanitarnih čvorova treba riješiti na drugi način, preraspodjelom postojećeg osoblja zaduženog za isto ili zapošljavanjem novih ako broj postojećeg kadra nije u skladu s obimom posla.

U ponedjeljak smo poslali dopis ravnateljstvu, s kopijom Ministarstvu zdravstva, HZZO, KoHOM odvjetnicima i HLK. Odgovor smo dobili u roku od 24 sata gdje se izričito spominje jedna osoba, očito kao pokušaj zastrašivanja. Iako nam još nije odgovoreno na dopis od prije tjedan dana", ističe se u dopisu kojeg su poslali liječnici DZ Osijek.

Uz to što bi trebali pregledavati WC svaka dva sata, navode i kako se suočavaju s brojnim drugim problemima u radu.

"Nemamo laboratorij za hitne pretrage u dežurstvu"

"Prije 2 tjedna se od nas tražilo da otključavamo i zaključavamo zgradu Doma zdravlja, dakle netko tko dežura ili ima radnu subotu, prvo mora u glavnu zgradu doći po ključeve, a sutradan sve otključati. Onaj tko odlazi sve zaključava. I naravno s ključevima se nameće i pitanje odgovornosti - tko bi bio odgovoran u slučaju da se dogodi kakva provala ili bilo kakva materijalna šteta? Tko bi trebao provjeravati jesu li u zgradi ostali beskućnici ili ovisnici? Sporno otključavanje i zaključavanje trenutno provode zaštitari - konkretno od ovog vikenda.

Posebna dežurstva - dežurstva koja su obavezna za nas domske liječnike se obavljaju u prostorijama koje su potpuno neadekvatno opremljene. Dežurstvo za populaciju stariju od 7 godina je smješteno u podrumu, te nema pristup za teško pokretne i nepokretne pacijente, pa liječnik mora izlaziti na parking i u autu pregledavati osobu koja ne može hodati. Lift koji postoji je zaključan tijekom vikenda.

Ordinacija je tamna, bez dovoljno danjeg svijetla i kisika, priručno namještena i opremljena.

S obzirom na to da se najavljuje prebacivanje još veće količine posla s OHBP (Hitne) k nama, jasno je da mi nemamo ni prostor ni opremu kojom bi trebali opskrbiti naše pacijente. Najbanalniji primjer su baterije i tuljci za otoskop koje redovito nemamo ili su dotrajali! A da ne govorimo o nečem kompliciranijem!

U dežurstvu bi trebali imati i pristup laboratoriju za osnovne hitne pretrage, jer često se dogodi da moramo pacijenta poslati u bolnicu samo zato što nemamo laboratorij kojim bi diferencirali pojedina stanja. U takvim uvjetima gdje nemamo pristup osnovnoj dijagnostičkoj obradi, niti uvjete pružanja adekvatne terapije pacijentu ne želimo preuzeti odgovornost za rad pod takvim okolnostima", kažu liječnici.

"Ambulante prljave, plaćamo kazne od strane HZZO-a"

Ističu kako u dežurnim ambulantama nemaju ni EKG, ni oksimetar, inhalator, špricu za ispiranje uha za otklanjanje stranih tijela, kirurški pribor im je kažu, zahrđao, a nemaju ni vagu za mjerenje najmlađih u pedijatrijskom dežurstvu što je neophodno za pravilno doziranje terapije.

"Ambulanta informatički nije podržana, većina kolega sve piše na papire, te se pacijenti stalno bune zašto moraju čekati 20 min da im se ispiše recept. Ambulanta je prljava, sve je prepuno raznih žica koje mogu biti izvor ozljede, ležaj za pacijente je pokidan, kao i liječnička stolica, stolica za pacijente je pohabana. Nakon dežurstva prvi radni dan moramo upisati sva dežurstva u kompjuter što moramo odrađivati poslije radnog vremena, za što nismo plaćeni. Kolegice koje su na specijalizaciji moraju dolaziti u kasnim noćnim satima u ambulantu unositi podatke gdje se zadržavaju do 23 h jer je ambulanta zauzeta do 20:30.

Nerijetko kolegice plaćaju kaznu od strane HZZO zbog previše propisanih antibiotika jer nam HZZO "propisuje" koliko kutijica mjesečno možemo prepisati s obzirom na veličinu ambulante, no nitko ne razmišlja da nam se u tu kvotu broje i antibiotici prepisani u posebnom dežurstvu te bivamo kažnjeni, bez obzira na to što je svaki lijek opravdano propisan.

Za rad s izbjeglicama u Slavonskom Brodu, a tako i za Opatovac, obaviješteni smo putem maila te niti jedan liječnik nije dobio na potpis suglasnost niti pisani zahtjev za svakog ponaosob. Mail je upućen pod izlikom da je to zbog izvanrednog stanja koje je ukinuto još ranije, te niti jedan liječnik nije primoran ići dežurati bez prethodno potpisane suglasnosti, što ovdje nije bio slučaj.

Isto tako su liječnici koji su dežurali redovito radili svoje ambulante, bez slobodnog dana (dakle radili bi ujutro svoju ambulantu, išli bi u noćnu smjenu u Sl.Brod, te drugi dan poslijepodne u svoju ambulantu).

Liječnici su slani u noćna dežurstva bez sistematskog pregleda, bez kojeg svi isti radimo iako je zakonski obavezan pri zapošljavanju.

Trenutno je u sklopu DZ Osijek 31 ambulanta uključujući Osijek i okolicu", naglasili su liječnici koji zbog svega toga razmišljaju o odlasku u inozemstvo, ponajviše zbog boljih uvjeta rada, organizacije samog posla, bolje opremljenosti radilišta i radnog vremena.

"Dnevno imamo od 60 do preko 100 pacijenata"

"Ono što nas sve najviše muči je dojam da nismo cijenjeni! Što se burn outa tiče mislim da smo svi jako blizu toga. Prevelik obim posla, dnevno 60 pa do preko 100 pacijenata, kućne posjete, sudjelovanje u posebnim dežurstvima vikendima i blagdanima, administracija u kojoj se gušimo i koja nam je nametnuta te nam onemogućava da radimo ono za što smo se školovali, gotovo svakodnevni nerealni i ponekad nebulozni zahtjevi koje dobivamo putem maila od uprave DZ-a, kao spomenuto čišćenje sanitarija", dodaju liječnici.

Potrebnu opremu za rad tvrde, većina ambulanti nema, kao ni ono što bi po zakonu jedna ambulanta trebala sadržavati, u većini seoskih ambulanti koje su daleko od grada itekako treba EKG, defibrilator, inhalator, spirometar, boca s kisikom, TENS. Od najosnovnije opreme, ističu, kako neke ambulante nemaju ni vagu, visinomjer i metar, a kamoli osnovni kirurški set već se služe zahrđalim pincetama.

"Sam prostor je većinom neadekvatan, prozori su dotrajali (ili se uopće ne mogu otvoriti ili je opasnost od pada prozora pri otvaranju), krov u većini vanjskih zgrada prokišnjava, neki nemaju ni na adekvatan način riješeno grijanje zimi, niti hlađenje ljeti.

U nekolicini ambulanti je provaljeno i više puta te ni nakon provala nisu poduzete mjere da se iste spriječe u budućnosti (postavljanje rešetaka na prozore, postavljanje nadzornih kamera, uvođenje zaštitarskih tvrtki...). Većina ambulanti ima dotrajali namještaj, nemaju adekvatne stolice (sjede na plastičnim stolicama iz čekaonice koje nisu udobne ni pacijentima), stolove, raspadajuće ormare, nemaju terapijska kolica pa se terapija često mora držati na neadekvatnim mjestima poput prozora, krevete za pregled pacijenata, dotrajalu informatičku opremu.

"Narušena sigurnost liječnika i sestara"

Ambulante koje su malo bolje opremljene su nerijetko ambulante u kojima su koncesionari ostavili svoj namještaj kad su odlazili u mirovinu.

Ovim svime je narušena sigurnost kako liječnika i sestara, tako i naših pacijenata. Kad pogledamo ordinacije liječnika koncesionara, kako su vrhunski opremljene i uređene, većina naših ordinacija izgleda kao priručne poljske ambulante. Potrebno je naglasiti da radimo isti posao kao kolege koje su u koncesiji međutim u puno lošijim uvjetima te prije svega nije korektno prema pacijentima da budu zakinuti za određene usluge samo zato što njihov liječnik nije u koncesiji već je zaposlenik Doma zdravlja Osijek. Za obnovu dvije zgrade se spominje već godinama kako su novci osigurani no da se čeka, nitko ne zna što.

Većina ambulanti ne zadovoljava minimalne uvjete prostora i medicinsko-tehničke opreme za obavljanje zdravstvene djelatnosti propisane pravilnikom od strane Ministarstva zdravstva.

Rad s narkomanima i ostalim problematičnim skupinama - u zadnje vrijeme je problema sve više, od početka 2016 godine je provaljeno u nekoliko ambulanti DZ i počinjena je znatna materijalna šteta. Zdravstveno osoblje kao i prisutni pacijenti u čekaonicama su nerijetko izloženi agresivnim ispadima, verbalnim nekad i fizičkim čime je ugrožena sigurnost i medicinskog osoblja i samih pacijenata koji čekaju na pregled.

Smatramo da bi rad s ovisnicima trebao biti riješen na drugi način, prebacivanjem u centre za liječenje ovisnosti. Druga važna stvar nije riješeno pitanje zaštite na radu, većinom u općoj medicini u timovima su žene i sve smo češće izloženi napadima od strane pacijenata. Zaštitara nemamo", ističu liječnici.

Još jedan od problema je, tvrde, i taj da su si sami dužni osigurati zamjenu za vrijeme godišnjeg odmora, bolovanja ili slobodnih dana zajamčenih zakonom.

Ravnatelj DZ Osijek otišao na godišnji

"Liječnici i med. sestre time zapravo uopće nemaju godišnji odmor jer svakom navodnom godišnjem odmoru prethodi ili dolazi nakon godišnjeg odmora, rad u duploj ambulanti ili u 2 smjene, s dnevnim protokom pacijenata i preko 120. Znalo se događati i to da se mijenjaju 2 ambulante, uz naravno rad u vlastitoj, čime je kvaliteta rada znatno smanjena, o mogućnosti pogreške ili krive procjene te odgovornosti prema pacijentima, u takvim uvjetima rada, nije ni potrebno govoriti, a o umoru i iscrpljenosti djelatnika još manje. Slanjem svake zamolbe za godišnji odmor ili slobodni dan moramo navesti tko će nama biti zamjena, u suprotnom godišnji odmor neće biti odobren, čak i kad smo na bolovanju dobijemo upit tko će nas mijenjati.

Neki domovi zdravlja su riješili taj problem zapošljavanjem dodatnog tima liječnika i sestre, koji služe kao zamjena za godišnje odmore i bolovanja, a s obzirom na veliki broj timova u našem DZ ima potrebe i za dva rezervna tima.

Trenutni uvjeti rada su daleko od dobrih i moglo bi se učiniti puno toga da nam se rad olakša te u konačnici i pruži kvalitetnija skrb našim pacijentima. Iz istih razloga dosta nas razmišlja o tome da sreću potražimo negdje izvan granica RH. Rješenje problema vidimo u jednakim uvjetima rada liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti kroz model koncesija što se pokazalo uspješnim i za pacijenta i za liječnika, te na kraju i za osiguravatelja", naveli su liječnici u iscrpnom dopisu kojeg su uputili na sve zdravstvene institucije.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.