Saborski zastupnik DP-a Josip Dabro jučer je medijima pokazao presudu protiv svojeg bivšeg stranačkog kolege Marija Radića zbog izazivanja prometne nesreće sa smrtnom posljedicom. Radić je nesreću skrivio u ožujku 2009., a već u prosincu te godine izrečena mu je nepravomoćna osuđujuća presuda.
Dobio je uvjetnu kaznu - osam mjeseci zatvora uz rok kušnje od dvije godine. Radić je kazneno djelo priznao što je, kako proizlazi iz obrazloženja, bilo ključno za donošenje tako blage presude. Osim toga, do tada nije bio kažnjavan, pa mu je i to bila olakotna okolnost.
Nakon isteka roka provjeravanja od dvije godine te još tri godine nakon toga Radić je potpuno slobodan čovjek. Prema zakonskim propisima ta ranija osuđivanost ne bi se smjela ni spominjati, no Dabro je ipak podsjetio na Radićevu nesreću, a ponovio je i podatak da je Radić imao čin vodnika u JNA koji mu je osobno potpisao ondašnji savezni sekretar za narodnu obranu general-pukovnik Veljko Kadijević.
Prema presudi Općinskog suda u Osijeku, Radić je tragičnu nesreću skrivio na Južnoj osječkoj obilaznici. Bilo je oko 19:15 sati 25. ožujka 2009., kada je svojim terencem naišao tom cestom. Sud je utvrdio da je "lakomisleno smatrao da nitko od pješaka neće prelaziti taj kolnik" pa nije obraćao dovoljnu pozornost. Baš tada naišao je pješak kojeg je oborio lijevom stranom automobila, a zatim ga i pregazio usmrtivši ga na mjestu.
Osječko općinsko državno odvjetništvo na teret mu je stavilo izazivanje prometne nesreće sa smrtnom posljedicom, ali iz nehaja. To je već godinama praksa kada vozači koji izazovu udes nisu pod utjecajem alkohola.
Kazneni zakon tada je za ovo nedjelo propisivao od šest mjeseci do pet godina zatvora. Sada počinitelj može biti kažnjen s jednom do osam godina zatvora.
Tijekom postupka Radić je krivnju priznao, a izjavio je i da je nakon udesa i sam završio na liječenju zbog psihičkih problema. Sud je u presudi utvrdio da nije propustio pješaka koji je već počeo prelaziti kolnik.
Prometni vještak u svojem je nalazu naveo da do nesreće ne bi došlo da je Radić, s upaljenim dugim svjetlima, naglo zakočio, ali isto tako i pješak je mogao izbjeći nesreću da je obratio pozornost na vozila koja su mu dolazila s desne strane.
"Smatrajući da će se svrha kazneno-pravnih sankcija u odnosu na Marija Radića postići primjenom mjere upozorenja, ovaj sud nalazi da nije neophodno da se izrečena kazna zatvora u trajanju od osam mjeseci izvrši. Stoga je odredio da se prema okrivljeniku primjeni uvjetna osuda, tako što se odgađa izvršenje izrečene kazne zatvora na vrijeme od dvije godine i kazna se neće izvršiti ako okrivljeni u tom vremenu ne počini novo kazneno djelo", stoji u presudi.
"Naime, sud smatra da će se samim izricanjem kazne, bez njezina izvršenja dovoljno djelovati na okrivljenika da ubuduće ne čini kaznena djela", naveo je u prvostupanjskoj presudi sudac Ivan Vulić, koji je u međuvremenu napredovao na Županijski sud u Osijeku.
Pokušali smo u novom e-Predmetu Ministarstva pravosuđa pronaći podatke o ovoj presudi, no nije nam uspjelo.