Nacrtom zakona o jeziku koji je izradila radna skupina Matice hrvatske propisuje se samo javna uporaba hrvatskog jezika i on ni na koji način ne zadire u privatnu komunikaciju niti ograničava slobodu književno-umjetničkog izričaja, priopćila je danas Matica hrvatska.
Radna skupina Matice hrvatske, u kojoj su August Kovačec, Stjepan Damjanović, Mislav Ježić, Tomislav Stojanov i Mario Grčević, ističe se u priopćenju, sačinila je moderan nacrt zakona, primjeren današnjem vremenu.
"U njemu nisu predviđeni nikakvi inspektorati niti zabrane, on štiti u prvom redu običnoga hrvatskoga građanina i propisuje da taj građanin ne smije biti kažnjen ako zna samo hrvatski, nego mu to mora biti dostatno za normalno funkcioniranje u hrvatskom društvu", naglašava predsjedništvo Matice hrvatske.
Traže osnivanje Vijeća za hrvatski jezik
Osim toga, u njemu se poštuje zlatna formula hrvatskog jezika ča-kaj-što, komplementaran je sa Zakonom o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina te se njime propisuje samo javna uporaba hrvatskog jezika, dok ni na koji način Zakon ne zadire u privatnu komunikaciju, niti se njime ograničava sloboda književno-umjetničkog izričaja.
Iz Matice dodaju da se potiče i uporaba svih idioma hrvatskoga jezika, među kojima su čakavski i kajkavski, svih funkcionalnih stilova hrvatskoga standardnog jezika i hrvatskih povijesnih pisama u primjerenim prilikama.
Isto tako, predviđeno je osnivanje Vijeća za hrvatski jezik u kome će biti istaknuti stručnjaci za hrvatski jezik, koji će pratiti provedbu Zakona te predlagati vladi izradu Strategije hrvatske jezične politike i davati mjerodavna mišljenja u vezi sa službenom i javnom uporabom hrvatskoga jezika.
Vijeće će također predlagati donošenje mjera za zaštitu, osiguranje i slobodu uporabe i poticanje razvoja hrvatskoga jezika.
Nacrt će objaviti za nekoliko tjedana
Matica najavljuje da će konačan tekst nacrta zakona biti dovršen za nekoliko tjedana, kada će biti otvoreno Javno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću.
Za nacrt je, napominju iz Matice, glasovalo svih 25 članova Glavnoga odbora MH te ga je podržao i Odbor za normu hrvatskoga standardnog jezika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, a inicijativu je pozdravio i premijer Andrej Plenković, rekavši da će vlada predložiti njegovo donošenje u Hrvatskom saboru.
"Uvjereni smo da nakon usvajanja ovoga Zakona naš hrvatski jezik više nikada neće biti prepušten nebrizi i samovolji pojedinaca", poručuju iz Matice.