ZORAN MILANOVIĆ odgovarao je na pitanja novinara u Požegi. Usporedba Grbina i Frka-Petešića bila je neizbježna. Novinari su pitali po čemu je Frka veći Zagrepčanin nego Grbin.
"Gdje je Frka-Petešić rođen? U Francuskoj. Radio je isključivo za hrvatsku državu. Došao je u Zagreb iz Pariza kao masa mojih kolega čiji su roditelji bili u emigraciji. Svi do jednog, oni iz Buenos Airesa, iz vražje matere, došli su i prijavili se u Zagrebu. Stier? Čovjek je došao iz Buenos Airesa, preko Washingtona, u Zagreb. Nikome od navedenih nije palo na pamet da se prijavi kod dida i babe, gdje nikad nisu živjeli.
A kod Frke imamo i već prijavljeno prebivalište u Zagrebu, pa si je onda rihtao i štelao drugo da si riješi stan. Znači, on je već imao prebivalište u Zagrebu.
Grbin je živio u Puli, tamo je imao odvjetnički ured, kuću. On je nastavio jedno legalno i prirodno stanje koje je u jednom trenutku trebao prekinuti.
Razlikujte sistemski, namješteni grabež, gdje se jednom čovjeku sistemski pogoduje uz suglasnost predsjednika vlade od traljavosti, gdje se radi o sitnim greškama koje će ih politički koštati.
Frka i Grbin, dakle, nije isto, to su različite stvari, jako različite", komentirao je Milanović.
Video: N1
O NATO-u i slanju hrvatskih jedinica u borbene skupine
"Vidjet ćemo gdje će hrvatski vojnici ići", rekao je Milanović.
"Nije isto biti dio borbene skupine u Mađarskoj, na Balatonu ili Hrvatska vojska na prvoj liniji u iščekivanju napada. Zašto bismo ih slali tamo? Vidjet ćemo, sve ćemo na ad hoc osnovi utvrditi. Sabor uvijek može ići u suludu avanturu, ali će onda i odgovarati", rekao je Milanović.
"Gledamo kako se jedna siromašna država uništava podgrijavanjem panike. Pa Ukrajina poziva da se smire tenzije", rekao je. Konstatirao je da se govori o nekoliko desetaka tisuća ruskih vojnika nedaleko od milijunskih gradova.
"Nakon ovoga će se nekim stvarima teško vjerovati. Naprosto, na ovakvim stvarima se gubi kredibilitet ako se pokaže da nije bilo sve točno. Mi mislimo svojom glavom, tako će i biti. Nitko nam nije ništa dao, ali nećemo se svetiti. Nama je bilo teže nego Ukrajini sada, a dobili smo embargo. Ukrajini se stvara iluzija da se mogu obraniti od Rusije, potiče ih se na sukob, a istovremeno se govori kako naši vojnici tamo neće biti", rekao je Milanović.
"Hrvatska blamaža u Bruxellesu zbog potresa"
"Hrvatska se izblamirala jer nije iskoristila ništa od novca za obnovu nakon potresa pa joj je Bruxelles milostivo produljio rok, ali milostinju uskraćuje Hrvatima u BiH", rekao je predsjednik Zoran Milanović koji za to krivi nesposobnost šefa diplomacije i premijera.
"Nije totalna blamaža, samo je blamaža", rekao je u petak Milanović, komentirajući dan ranije objavljenu odluku Europske komisije o produljenju roka za korištenje novca za obnovu Zagreba od potresa iz Europskog fonda solidarnosti do lipnja 2023.
Po njegovim riječima treba vremena za obnovu i on prihvaća da nije mogao biti iskorišten sav novac jer "to je nemoguće".
Podsjetio je da je i sam branio vladu od napada za sporo korištenje tog novca, ali vlada nije "iskoristila ništa". Dodao je: "Ja bih bio ponosan da smo iskoristili 50 posto." Smatra da je premijer Andrej Plenković u Bruxellesu "morao nekog potezati za rukav, žicati", gdje su se možda podsmjehivali Hrvatskoj i rekli "dajte im tu milostinju".
Međutim, Hrvati u Bosni i Hercegovini "ne mogu biti u situaciji da traže običnu pljesnivu milostinju", ustvrdio je Milanović. "Ne smije ih se optuživati da su remetilački faktor jer bez njih BiH ne postoji", poručio je.
Hrvatski predsjednik mjesecima optužuje hrvatsku vladu da u Bruxellesu nije uspješna u obrani zahtjeva Hrvata u BiH da se izmjenom izbornog zakona spriječi ponavljanje scenarija u kojem bošnjačka većina bira Hrvatima predsjednika te izaslanike u Domu Federacije BiH.
"Hrvatska kao članica EU ima svoj glas i može se usprotiviti odlukama u Bruxellesu", rekao je Milanović. "Zagreb to pravo u slučaju obrane Hrvata u BiH nije iskoristio", rekao je predsjednik i posebno apostrofirao šefa hrvatske diplomacije Gordana Grlića Radmana.
"Hrvatski predstavnici imat će moju punu podršku", rekao je Milanović koji smatra da hrvatska vlada može i mora blokirati izbore u BiH ako se ne provedu promjene izbornog zakona koje traže Hrvati u BiH.
Pregovori vođeni u siječnju u Neumu, uz posrednike iz Sjedinjenih Država i Europske unije, nisu uspjeli približiti stajališta HDZ-a BiH i vodeće bošnjačke stranke SDA i u takvoj pat-poziciji strani diplomati odaslali su poruke da će se izbori unatoč tome održati, što Milanović smatra neprihvatljivim.
Kritike ministru vanjskih poslova
Komentirao je i neimenovanje vojnog izaslanika Hrvatske u NATO-u, kazavši da se od njega traži samo potpis bez izravnog sudjelovanja u tom procesu.
Predložena osoba "može biti osoba koja je u redu, a može biti i izabrana u Spačvi na terevenki lokalnog HDZ-a". "Banožićevog? I ja bih to trebao potpisati? Jel' se tako vodi država", zapitao je predsjednik.
Uputio je novinare da pitaju premijera Plenkovića zašto ni nakon pola godine ne donesu zajedno odluku da svima kojima su istekle četiri godine veleposlaničkog mandata ne napišu razrješenje.
Zatim je sam odgovorio na postavljena pitanja. "Zato što je ministar vanjskih poslova (Gordan Grlić Radman) koji nije ni sanjao o tome da će biti išta više od kotlovničara u ministarstvu."
Ocijenio je da će taj čovjek, koji je postao ambasador i ministar pred penziju, "napraviti sve da se dopadne svom šefu". "Nema tog poniženja, te skrušenosti, tog jada koji neće napraviti sebi da ostane tamo". Odbacio je navode da Hrvatska nema veleposlanike zato što on, kao predsjednik, gura kandidate SDP-a.
Milanović: Dosta je širenja NATO-a
Predsjednik Republike Zoran Milanović rekao je u petak da se NATO ne bi trebao širiti na Ukrajinu jer to ugrožava hrvatski interes i dodao da će se Zapad nositi s posljedicama ako neosnovano širi paniku o napadu Rusije na tu zemlju.
Izjava hrvatskog predsjednika, koja je suprotna politici otvorenih vrata Sjevernoatlantskog saveza, stiže u vrijeme ključanja napetosti između Rusije, koja gomila vojsku na ukrajinskoj granici, i zapadnih zemalja, koje ju upozoravaju da ne napada tu zemlju.
Rusija za povlačenje vojske, između ostaloga, traži jamstvo da se NATO neće širiti na Ukrajinu.
"Dok sam predsjednik, bit ću protiv toga da se NATO širi igdje", rekao je Milanović novinarima u Požegi.
Onaj tko zagovara širenje NATO-a na Ukrajinu "ugrožava i hrvatski interes". "Jer mi smo u NATO-u, netko sutra može naše ljude tamo poslati", rekao je hrvatski predsjednik.
"Širenjem NATO-a i vi preuzimate obaveze. Hoćete li i vi svoje dijete poslati na istočni front", odgovorio je na novinarsko pitanje.
"NATO je došao dovoljno na istok. Dosta je, dosta je", zaključio je.
Milanović je već u siječnju poručio da vojnici iz Hrvatske, članice NATO-a, neće ići u Ukrajinu, koju je nazvao jednom od najkorumpiranijih zemalja u Europi, zbog čega su slijedile osude hrvatske vlade te vlade u Kijevu, koja je pozvala hrvatsku veleposlanicu na razgovor.
Danas je ponovio da hrvatski vojnici neće na prvu liniju bude li sukoba Rusije i Ukrajine.
NATO je zadnjih tjedana poslao vojna pojačanja u svojim državama članicama u susjedstvu, Poljskoj, baltičkim zemljama, Rumunjskoj, redom državama koje su nekada bile u istočnom bloku, a nakon raspada Sovjetskog Saveza pridružile su se NATO-u na nezadovoljstvo Rusije.
Na novinarsko pitanje hoće li hrvatski vojnici biti raspoređeni u tim zemljama Milanović je odgovorio: "To ćemo vidjeti."
"Nije isto ako su hrvatski vojnici dio borbene skupine u Mađarskoj, na Balatonskom jezeru (...) ili ako je Hrvatska vojska na prvoj liniji u iščekivanju napada. I tako što, pet godina u tenziji? Hoćemo li ove ljude slati tamo? Zašto? Zašto bismo to radili", zapitao je.
Rekao je da on kao vrhovni zapovjednik potpisuje naredbu, ali saborska većina uvijek može dvotrećinskom većinom poništiti tu odluku.
"Sabor uvijek može ići u suludu avanturu, ali će onda i odgovarati", rekao je Milanović.
Pritom je odbacio da o tome odlučuje ministar obrane Mario Banožić s kojim je mjesecima u sukobu.
"Njega se o tome ne pita niti će on o tome odlučivati. To su stvari najviše državne politike i, na kraju, sabora", rekao je. Ponovio je: "Nema zezanja s ovime."
Zapad ne smije podgrijavati paniku
Upozorio je da stalne poruke Zapada o neminovnom napadu na Ukrajinu štete upravo toj zemlji. "Gledamo kako se jedna siromašna država uništava podgrijavanjem panike. Oni sami pozivaju da se tenzije smire, Ukrajina, njihov predsjednik, ministri, zadnjih nekoliko tjedana", rekao je Milanović.
Zapad treba biti oprezan ako barata upozorenjima bez podloge. "Nakon ovoga će se nekim stvarima teško vjerovati. Naprosto, na ovakvim stvarima se gubi kredibilitet ako se pokaže da nije bilo sve točno", rekao je.
U petak je podsjetio da je Hrvatska 90-ih bila u težoj situaciji nego što je Ukrajina danas, a međunarodna nametnula joj je tada embargo na oružje.
"Nitko nam nije ništa dao, dapače, kad nam je bilo najteže, i zbog toga se nikome nećemo svetiti. Kad nam je bilo stravično teško, teže nego Ukrajini sada, nismo dobili ništa. Dobili smo embargo", rekao je.
"Ukrajini se stvara iluzija da se mogu obraniti od Rusije", rekao je, ironizirajući da Zapad potiče veliku, ali vojno slabiju zemlju od Rusije da se "može praćkama i strelicama obraniti od ruske vojske", a istovremeno kažu da njihove vojske ondje neće biti. rekao je Milanović, misleći na vojsku NATO-a.
"To je pakleni plan. To nije ispravno", rekao je i smatra da jedino Nijemci i Francuzi u ovom trenutku vode normalnu politiku prema ukrajinskoj krizi.
Ukrajina nije članica NATO-a i ne potpada pod Članak 5 povelje o zajedničkoj obrani.
Milanović je rekao da je Rusija rasporedila oko 40.000 vojnika na vojnim vježbama, što je u suprotnosti s tvrdnjama Zapada, predvođenog SAD-om i Velikom Britanijom, koji tvrdi da je više od 150.000 ruskih vojnika opkolilo Ukrajinu.
Milanović je nadalje, komentirajući paket mjera hrvatske vlade stanovništvu suočenom s cijenom energenata, ocijenio da je iz aktualne krize najviše profitirala Rusija, kroz rast cijena energenata, a najviše pati Ukrajina.
O raketnom sustavu na Mljetu
"To nisu stvari za javnost. Stanovnici Mljeta nisu zbog toga zabrinuti, sve je mirno, sve je u redu. Ostalo će vas, ako nisu na spavanju, obavijestiti iz MORH-a, to im je posao", rekao je Milanović o Mljetu.
"Ministar Banožić je tu ako hoće raditi. A nema ga. Mi vidimo da on i dalje krši odluke, do tad će biti tamo gdje mu je mjesto. On je odgovornost premijera, eno, pitajte Plenkovića. Poslao mi je prijedlog o zapovjedniku Obalne straže, ničim nije argumentiran. I ja bih trebao potpisati, tu nema obrazloženja", rekao je Milanović.
"Moji savjetnici su top kategorija, Plenkovićevi su žicaroši. Plenkovićev paž ne provodi zakon, nahuškao je na Hranja. On Hranja treba poljubiti u ruku", rekao je Zoran Milanović.
"To je kriminalno ponašanje, a vi to uspoređujete s naknadom za odvojeni život", rekao je Milanović o Banožićevom ponašanju. Predsjednik kaže da Plenković mora narediti svom slugi da se drži zakona.
"Ta bahatost da nikoga nećeš smijeniti jer to možeš, sat svima otkucava", rekao je o Plenkoviću.
"To je sve suprotno onome čemu su ove djevojke i mladići danas prisegnuli. To je travestija. Plenković je iz položaja druge razine diplomata u dva mjeseca postao premijer", kaže Milanović.
O hrvatskom utjecaju u EU
"Nema nikakav utjecaj. Ovo je samo izbjegnuta totalna blamaža. Nije blamaža što nisi iskoristio sve, to je nemoguće i to ne vrijedi u ovim situacijama. Ali mi nismo iskoristili ništa. I sad je on otišao tamo i razgovarao. To samo pokazuje koliko je sustav arbitraran što se to tako rješava, to može svaki premijer. Meni je neugodno da on ide tamo, žica, povlači nekoga za rukav", rekao je.
Dodao je da covid-potvrde nikad nije trebalo ni uvoditi. "Što će biti s ovim ustavnim referendumom, ovo da sabor o temeljnim slobodama može odlučivati dvotrećinskom većinom? Ovo ovdje su gluposti, ljudi su došli 500 kilometara i ne mogu ući u vojarnu jer će se zaraziti. To je besmisleno. Oni su tu po kafićima. Da sam ja znao, ja bih ih uveo. Dosta je s tom farsom", rekao je Milanović.
Rekao je da će učiniti sve da se, ako ne bude dogovora, ne održe izbori u BiH.
"Nisam išao na nosač aviona jer nije primjereno da predsjednik države dođe na brod i sluša jednog admirala, to su trebali biti vojnici. Nije to u našoj tradiciji. Tamo ste imali Banu, premijera, slušaju nekog admirala. Svaka čast admiralu, ali što ti imaš kao premijer u hrvatskom moru slušati nekog američkog admirala", rekao je Milanović i dodao da je sa slike izrezan Hranj. Dodaje da je takve stvari radio Staljin.
"Možda da helikoptere stavimo tamo gdje su Frkine knjige", dodao je Milanović o problemu skladištenja helikoptera.
"Oni su sad izbacili iz hangara nešto što će propadati, a ne smije biti na ulici, da bi stavio helikopter. To je kao da zločesto dijete staviš na ulicu, pa i to je tvoje dijete", rekao je.