MINISTARSTVO hrvatskih branitelja reagiralo je, kako navode, "slijedom netočnih informacija iznesenih u posljednja dva dana u medijskom prostoru vezanih za istup Podružnice udruge Sindikata umirovljenika Hrvatske – za branitelje Zadar te najavljenog zahtjeva upućenog Vladi Republike Hrvatske i Ministarstvu hrvatskih branitelja kojim se traži povrat umanjenih mirovina ostvarenih prema posebnim propisima".
Kako ističe Ministarstvo branitelja, zbog ispunjena prethodno navedenih uvjeta, ova vlada je na 54. sjednici donijela Odluku kojom se prestaje primjenjivati smanjenje mirovina prema članku 3.a Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju. Prestanak smanjenja je počeo s isplatom mirovina za rujan 2017. koje su isplaćene u listopadu 2017. godine.
"Instrument za dodatno narušavanje trenutne društvene i političke situacije u državi"
"Smatramo kako ovakvi istupi narušavaju percepciju javnog mnijenja prema hrvatskim braniteljima te smo dojma kako su ovakvi zahtjevi koji nemaju zakonsko uporište instrument za dodatno narušavanje trenutne društvene i političke situacije u državi", stoji u reagiranju Ministarstva branitelja koje ističe da se "ova Vlada odgovorno odnosi prema hrvatskim braniteljima što pokazuje i donošenje novog Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji kojim su ispravljene brojne nepravde nanesene hrvatskim braniteljima, i to već u prvoj godini mandata."
Ministarstvo hrvatskih branitelja je, kako navode, u mandatu stambeno zbrinulo 1478 članova obitelji smrtno stradalih hrvatskih branitelja, HRVI i dragovoljaca iz Domovinskog rata. Dodijeljeno je 236 stanova i 776 stambenih kredita te 466 financijskih potpora, a u tijeku je izgradnja stambenih jedinica širom Republike Hrvatske te je prvi put lista stambenog zbrinjavanja manja od 10.000.
Također, Ministarstvo hrvatskih branitelja prvi put planira i provodi EU projekte za koje je dostupno više od 736 milijuna kuna iz europskih fondova te se odnose na uspostavu veteranskih centara, digitalizaciju arhivskog gradiva iz Domovinskog rata i razvoj informacijskog sustava kao potpore za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata, samozapošljavanje, provedbu edukacija, psihosocijalno osnaživanje i društveno poduzetništvo hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata te članova njihovih obitelji, kao i jačanje kapaciteta udruga iz Domovinskog rata i braniteljskih zadruga u pružanju izvaninstitucionalnih usluga populaciji.
"Ovakve tvrdnje ne možemo smatrati dobronamjernima"
Ministarstvo napominje da su ojačali područne jedinice kako bi bili što dostupniji svim hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji, a jedna od područnih jedinica nalazi se u Zadru, gdje djeluje i spomenuta sindikalna podružnica branitelja.
"S obzirom na sve navedeno, ovakve tvrdnje i najave zahtjeva ne možemo smatrati dobronamjernima, već naprotiv kao dodatni pritisak na Vladu sa zahtjevom koji nema zakonsko uporište. Mišljenja smo kako takvi istupi štete ugledu hrvatskih branitelja u društvu, napose s obzirom na porast mirovina, kako općoj populaciji tako i populaciji hrvatskih branitelja", ističe se u dopisu Ministarstva branitelja.
Napominju kako je u 2016. godini Proračun Ministarstva hrvatskih branitelja iznosio 913.851.018 kuna te je rastao kroz godine te je u 2017. godini iznosio 959.647.634., u 2018. 1.119.312.376., za 2019. godinu u proračunu MHB osigurano je 1.362.777.709. kuna, a plan za 2020. godinu iznosi 1.432.651.560 kuna, pri čemu ističu da je to "najbolji pokazatelj koliko i kako ova vlada i Ministarstvo hrvatskih branitelja skrbi o hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji".