Na važno pitanje o masovnom ubojici iz Daruvara još nema odgovora

Na važno pitanje o masovnom ubojici iz Daruvara još nema odgovora
Foto: Damir Spehar/PIXSELL

Da je masovni ubojica imao pištolj još prije mjesec dana, kada se sukobio s poznanikom - ne piše u službenom izvješću policije. Građani Daruvara tvrde drugačije. Kažu da su svi znali da Krešimir Pahoki, 51-godišnji bivši vojni policajac koji je pobio šestero ljudi u Domu za starije u Daruvaru, ima pištolj i da je prijetio njime. Kola priča i da je prijetio guranjem pištolja čovjeku u usta. Ministar Božinović očito za izvješće ne bi stavio ruku u vatru, pa u Daruvar šalje istražni tim.

"Unatoč tome, ja sam zamolio, naložio, glavni ravnatelj policije je poslao stručni tim koji je već danas u Daruvaru i koji će taj spis i taj predmet analizirati od samog početka", poručio je ministar Božinović.

"Krivca nema"

Gradonačelnik Daruvara Damir Lneniček u sustav ima povjerenja.

"Osobno ne mislim da je sustav zakazao, vi ne možete znati što se nekome roji ili događa u glavi. Bilo bi super kad bismo mi svi znali. Događa nam se ono što smo nekad gledali u Americi ili okolici, ali, nažalost, to se događa i u Daruvaru", rekao je Lneniček za N1. 

S tom tezom slaže se i odvjetnik Ljubo Pavasović Visković. Poručuje - krivca nema.

"Luđaka jednostavno spriječiti ne možeš. Ako netko odluči ući u starački dom i ubiti 6 starih ljudi, uključujući i svoju majku, nema te službe, nema te policije i sustava koji to na bilo koji način može osjetiti i prevenirati", smatra Pavasović Visković.

Psihijatar: Kad se vidjelo da radi nasilna djela, trebalo ga je uputiti negdje

Psihijatar Ante Bagarić upire prstom u sustav u smislu izostanka pomoći pojedincu. Drži da mu se moglo i trebalo pomoći.

"Policija, kad je prvi put intervenirala i vidjela da on radi nasilna djela, trebala ga je uputiti negdje. Tako se pomaže osobama. Ne pomaže im se onako kako se čini na prvu - aha, danas si bio nasilan prema majci, ništa, pustit ćemo te… To nije pomoć. Pomoć je da se takvim osobama, koje teško kontroliraju vlastite nagone, agresiju, destruktivne nagone, da im društvo postavi granicu. Da je takva osoba dobila nekakvu sudsku mjeru obaveznog liječenja, obaveznog savjetovanja, vjerojatno je da bi na tom savjetovanju naučila nekakve mjere koje su manje violetne", kaže Bagarić.

Javnost čeka informaciju

Situaciju je komentirala i Štefica Karačić iz Udruge socijalnih radnika.

"Slučajevi kršenja javnog reda i mira se ne prijavljuju socijalnoj službi, ali počinitelji dolaze pred prekršajnog suca koji može izreći mjeru obaveznog psiho-socijalnog tretmana. To je mjera koju provode stručne osobe, ne samo u sustavu socijalne skrbi nego i šire. Ona ima za cilj raditi s počiniteljem na promjeni ponašanja", ističe za N1 Karačić.

Čeka se zaključak policijskog istražnog tima - je li policija imala ikakvih saznanja o posjedovanju oružja ranije. No, još nije poznato u kojem roku će javnosti dobiti tu informaciju.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.