PREDSJEDNIK Europskog vijeća Charles Michel svojski se potrudio prodati kao veliki uspjeh novi dogovor članica Europske unije u vezi sankcija Rusiji.
>> EU postigla dogovor o zabrani uvoza ruske nafte
"Ovo odmah pokriva više od dvije trećine uvoza nafte iz Rusije, smanjujući ogroman izvor financiranja za ruski ratni stroj. To stvara maksimalni pritisak na Rusiju da okonča rat", poručio je Michel u Bruxellesu, ustvrdivši da je EU dogovorila sporazum o zabrani uvoza ruske nafte.
Čelnici su se složili i da će najveću rusku banku Sberbank isključiti iz SWIFT sustava i zabraniti još tri ruske državne televizije te da će sankcionirati osobe odgovorne za ratne zločine u Ukrajini, dodao je Michel, koji se i na Twitteru pohvalio "jedinstvom Europske unije".
Predsjednik Europskog vijeća Michel želi uvjeriti javnost da je naftni embargo veliki uspjeh Europske unije
Michel i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen su ovaj šesti paket sankcija pokušali u javnosti predstaviti kao veliku pobjedu Europske unije i veliki udarac za Vladimira Putina, no mediji su skeptični i konstatiraju da je jedini pobjednik u cijeloj priči mađarski premijer Viktor Orban.
Kompromis koji su postigli čelnici EU predviđa da se, na zahtjev Mađarske, najprije spriječi transport ruske nafte morskim putem. Transport ruske nafte postojećim naftovodima zasad ostaje moguć. Mađarska će tako i dalje moći uvoziti rusku naftu preko naftovoda Družba.
Nadalje, predsjednica EK Von der Leyen izjavila je da bi hrvatski Jadranski naftovod trebao povećati kapacitet u sljedećih 60 dana kako bi opskrbio i Mađarsku.
Prema Von der Leyen, potrebna su i dodatna ulaganja. "Mađarske rafinerije također trebaju ažuriranje jer je ruska nafta drugačije kvalitete od nafte iz Jadranskog naftovoda", objasnila je.
Mađarska može očekivati novčanu pomoć iz Bruxellesa
Von der Leyen i Michel ostavili su otvorenim hoće li i koliku financijsku potporu Mađarska dobiti iz fonova EU, ali bi bilo iznenađujuće da se to ne dogodi.
"Jasno je da je Mađarska dobila jamstva ako naftovod Družba propadne kako rat bude odmicao", konstatirao je njemački ARD.
>> BBC: Dogovor oko sankcija na rusku naftu je pobjeda Orbana
"Nije jasno koliko će dugo izuzeće trajati, ali to je pobjeda za mađarskog premijera Viktora Orbana - čovjeka za kojeg se zna da ima relativno tople odnose s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom", objavio je britanski BBC.
"Čini se da je ispunjen i još jedan Orbanov zahtjev da bi Mađarska ipak mogla pristupiti ruskoj nafti na druge načine ako se nešto dogodi s naftovodom. Planove sada trebaju potpisati veleposlanici kako bi bili službeno usvojeni", zaključio je BBC.
Drugim riječima, Orban može računati na još više novca iz Bruxellesa, što će mu samo pomoći da dodatno učvrsti svoju sada maltene diktatorsku vlast u Mađarskoj, u kojoj je proglasio izvanredno stanje zbog rata u Ukrajini. Ali tek nakon pobjede na nedavnim parlamentarnim izborima.
Skepsa vodećih europskih medija
Der Spiegel piše da je EU dogovorila "bojkot koji to nije".
Konstatiraju da su briselskom summitu prethodili "loša priprema i snažan otpor". Dodaju da je "sporazum o naftnom embargu protiv Rusije kompromis pun rupa i proturječja – i mogao bi naštetiti EU čak i više nego Putinu".
Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) pak Orbana opisuje kao "Putinovog čovjeka u Europskoj uniji".
FAZ konstatira da "Europljani plaćaju visoku političku cijenu za kompromis koji je mađarsko vodstvo nametnulo u Bruxellesu".
"Naravno, djelomični embargo je bolji nego nikakav embargo, pogotovo kada se radi o tako velikim dijelovima pošiljaka. No ekonomski razlozi koje je Orban iznio samo su dio istine", smatra njemački list.
"U prošlosti je pazio da ne odstupi od vanjskopolitičkog konsenzusa u EU i NATO-u. Orban sada vodi svoju zemlju na poseban put u ključnom pitanju za Europu, na put koji politički predstavlja neutralnost. To Putinu daje neformalni izvor informacija u EU, a služit će i kao model za desničarske populističke pokrete u drugim zemljama EU", upozorava FAZ.
Orban oduševljen postignutim kompromisom
Ne čudi što je Orban, koji je donedavno blokirao embargo, pozdravio kompromis EU u sporu oko naftnog embarga protiv Rusije.
"Obitelji večeras mogu mirno spavati, obranili smo se od najnečuvenije ideje", rekao je Orban u videoporuci na Facebooku u utorak.
"Postigli smo sporazum koji kaže da zemlje koje primaju naftu naftovodima mogu nastaviti upravljati svojim gospodarstvima pod prethodnim uvjetima", najavio je Orban. Potpuna zabrana uvoza ruske nafte bila bi "neprihvatljiva" za Mađarsku i "kao nuklearna bomba", rekao je Orban. "Ali uspjeli smo to spriječiti", pohvalio se.
Prije dolaska u Bruxelles, Orban je rekao da "uopće nema sporazuma". Ne bi hvalio postignuti sporazum da nije dobio sve što je htio.
EU formalno sačuvala jedinstvo
No, i EU je dobila priliku da i dalje tvrdi kako prema Rusiji nastupa jedinstveno.
Ukrajinski veleposlanik u Njemačkoj Andrej Melnik poznat je kao čovjek bez dlake na jeziku, a on je na pitanje je li kompromis bio znak jedinstva ili prvo raspadanje jedinstva Europske unije, odgovorio: "Nažalost, oboje."
Ipak, pozdravio je novi paket sankcija, koji je važan kako bi se "iscijedio" protok novca u Rusiju, "kako Putin više ne bi mogao financirati ovaj rat".
"Svaki će dan Putin i dalje dobivati stotine milijuna eura za jačanje vojske", podsjetio je Melnik i pozvao na uvođenje plinskog embarga brže od planiranog.
Naime, plinski bi embargo mnogo više pogodio Rusiju nego (ovaj polovični) naftni.
Rusiju bi mnogo više pogodio plinski embargo, ali...
Estonska premijerka Kaja Kallas u Bruxellesu je novinarima rekla da bi Europska unija trebala nastaviti sa sedmim paketom sankcija protiv Rusije koji uključuje plin.
>> Estonska premijerka: EU treba zabraniti ruski plin, ali to se neće dogoditi
"Mislim da plin mora biti u sedmom paketu, ali i ja sam realna. Mislim da ga neće biti", rekla je. Ona je jučer dogovorenu zabranu nafte opisala fer kompromisom.
"Ovo je bilo najbolje što smo mogli dobiti. Jučer sam bila vrlo skeptična da ćemo postići dogovor, tako da je to što smo se uspjeli dogovoriti ipak pozitivno", dodala je.
Orban je opet pobijedio
Austrijski kancelar Karl Nehammer već je isključio mogućnost embarga na plin.
"Embargo na plin neće biti tema, to je jasno rekao i njemački kancelar Olaf Scholz. Rusku naftu je puno lakše nadoknaditi. Plin je potpuno drugačiji", rekao je Nehammer novinarima.
Drugim riječima, Viktor Orban zasad nema razloga za brigu. Stoga je prilično smiješno čitati u nekim hrvatskim medijima da je netko "slomio Orbana" i da je u tome ključnu ulogu odigrao hrvatski premijer Andrej Plenković. Orban je dobio sve što je tražio i ojačan je, a ne slomljen.