Mještani Žednog na otoku Čiovu već se danima bore s najezdom zrikavaca.
Portal Dalmacija Danas objavio je snimku na kojoj se vidi neuobičajeno velik broj tih insekata.
"Na snimci je primorski konjic"
Za komentar o najezdi kontaktirali su Niku Kasalu, asistenta u laboratoriju za evolucijsku genetiku na Institutu Ruđer Bošković, koji rekao da ovi zrikavci nisu opasni, ali i upozorio ljude da ih ne diraju.
Kasalo je s kolegama objavio rad o najezdama skakavaca i zrikavaca u Hrvatskoj od devedesetih do 2023. godine.
"U videu se vidi velik broj jedinki vrste Decticus albifrons, koja je kod nas poznata i kao veliki primorski konjic", rekao je.
"To su zrikavci, a ne skakavci. Razlika je"
Naglasio je da se radi o zrikavcu, a ne skakavcu, što ljudi često miješaju. "U medijima, ali i u nekim službenim dokumentima, često se govori o najezdama skakavaca iako su za dio njih zapravo zaslužni zrikavci", ističe u razgovoru za Dalmaciju Danas.
Kaže da su najezde skakavaca znatno štetnije.
"Postoje zapisi da je najezda skakavaca 1946. godine u Istri opustošila oko 600 hektara obradivih površina, dok nešto slično nikad nije zabilježeno kad su u pitanju zrikavci. Ove dvije skupine su na prvi pogled dosta slične, ali najlakše ih je razlikovati po tome što su zrikavci često puno veći od skakavaca, imaju jako duge antene i ženke imaju dugačku ‘bodlju’ (tj. leglicu) na zatku", rekao je.
"Ne dirajte ih, mogu snažno ugristi"
Kasalo kaže da bi se njihov broj u mjesec dana trebao smanjiti, ali da će ih tijekom cijelog ljeta vjerojatno biti posvuda u primorju. Upozorio je da mogu snažno ugristi.
"Nisu otrovni, štetni ili agresivni tako da nema opasnosti, ali ipak treba paziti kad ih se dira jer mogu dosta snažno ugristi. S obzirom na klimatske promjene, možemo očekivati da će ovakve situacije biti češće nego ranije", zaključio je Kasalo.