Više od 2400 djece iz Ukrajine u dobi od šest do 17 godina odvedeno je u 13 ustanova u Bjelorusiji od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022., po istraživanju Sveučilišta Yale, čiji su rezultati objavljeni danas. Ukrajinski državni tužitelj rekao je u svibnju da istražuje navodnu ulogu Bjelorusije u prisilnom preseljenju više od 19.000 identificirane djece s područja koja je okupirala Rusija od početka sukoba, uključujući Rusiju.
Ukupan broj je po nekim stručnjacima i organizacijama daleko veći. Otkriće Humanitarnog istraživačkog laboratorija Fakulteta za javno zdravlje na Yaleu do sada je najopširnije o tom pitanju. Rusija tvrdi da pruža humanitarnu pomoć onima koji žele dobrovoljno pobjeći iz Ukrajine i niječe optužbe da čini ratne zločine.
"Prebacivanje koordiniraju Putin i Lukašenko"
U izvješću na 39 stranica navodi se da su djeca preseljena iz najmanje 17 gradova u Doneckoj, Luhanskoj, Hersonskoj i Zaporiškoj oblasti. Znanstvenici Yalea ističu da se to još uvijek provodi, uz pomoć Bjelorusije. Više od 2000 djece koje je Yale identificirao prebačeno je u dječji centar Dubravu u Minskoj oblasti od rujna 2022. do svibnja 2023., a 392 je prebačeno u 12 drugih ustanova.
"Ruska savezna vlada i bjeloruski režim zajedno rade na koordinaciji i financiranju prebacivanja djece iz okupirane Ukrajine preko Rusije u Bjelorusiju", stoji u izvješću. Prebacivanje djece u Bjelorusiju preko Rusije "u konačnici koordiniraju" ruski predsjednik Vladimir Putin i bjeloruski čelnik Aleksandar Lukašenko, navodi se.
Međunarodni kazneni sud (ICC) u Den Haagu izdao je u ožujku uhidbeni nalog za Putinom, optuživši ga zajedno s ruskom povjerenicom za prava djece Marijom Lvova-Belovom za ratni zločin ilegalne deportacije stotina djece iz Ukrajine.