BRITANSKI turisti ove godine, zbog neizvjesnosti oko izlaska iz Europske unije, odgađaju odluku o rezervaciji godišnjeg odmora, što je neke destinacije navelo na snižavanje cijena kako bi privukli goste.
Cijene pale u popularnim destinacijama, ali ne i u Hrvatskoj
Cijene su pale u nekim među Britancima popularnim destinacijama u Španjolskoj, Cipru i Bugarskoj. No u Hrvatskoj, konkretno Zadru, koji je također već više godina popularan među Britancima, cijene su porasle, a on je ujedno i najskuplja destinacija od ukupno njih šest čije cijene je uspoređivao britanski The Sun, najprodavanije novine u Velikoj Britaniji.
Najveći pad cijena imala je Mallorca gdje je cijena odmora od tjedan dana za četveročlanu obitelj pala za 21,6 posto, na oko 2700 britanskih funti. U to je uključen boravak, ali i ručkovi, večere, pića i slično.
Nešto manji pad, ali i niže cijene, ima Costa Del Sol, također u Španjolskoj, gdje su troškovi za tjedan dana pali za 17,7 posto, na 2041 funtu.
Cipar također pokušava sniženjem cijena privući Britance pa su tako u Pafosu cijene za ovu sezonu 10,5 posto niže nego 2018. pa bi tjedan dana odmora u toj destinaciji četveročlanu obitelj koštao 2378 funti.
Izvor: The Sun
Među odabranim destinacijama najjeftinija je “Sunny Beach” u Bugarskoj gdje je tjedan dana 1912 eura, ali su i oni snizili cijene u odnosu na prošlu godinu i to za 9,7 posto.
Turska koja se nakon političkih turbulencija snažno počela vraćati na tržište ima rast cijena, te se u Marmarisu tjedan dana može provesti za 2286 eura, što je rast od 4,6 posto u odnosu na prošlu godinu.
Hrvatska nije samo najskuplja, nego ima i najveći rast cijena
Najskuplja i s najvećim rastom cijene je Hrvatska, odnosno Zadar, gdje tjedan dana za četveročlanu obitelj, prema izračunu The Suna, košta 3188 eura, što je rast od 12,7 posto u odnosu na prošlu godinu.
Očito da u Hrvatskoj ne postoji strah od pada broja britanskih turista, ili se očekuje da će ih nadomjestiti gosti iz nekih drugih zemalja. Hrvatska je imala snažan rast broja gostiju iz Velike Britanije, pa je samo u razdoblju od 2011. do 2016. njihov broj porastao za 260, na 640 tisuća.