Foto: FAH
BP je već ranije izdvojio 43,8 milijardi dolara za plaćanje kaznenih i građanskih tužbi te troškove čišćenja, a kompanija je objavila da sada ukupni troškovi zbog izlijevanja iznose oko 53,8 milijarde dolara.
Ukupna kazna koju je Lynch objavila u ponedjeljak viša je od 18,7 milijardi američkih dolara, koja je navedena u nagodbi postignutoj ovog ljeta, dijelom i zbog toga jer uključuje milijardu dolara radova na obnovi na koje je BP ranije pristao.
Novčanim kaznama - koje će biti plaćene saveznoj vladi, pet obalnih država i stotinama općina u idućih 18 godina - financirat će se obnova okoliša i razvojni programi za saniranje najgoreg izlijevanja nafte u povijesti SAD-a.
"Ovaj sporazum pokrenut će jedne od najvećih napora na obnovi okoliša koje je svijet ikada vidio", rekla je Lynch.
Katastrofa neviđenih razmjera
Izlijevanjem je zagađeno 1.300 milja obale i ispušteno više od tri milijuna barela sirove nafte u more, što je naštetilo ribarima i potaknulo preispitivanje sigurnosnih pravila i planova intervencije u jednom od najbogatijih svjetskih naftnih bazena.
Sporazum uključuje 7,1 milijardu dolara za naknadu štete za prirodne resurse, 5,5 milijardi dolara kazne prema Zakonu o čistoj vodi, te 4,9 milijarde dolara za plaćanja državama.
U eksploziji na izvoru Macondo i vatri na bušotini Deepwater Horizon 20. travnja 2010. godine poginulo je 11 radnika.
Federalni i državni dužnosnici službeno su podnijeli nagodbu u ponedjeljak, a uskoro bi ju trebao odobriti američki Okružni sud u Louisiani.
"Podnošenje nagodbe ne znači novu nagodbu ili bilo kakav novi novac", rekao je glasnogovornik BP Geoff Morrell.
Prije se BP uspješno nagodio u svim velikim tužbama za izlijevanje nafte. Prethodne nagodbe uključivale su plaćanje 7,8 milijardi dolara za nadoknade pojedincima koji su se žalili zbog ekonomskih šteta od izlijevanja nafte.