Najveći problem prosvjeda u Srbiji zove se Boško Obradović

Foto: Pixell/Srđan Ilić

GNJEVNA masa jučer je u Beogradu upala u prostorije javne televizije RTS predvođena Boškom Obradovićem, srpskim zastupnikom klerikalno konzervativne stranke Dveri. Prilikom zauzimanja zgrade Obradović se nije libio ni fizičkog okršaja sa zaposlenicima, i to sve kako bi se u programu javnog servisa mogao obratiti građanima.

Boško Obradović nije nepoznat hrvatskoj ekstremnoj desnici

No tko je ustvari ovaj srpski političar koji predvodi konzervativce u Srbiji? Hrvatskim ekstremnim desničarima on svakako nije nepoznat. I to ne kao omraženi srpski nacionalist koji je Hrvatsku nazivao genocidnom zemljom, već upravo suprotno, kao uzorni političar kojeg je 2017. godine u regiji proslavio govor protiv gej osoba koji je održao u srpskom parlamentu.

Naime, Obradović je prije dvije godine postao instant zvijezda čiji se spomenuti govor masovno dijelio društvenim mrežama. Klasičnim narativom o tome kako od prava LGBT osoba postoje važnija pitanja poput obespravljenih radnika za koje država ne brine te gej lobijima koji preuzimaju inače tradicionalno i vjerski orijentirano društvo Obradović je oduševio hrvatske nacionaliste.

Zajedno s hrvatskim konzervativcima u borbi "za obitelj"

Uostalom, organizacija Dveri, koju je osnovao za vrijeme studiranja, krajem 2016. godine potpisala je globalni antigej manifest tada nastale Međunarodne organizacije za obitelj, jednako kao i Željka Markić, odnosno njena udruga U ime obitelji.

A ako bi Obradovića pokušali ocrtati tražeći pandane na hrvatskoj političko-aktivističkoj sceni, moglo bi se reći da predstavlja spoj populističkih metoda Živog zida te desničarsko-klerikalnih stavova udruga kao što je U ime obitelji. Te svoje stavove i uvjerenja te metode borbe - od ulice do parlamenta, Obradović je gradio od studentskih dana. 

U studentskim danima osnovao časopis, a potom i organizaciju Srpski sabor Dveri

Podrijetlom iz Vranića, sela pokraj Čačka, školovao se u Beogradu gdje je na Filozofskom fakultetu studirao srbistiku. Tijekom studija 1999. godine s dvoje kolega pokrenuo je časopis Dveri srpske koji će s vremenom postati jedan od vodećih časopisa za nacionalnu kulturu. 

Iz tog kruga 2003. godine osnovana je i udruga Srpski sabor dveri, jednu od najaktivnijih i najglasnijih organizacija u Srbiji čije su glavne odrednice nacionalizam, euroskepticizam i antiglobalizam.

Godinu prije Obradović je diplomirao na temi "Miloš Crnjanski i novi nacionalizam“, da bi potom radio u izdavaštvu, objavio nekoliko knjiga i stotine tekstova na temu srpskog nacionalizma te predvodio organizaciju Dveri. Dveri su se protivile nezavisnosti Kosova, negirale genocid u Srebrenici, a posebno su se isticale svojim aktivnostima protiv povorki ponosa koje su se tih godina održavale u Beogradu pod gotovo opsadnim stanjem.

Osam godina kasnije, 2011. godine, Srpski sabor Dveri objavio je ulazak u politiku te su sljedeće godine izašli na parlamentarne izbore  s listom pod nazivom "Dveri za život Srbije“. Osvojili su 4,34 posto glasova i nisu ušli u tamošnji parlament. Četiri godine kasnije također nisu prošli prag. No na izvanrednim izborima u svibnju 2016. godine Dveri, sad već politička stranka, osvojili su sedam mandata te je Obradović postao saborski zastupnik.

U srpskom parlamentu ugostio Ivana Pernara

U parlamentu Srbije, baš kao i njegov svojevrsni pandan u Hrvatskoj, Ivan Pernar, Obradović pažnju privlači nekonvencionalnim ponašanjem. Tijekom listopada 2017. godine kad je objašnjavao prijedlog Dveri da se na dnevni red uvrsti rezolucija o Kosovu u rukama je držao poveći kamen za koji je rekao da je s Kosova i recitirao stihove pjesme Otadžbina Đure Jakšića "i ovaj kamen zemlje Srbije".

Isti mjesec je u skupštini Srbije "povukao" za kravatu zastupnika Srpske napredne stranke Marka Atlagića zbog čega je i dobio opomenu, a kasnije je tvrdio da je riječ o međusobnoj šali. Sa spomenutim Pernarom Obradović gaji dobre odnose pa ga je tako 2016. ugostio u srpskom parlamentu. Obradović je tom prilikom rekao da sa Živim zidom dijeli isti stav kad je riječ o kritici EU-a, NATO-a te odnosa prema bankama, ali i obiteljske vrijednosti.

"U Srbiji ne žive nikakvi rodovi"

Prošle godine njegova stranka Dveri oštro se protivila uvođenju Zakona o ravnopravnosti rodova. Baš kao i hrvatskim ekstremnim desničarima, pojam roda na njih djeluje kao crvena krpa. 

"U Srbiji ne žive nikakvi 'rodovi' niti 'rodni identiteti', već žene i muškarci, djevojčice i dječaci, sinovi i kćerke, očevi i majke, sestre, braća, tetke", objašnjavali su u stranci Dveri.

No, privatno, premda snažno zagovara obitelj, tradicionalne vrijednosti i brak kao svetinju, Obradović, otac troje djece, razveo se te potom ponovo oženio.

Od aktivističkog marginalca do saborskog zastupnika, Obradović se danas pretvorio u svojevrsno prvo lice prosvjeda koji su započeli zbog fizičkog napada na Borka Stefanovića, predsjednika male socijaldemokratske stranke Levice Srbije. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.