Foto: Osobni album (Tomislav Nikšić)
"NE MOGU reći da mi je bilo loše u Kini. Ok lijepo je iskustvo. Na kraju sam se i s policijom srdačno pozdravio u Zračnoj luci kada sam odlazio napokon kući. No, oteglo se sve skupa i drago mi je da je napokon sve završilo. Da sam napokon, nakon svega, došao kući", bile su prve riječi Tomislava Nikšića za Index, kojem je zbog "sitne" birokratske pogreške prijetio odlazak u kineski zatvor, a povratak kući se činio kao nemoguća misija.
Naime, student Nikšić, nakon polugodišnje bitke s kineskom birokracijom, napokon je došao kući i to to točno na Božić.
Kada je počeo vaditi dokumentaciju za povratak kući otkrio da je "ilegalac"
Podsjetimo, od srpnja ove godine hrvatski državljanin Tomislav Nikšić pokušavao se iz Kine, gdje je bio godinu dana na studijima, vratiti kući u Hrvatsku. Nikšiću je prošle godine dodijeljena stipendija kineske vlade za studij u Kini na Shanghai Jiao Tong University, a još prošle zime kupio je kartu za povratak kući u srpnju ove godine.
Tek kada je počeo vaditi dokumentaciju za povratak kući saznao je da nešto nije u redu. Policija mu je rekla da je kod njih nelegalno jer nemaju potvrdu od Sveučilišta o upisu i prijavljenom boravku koje je morala biti poslana kada sam došao u Kinu.
Naime, u postupku dobivanja vize i ishođenje boravišne dozvole po zakonu je nužno obaviti liječnički pregled u šangajskoj karanteni.
Sveučilište odbijalo priznati grešku
"Kako sam studirao već ranije u Kini, ured karantene me je odbio tvrdeći kako sam to već sve obavio i da za pregled nema potrebe. Sve sam predao Sveučilištu u svojoj aplikaciji. No, ispostavilo se da moja aplikacija nije ni otišla jer je nedostajao taj pregled, koje nisam ni trebao obaviti. Tek mjesecima kasnije saznao sam u čemu je problem", objasnio je Nikšić dodajući kako od tada kreće borba koja je trajala sve do prije nekoliko dana.
Sveučilište je mjesecima odbijalo priznati pogrešku, a policija je inzistirala na podjeli odgovornosti. Policija ga je slala na Sveučilište, a Sveučilište ga je vraćalo na policiju.
Nikšić je postao očajan. Nije htio kršiti ni jedan zakon, birokracija ga je slala s jedne na drugu adresu, na kraju su ga izbacili su iz studentskog doma jer više nije bio njihov student, a tada nestaju njegove stvari, prtljaga i putovnica. U očaju Nikšić je htio i odslužiti zatvorsku kaznu, samo da ga nakon toga vrate kući. No, policija ga nije htjela zatvoriti.
No, posljednjih mjeseci, zahvaljujući većim diplomatskim naporima, stvar se napokon pokrenula.
Sada treba ozdraviti
"Kako mi je rečeno, policija je napokon na kraju obavila istragu te su na zaključili da je greška podjednako na meni i na Sveučilištu. Tražili su od mene i Sveučilišta da priznamo odgovornost za ono što se dogodilo, odnosno za činjenicu da sam ondje bio zapravo ilegalno. Ja sam to i napravio te mi je odmah uručena novčana kazna u juanima koja odgovara iznosu od 11 tisuća kuna. Čim sa uplatio bio sam manje-više slobodan. Ostalo mi je samo "srediti" papire s veleposlanstvom jer sam u međuvremenu izgubio putovnicu. I to smo napokon rješili", kaže Nikšić kojem je tijekom birokratske zavrzlame i očaja nastradalo zdravlje. Još dok je bio u Kini završio je na hitnom odjelu šangajske bolnice zbog problema sa žuči.
Sa Sveučilištem, gdje je bio student, se na kraju nije ni čuo.
Bio sam im prvi takav slučaj
"Ne znam kako je Sveučilište odgovorilo policiji i jesu li priznali svoj dio krivice. Ma, to više nije bilo ni važno." kaže Nikšić na kraju. U Zračnoj luci dočekala ga je uža rodbina.
"Ne znam što bih rekao na kraju. Super je kako je sve završilo, a kako je sve moglo biti. Veleposlanstvo se poduzelo u mom slučaju, no moj slučaj sasvim sigurno im je bio prvi takve vrste. Sve je u redu, glavno da sam stigao kući", kaže na kraju Nikšić.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova obavijestilo je na Božić da je slučaj hrvatskog studenta pozitivno riješen i da se hrvatski student vratio u Republiku Hrvatsku.
Efikasna pomoć
"Zahvaljujući diplomatsko-konzularnim aktivnostima Ministarstva vanjskih i europskih poslova i Veleposlanstva RH u NR Kini te aktivnoj i dobroj suradnji s nadležnim kineskim tijelima i Veleposlanstvu NR Kine u RH, ovaj slučaj je uspješno riješen, čime se potvrđuje usredotočenost hrvatske diplomacije na pružanje efikasne pomoći hrvatskim državljanima izvan RH", kažu iz Ministarstva za slučaj Nikšić.