Namibija bi mogla dobiti prvu predsjednicu

Foto: EPA

Ako sve bude išlo kako se nada vladajuća stranka Namibije, zemlja bi ove godine mogla izabrati svoju prvu ženu na čelu države.

Međutim, osjećaj razočaranja prema oslobodilačkim pokretima u južnoj Africi, uz globalni trend nezadovoljstva prema vladajućim strukturama, mogao bi predstavljati prijetnju povijesnom uspjehu koji bi izbor žene na čelu države predstavljao, piše BBC.

Stranka doživjela veliki pad popularnosti

Potpredsjednica Netumbo Nandi-Ndaitwah, 72, nositeljica je stranačke zastave Swapo, koja je vodila Namibiju od stjecanja neovisnosti od aparthejd Južnoafričke Republike 1990. godine.

Stranka Swapo, koja je bila dominantna gotovo tri desetljeća, doživjela je velik pad podrške na posljednjim općim izborima. Sada, kada se održavaju novi izbori, zemlja se suočava s nezaposlenošću od 19% – gotovo istim postotkom kao prije 30 godina – problematičnim državnim financijama, pitanjima o korupciji i visokim razinama nejednakosti.

Glavni protivnik Nandi-Ndaitwah je Panduleni Itula, kandidat stranke Nezavisni domoljubi za promjene (IPC), koji se natječe uz još 14 kandidata.

Osim toga, Nandi-Ndaitwah se suočava i s tradicionalnom, muškom političkom kulturom u zemlji.

No, ona je povjerljiva liderica ove rijetko naseljene i mirne zemlje, koja je više od četvrt stoljeća obnašala visoke vladine funkcije.

"Uvijek sam vjerovala u timski rad, to je ono što mi je omogućilo da postignem ono što sam postigla", rekla je.

S 14 godina bila je u pokretu otpora

Poznata po svom praktičnom i pragmatičnom stilu vođenja, potpredsjednica je također izrazito odana stranci, kojoj se pridružila kao tinejdžerka. S 14 godina postala je dio pokreta otpora protiv vladavine Južnoafričke Republike, koja je vladala zemljom – tada poznatom kao Jugozapadna Afrika – od kraja Prvog svjetskog rata, a kasnije uvela rasistički sustav apartheida.

Itula, 67, nekadašnji član stranke Swapo, izbačen je iz stranke 2020. godine nakon što je nastupao kao nezavisni kandidat protiv predsjednika Hagea Geingoba na izborima 2019. godine.

Bio je vođa omladine i proveo neko vrijeme u zatvoru prije nego što je otišao u egzil u Ujedinjenom Kraljevstvu početkom 1980-ih. Vratio se u Namibiju 2013. godine.

Šest godina kasnije, Itula je karizmatično ušao u prvu liniju namibijske politike, izazvavši Geingoba na predsjedničkim izborima, nakon što je izjavio da je proces unutar Swapa za odabir kandidata bio manjkav.

Njegovo sudjelovanje u tim izborima dovelo je do najnižeg rezultata stranke Swapo na predsjedničkim izborima – samo 56% glasova – i gubitka dvotrećinske većine u parlamentu.

Kao netko tko je imao profesionalni život izvan politike, Itula privlači 50% birača koji su mlađi od 35 godina, a mnogi od njih žele ekonomsku promjenu, posao ili vidljiviji porast prihoda.

Njegov hrabar i ponekad drzak stil, koji odbacuje tradicionalnu političku retoriku Nandi-Ndaitwah, privukao je podršku među poslovnim ljudima i rastućom urbanom intelektualnom elitom.

Razlike među kandidatima

No, dok je Itula brzi i elokventni govornik, Nandi-Ndaitwah pažljivo bira svoje riječi i govori polako, s jasnoćom i promišljenošću.

Birači se nalaze pred izborom između isprobane i pouzdane stranke i one koja je tek nedavno ušla u političku arenu.

Nandi-Ndaitwah teži harmoniji i timskom radu, naglašavajući zajedništvo, strast i brigu, čime doseže do samih temelja društva.

Kao prva žena koja ima šansu postati predsjednicom, ona nosi nadu mnogih žena koje žele promjenu od patrijarhalnog društva.

Međutim, Nandi-Ndaitwah predstavlja "provjerenu i pouzdanu" staru školu borbe za oslobodjenje Namibije, dok Itula predstavlja mogući "vjetar promjena" u političkom krajoliku koji treba obnovu.

Prema političkom analitičaru Henningu Melberu, tijesno rivalstvo između dva vodeća kandidata moglo bi rezultirati neviđenim drugim krugom predsjedničkih izbora, koji će biti potrebni ako niti jedan kandidat ne osvoji više od polovice glasova.

Najveća prednost Nandi-Ndaitwah mogla bi biti to što je, kako je jednom rekao namibijski diplomat Tuliameni Kalomoh, viđena kao "nepokolebljiva, kako moralno, tako i materijalno".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.