NEPREKIDAN i nepobjediv rat u Europi? Toga se čelnici NATO-a boje i za to se pripremaju dok ruski rat u Ukrajini ulazi u treći mjesec. Malo je znakova koji ukazuju na to da bi se mogla dogoditi odlučujuća vojna pobjeda bilo koje strane, a rješenja nema na vidiku.
Zastoj u ratovanju raspiruje zabrinutost da bi Ukrajina mogla ostati smrtonosno europsko bojište i izvor kontinentalne i globalne nestabilnosti mjesecima ili čak godinama, piše Associated Press. A ako Rusija odluči eskalirati, raste rizik od šireg sukoba.
SAD i njihovi saveznici upumpavaju stalan dotok smrtonosnog oružja u Ukrajinu kako bi je zadržali u borbi. Iako većina analitičara kaže da se Kijev u najmanju ruku dobro drži, slanje oružja se mora nastaviti kako bi Ukrajina pobijedila.
Baš kao što ruski predsjednik Vladimir Putin nije nagovijestio spremnost za intenziviranje invazije bilo općom mobilizacijom trupa ili uporabom nekonvencionalnog oružja, nije pokazao ni znakove povlačenja. Nije ni Zelenskij, koji sada tvrdi da Ukrajina neće samo uzvratiti na rusku invaziju nego će i vratiti kontrolu nad Krimom i drugim područjima koja je Rusija okupirala ili na drugi način kontrolirala od 2014.
Nitko ne vjeruje u pregovore
"Vrlo je teško vidjeti kako biste u ovom trenutku mogli doći do rješenja putem pregovora", rekao je Ian Kelly, umirovljeni veteran koji je služio kao američki veleposlanik u Gruziji, još jednoj bivšoj sovjetskoj republici za koju Rusija ima teritorijalne pretenzije. "Nijedna strana nije voljna prestati se boriti i vjerojatno je najvjerojatniji ishod rat koji traje nekoliko godina. Ukrajina bi bila smrtonosno bojno polje usred Europe", dodaje.
"Nema šanse da se Ukrajina povuče", rekao je Kelly. "Misli da će pobijediti."
Dodaje da bez obzira na to koliko je Putin napravio pogrešnih procjena o snazi i volji Ukrajine za otporom ili o jedinstvu i odlučnosti NATO saveznika, Putin ne može prihvatiti poraz. "Bilo bi političko samoubojstvo da se Putin povuče", rekao je.
Čini se da se američki dužnosnici slažu, počevši od predsjednika Joea Bidena, nakon što je ministar obrane Lloyd Austin prošlog mjeseca rekao da cilj Washingtona nije samo pomoći Ukrajini da se obrani već i oslabiti Rusiju do točke u kojoj više ne predstavlja prijetnju.
Biden: Putin nema izlaz
Putin "trenutačno nema izlaza, a ja pokušavam shvatiti što ćemo učiniti u vezi s tim", rekao je Biden u ponedjeljak. Što učiniti? Francuski predsjednik Emmanuel Macron zagovara rješenje koje čuva obraz i Rusiji i Ukrajini.
"Morat ćemo to učiniti s Ukrajinom i Rusijom za stolom. Kraj rasprave i pregovora odredit će Ukrajina i Rusija. Ali to neće biti učinjeno u poricanju niti u međusobnom isključivanju", rekao je Macron. Američki dužnosnici nisu sigurni da se rat može okončati za pregovaračkim stolom, i to tako da nitko ne bude gubitnik.
"Naša strategija je da se pobrinemo da Ukrajina izađe iz ovog kao pobjednik", rekao je ovog tjedna glasnogovornik State Departmenta Ned Price. "Ukrajina će to učiniti za pregovaračkim stolom. Naš je cilj ojačati poziciju Ukrajine za tim pregovaračkim stolom", dodao je.
Zabrinutost na Baltiku
No neizvjesnost oko toga što predstavlja "pobjedničku" Ukrajinu uznemirila je dužnosnike u nekim europskim prijestolnicama, posebice onima u baltičkim državama Estoniji, Latviji i Litvi, koje su članice NATO-a i graniče s Rusijom, a posebno su zabrinute za moguće buduće namjere Moskve. "Ustupci Rusiji u Ukrajini samo će ohrabriti Putina da krene dalje na zapad", kažu oni.
"Da budem iskren, još uvijek ne govorimo o završnici rata", požalio se litavski ministar vanjskih poslova Gabrielius Landsbergis za Associated Press. Rekao je da bi bilo kakvi teritorijalni ustupci u Ukrajini doveli do svijeta u kojem je "poredak utemeljen na pravilima" zamijenjen "poretkom utemeljenim na pravilima džungle".
Landsbergis je bio otvoren u pozivima da se Putina smijeni s mjesta ruskog čelnika. Kaže da je promjena režima u Moskvi jedini način da se dugoročno zaštiti europska i zapadna sigurnost.
"Po mom mišljenju, potrebna je promjena režima u Rusiji, tako da smo bili prilično otvoreni po pitanju toga", rekao je. "Možda je za Sjedinjene Države puno teže govoriti o tome, ali u nekom trenutku moramo razgovarati o tome jer je to iznimno važno."