Njemačke tvrtke i dalje rade u Rusiji: "Dali smo obećanje svojim ruskim kupcima"

Foto: EPA

MNOGE zapadne korporacije obustavile su svoje aktivnosti u Rusiji. No u nekim tvrtkama posao se nastavlja kao da se ništa nije dogodilo, a među njima su istaknuta njemačka imena, upozorava ARD.

"Zapadne tvrtke koje su prestale poslovati u Rusiji nedavno su dominirale naslovnicama. No više od 200.000 zaposlenika u Rusiji i dalje je na platnoj listi zapadnih tvrtki, kako je objavio Financial Times. Mnogi od njih su na dopustu, ali neki od njih nastavljaju raditi 'sasvim normalno', kao prije izbijanja ukrajinskog rata", ističe ARD.

Sveučilište Yale vodi listu zapadnih tvrtki koje i dalje posluju u Rusiji

U pregledu koji se svakodnevno ažurira stručnjak s američkog elitnog sveučilišta Yale pokazuje koje su tvrtke prestale s radom u Rusiji, a koje ga nastavljaju.

"Otkako je počela invazija na Ukrajinu, pratili smo odgovore više od 1000 tvrtki. Više od 750 tvrtki javno je najavilo da dobrovoljno obustavljaju poslovanje u Rusiji u određenoj mjeri propisanoj međunarodnim sankcijama - ali neke tvrtke nastavile su s radom u Rusiji neometano", navodi se na Yale School of Management.

Izvorno jednostavan popis s kriterijima "povlačenje" naspram "ostanak", Yaleov popis tvrtki sada se sastoji od pet kategorija - ocijenjenih prema američkoj školskoj ljestvici slovnih ocjena od A-F.

Jeffrey Sonnenfeld i njegov tim stručnjaka, istraživača i studenata na Yale Chief Executive Leadership Instituteu kontinuirano ažuriraju popis kako bi odražavali nove najave tvrtki u što je moguće bliže stvarnom vremenu.

Kategorija F je najgora kategorija. U njoj su brendirane sve one tvrtke koje "jednostavno nastavljaju 'business as usual' u Rusiji". 

Njemačke tvrtke poput veletrgovca Metroa i proizvođača dizalica Liebherra i dalje posluju u Rusiji

Taj popis uključuje i poznata njemačka imena. Među njima su MDAX, grupa GEA, veletrgovac Metro, proizvođač dizalica Liebherr, maloprodajna tvrtka Globus i proizvođač igračaka Simba Dickie Group. 

Tvrtke koje završe na F-listi moraju se bojati ozbiljne štete za svoj imidž. Pokazuje to i istraživanje ARD-a prema kojem se najmanje dvije njemačke tvrtke aktivno pokušavaju skinuti s F-liste.

Jedna od tih tvrtki je Simba Dickie Group. Tvrtka sa sjedištem u Fürthu proizvodi i prodaje igračke širom svijeta i predstavlja poznate brendove kao što su Eichhorn, BIG (Bobby Car), Schuco i Märklin. 

"Od 1. listopada 2018. više nismo aktivni u Rusiji. Imamo prodajnog partnera u Rusiji, ali ga nismo opskrbljivali od početka rata", poručila je glasnogovornica tvrtke na upit njemačkih novinara. Oni su već u kontaktu sa sveučilištem Yale tako da će unos na F-listi biti izbrisan.

Primjer ThyssenKruppa također pokazuje da je podjela na različite kategorije na Yaleu ponekad neprecizna. Ovaj njemački koncern također je dugo imao ocjenu F  iako je rekao da je prekinuo svoje novo poslovanje i sva ulaganja u Rusiji. ThyssenKrupp je jučer odjednom bio u kategoriji C, tj. među tvrtkama koje smanjuju barem dio svog poslovanja u Rusiji.

Maloprodajni lanac Globus: Odgovorni smo za pružanje osnovnih zaliha hrane

U međuvremenu maloprodajni lanac Globus nastavlja poslovati sa svojim trgovinama u Rusiji bez ograničenja unatoč ratu u Ukrajini. 

"Kao maloprodaja hrane odgovorni smo za pružanje osnovnih zaliha hrane", rekla je glasnogovornica Globusa Isabel del Alcazar. 

Kažu da također imaju odgovornost prema svojim zaposlenicima: "U Rusiji zapošljavamo oko 10.000 ljudi, uglavnom prodavačice i blagajnice, dakle normalne ljude koji ne pripadaju državnoj eliti. (...) Kad bismo zatvorili, toliki broj ljudi bi u jednom naletu ostao bez posla i našao se u osobnoj izvanrednoj situaciji." 

Strah od eksproprijacije

Osim toga, prema glasnogovornici Del Alcazar, postoji rizik od prisilne nacionalizacije. "Značajna imovina pripala bi ruskoj državi", brine se ova tvrtka.

Globus nije sam u strahu od eksproprijacije. Kremlj je nedavno svim zapadnim tvrtkama koje su obustavile poslovanje u Rusiji zbog ukrajinskog rata zaprijetio "teškim posljedicama".

Prema Wall Street Journalu, Coca-Cola, McDonald's, Procter & Gamble i IBM, između ostalih, upozoreni su na oduzimanje imovine i uhićenje odgovornih.

Privatnu tvornicu guma na jugozapadu Kaluge prošlog je tjedna ponovno pokrenula Moskva i pozvala se na "teške kaznene posljedice" koje su prijetile zaposlenicima i menadžerima na gradilištu.

Liebherr: Dali smo svojim ruskim kupcima obećanje

Razlog koji je proizvođač građevinskih strojeva Liebherr naveo za to što nije prekinuo poslovanje u Rusiji zvuči daleko manje dramatično. 

"Dali smo svojim ruskim kupcima obećanje performansi i također smo predani našim zaposlenicima u zemlji", poručili su lakonski.

"I dalje se osjećamo predani objema skupinama dionika i stoga ćemo do daljnjega nastaviti poslovati u Rusiji u okviru sankcija", kažu.

Liebherr je jedna od najvećih njemačkih industrijskih tvrtki u obiteljskim rukama. S 50.000 zaposlenih, njemačka tvrtka proizvodi građevinske strojeve, dijelove za zrakoplove i kućanske aparate. U Rusiji, gdje je Liebherr aktivan od 1965. godine, tvrtka kaže da ima 2300 zaposlenih.

"Zaustavljanje naših poslovnih aktivnosti neće utjecati na odgovorne za rat"

Druge dvije njemačke tvrtke koje se nalaze u kategoriji F na Yaleu samo su se pozvale na svoje ranije izjave. 

GEA je "uvjerena da zaustavljanje poslovnih aktivnosti neće utjecati na odgovorne za rat". Tvrtka proizvodi i servisira strojeve u Rusiji za domaću proizvodnju osnovnih prehrambenih proizvoda, mliječnih proizvoda i farmaceutske primjene.

Upravni odbor Metro AG-a također namjerava nastaviti s radom u ruskoj podružnici. Veletrgovac sebe smatra odgovornim za 10.000 zaposlenih u Rusiji.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.