U SVOM dramatičnom govoru u utorak Putin je još jednom zaprijetio najjačim sredstvom ucjene i zastrašivanja koje mu je preostalo - onim nuklearnim.
"Ako teritorijalna cjelovitost naše zemlje bude ugrožena, koristit ćemo sva raspoloživa sredstva da zaštitimo naš narod - to nije blef… Oni koji nas pokušavaju ucijeniti nuklearnim oružjem trebali bi znati da se vjetrovi mogu okrenuti u njihovom smjeru", rekao je Putin u televizijskom obraćanju naciji.
Njegovo inzistiranje na tome da ne blefira može se, naravno, protumačiti na dva načina - ili kao potvrda da blefira ili kao gotovo očajnički pokušaj da uvjeri Zapad da ga shvati ozbiljno i da je zaista spreman na sve. Pa i na nuklearni rat.
Njegovu prijetnju revno je ponovio bivši predsjednik i premijer Dmitrij Medvedev, koji se u posljednje vrijeme pokušava nametnuti kao glavni Putinov buldog. "Nakon što se održe (referendumi) i nova područja postanu dijelom Rusije, geopolitička transformacija u svijetu poprimit će nepovratan karakter", a Rusija bi mogla upotrijebiti "sva sredstva samozaštite", poručio je Medvedev na Telegramu.
Zanimljivo je vidjeti tko ne vjeruje u ozbiljnost Putinove prijetnje. Da ruski diktator blefira, smatra njegov bivši premijer (od 2000. do 2004., dok su mnogi još vjerovali da je Putin umjeren) i današnji oštri kritičar Mihail Kasjanov.
Bivši ruski premijer: Odlučio je odigrati svoju posljednju kartu u ovoj igri
"Pokušao je uplašiti ljude oko upotrebe nuklearnog oružja, ali mislim da je to u kategoriji blefa. Ne mislim da će se okrenuti nuklearnom oružju iz jednostavnog razloga što shvaća da bi i sam bio trenutno eliminiran, to bi odmah bio kraj njegove vladavine i to bi bio katastrofalan rezultat", komentirao je Kasjanov za Newsweek.
"On pokušava prestrašiti ljude, već je to napravio nekoliko puta početkom godine", dodao je, tvrdeći da je Putin naprosto "odlučio odigrati svoju posljednju kartu u ovoj igri". Cilj mu je, smatra Kasjanov, uvjeriti zapadne čelnike da on sam vjeruje da ima "pravo koristiti nuklearno oružje" za obranu okupiranog ukrajinskog teritorija koji će uskoro anektirati .
Naime, Putinov plan za aneksiju ukrajinskih teritorija (Donjecka, Luhanska, Zaporiška i Hersonska oblast), pod paravanom očito ilegalnih referenduma, dat će mu izliku da tvrdi da je teritorij Ruske Federacije pod napadom i tako će predstaviti vlastitu agresiju kao samoobranu.
Taj je scenarij još izgledniji kad uzmemo u obzir da ruski okupatori i njihovi domaći kolaboracionisti trenutno ne drže u potpunosti teritorij ni jedne od ukrajinskih oblasti koje se spremaju anektirati te da u nekima od njih ukrajinski branitelji vrše protunapade i napreduju.
>> Kremlj: Napade na Donbas tretirat ćemo kao napade na Rusiju
Ruska doktrina predviđa nuklearni udar "kada je samo postojanje države stavljeno pod prijetnju"
A Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov danas je na brifingu za medije potvrdio da će se, ako se glasa za pridruživanje Rusiji, odredbe ruskog ustava primjenjivati i na nove teritorije. To je posebno alarmantno zbog ruske nuklearne doktrine koja je, među ostalim, izložena u dokumentu od šest stranica iz lipnja 2020. pod naslovom: "Osnovna načela državne politike Ruske Federacije u domeni nuklearnog odvraćanja."
U njemu, kako prenosi Time, stoji da bi Rusija izvela nuklearni udar kao odgovor na uporabu nuklearnog oružja ili drugog oružja za masovno uništenje, ali i "u slučaju agresije na Rusku Federaciju uporabom konvencionalnog oružja, kada je samo postojanje države stavljeno pod prijetnju".
Nažalost, "postojanje države" dovoljno je dvosmisleno da ne možemo biti sigurni kako Putin i njegovi generali tumače taj uvjet. Bi li gubitak okupiranog i anektiranog Donjecka, Luhanska, Hersona ili Krima Putin tretirao kao egzistencijalnu prijetnju Rusiji? Pitanje je otvoreno.
Nije ga posebno razjasnio ni zastupnik ruske Dume Evgenij Popov kad je u srijedu izjavio: "Nećemo napraviti neki nuklearni masakr u svijetu. To nije naša politika. To nije naša praksa. Mi smo miroljubivi ljudi u Rusiji, ali možemo odgovoriti ako nas napadnete."
Nuklearni ekspert: Neobično je da nuklearna Rusija prijeti nenuklearnoj Ukrajini
Ipak, Andrej Baklickij, viši istraživač oružja za masovno uništenje pri Institutu Ujedinjenih naroda za istraživanje razoružanja, iznio je za američki portal Vox mišljenje kako se ovaj uvjet odnosi na ekstremni slučaj, kada bi "neprijateljski tenkovi ušli u Moskvu". I on, međutim, napominje kako ruska doktrina eksplicitno navodi da taj uvjet nije zapisan u kamenu, već da je konačna odluka na predsjedniku države.
Baklickij objašnjava da se u ovom dokumentu iznose i neki konkretni slučajevi na koje bi Rusija mogla odgovoriti nuklearnim udarom: napad balističkim projektilima na rusko tlo, kada još nisu dosegli svoj cilj pa se ne zna nose li možda nuklearne bojeve glave, ili napad na ruska zapovjedna sjedišta kojim bi se pokušalo onemogućiti rusko pokretanje nuklearnog napada.
U svakom je slučaju neobično da nuklearna sila kao što je Rusija prijeti nuklearnim udarom nenuklearnoj državi kao što je Ukrajina, primjećuje ovaj ekspert i dodaje da je "teško shvatiti kako vam nenuklearna država može učiniti nešto što bi zahtijevalo upotrebu nuklearnog oružja".
>> Analitičari: Ovo su znakovi koji će otkriti priprema li Putin nuklearni napad
"U ovom trenutku, ako Rusija vjeruje da su te regije dio Rusije, ukrajinske snage bi zapravo, prema Rusiji, okupirale ruski teritorij. Bi li to potaknulo nuklearnu upotrebu? Ne nužno. Je li Rusija upravo rekla da bi mogla razmotriti uvjete nuklearne uporabe? Jest". zaključuje Baklickij.
Kuleba misli da Putin blefira, Vučić da je ozbiljan
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba također misli da Putin blefira oko nuklearnog oružja, kako je rekao na gostovanju kod američkog voditelja Stephena Colberta.
"Mislim da, kada netko kaže 'ne blefiram', u većini slučajeva to radi. Ako si tako siguran u sebe, zašto bi sve ovo ponavljao?" rekao je Kuleba, ali i odmah napomenuo da to "ne znači da ga ne trebamo shvaćati ozbiljno".
S druge strane, srpski predsjednik Aleksandar Vučić, koji pokušava ostati neutralan po pitanju rata u Ukrajini, rekao je da, kao netko tko je puno puta razgovarao s njim, "ne vjeruje da on blefira". A kako je Washington Post u četvrtak objavio, američka administracija Joea Bidena već mjesecima potajno šalje poruke Kremlju, upozoravajući ga da će, u slučaju da se odluči na korištenje nuklearnog oružja u Ukrajini, posljedice biti vrlo ozbiljne.
I dopisnik Guardiana iz Moskve Andrew Roth u nedavnoj analizi zaključuje da će Putin možda radije eskalirati do točke nuklearnog sukoba nego priznati poraz. U to nas, podsjetimo, uvjeravaju i propagandisti s ruskih režimskih televizija koji odavno koketiraju s takvim apokaliptičnim scenarijem.
"Nećemo dopustiti uništenje naše zemlje, ako nas pokušavate uništiti, bit ćete uništeni zajedno s nama. Koje su naše sljedeće akcije? [Udar] na centre donošenja odluka? U Kijevu, Londonu, Washingtonu - gdje?" pitala se voditeljica Olga Skabejeva u svojoj emisiji u četvrtak.
"Što trebamo učiniti da izbjegnemo nuklearni rat ili je to već zadano? Sigurno se tako čini. Ako ne prestanu, to će postati stvarnost. Što je cilj kolektivnog Zapada? Pobjeda Ukrajine i poraz Rusije. Sve dok Ruska Federacija ima nuklearno oružje, [a mi imamo], njen poraz je nemoguć", dodala je samouvjereno.
Glavna urednica RT-a Margarita Simonjan je ovih dana ponovila svoju prognozu da rat u Ukrajini može imati samo dva ishoda - ili rusku pobjedu ili poraz svih. "Sudeći prema onome što se događa i što će se dogoditi, ovaj tjedan značit će ili da smo na pragu naše skore pobjede ili ćemo biti na pragu nuklearnog rata. Ne vidim nikakvu treću opciju."
U nekoj normalnijoj i odgovornijoj zemlji vodeće medijske ličnosti ne bi se na ovaj način igrale s nuklearnom vatrom. Ali to ne bi radio ni njen predsjednik.