DANSKA je prije tjedan dana ukinula restriktivne mjere s obzirom na to da se bolest u toj državi više ne smatra "prijetnjom po društvo".
"Epidemija je pod kontrolom i možemo se pohvaliti rekordnom stopom cijepljenja. Zato možemo odbaciti posebne restriktivne mjere koje smo morali uvesti u borbi protiv covida-19", rekao je ministar zdravstva Magnus Heunicke, podsjetivši kako epidemija nije završila i kako vlada neće oklijevati bude li trebalo brzo djelovati u slučaju da pandemija ponovno naruši temeljne funkcije društva.
S dvije doze cijepljeno čak 74% Danaca
Do 13. rujna s dvije doze cijepljeno je čak 74 posto Danaca. Činjenica da se covid više ne smatra društveno kritičnom bolesti u praksi znači da Dancima ne trebaju covid-potvrde pri ulasku u ugostiteljske objekte, javni prijevoz mogu koristiti bez stavljanja zaštitnih maski...
Nije Danska jedina.
Velika Britanija se davno otvorila, tim putem idu Švedska, Singapur, Čile...
Švedska također 29. rujna ukida gotovo sve preostale epidemiološke mjere. Do 7. rujna u Švedskoj je dvije doze cjepiva primilo 70 posto odrasle populacije, a ukupno 81.6 posto građana starijih od 18 godina primilo je barem jednu dozu. Engleska je sredinom srpnja ukinula gotovo sve epidemiološke mjere, osim, jasno, onih vezanih za samoizolaciju zaraženih i njihovih kontakata. Kako javlja Guardian, u Velikoj Britaniji je prvom dozom cijepljeno 72.6 posto stanovnika, dok je potpuno cijepljeno 66.2 posto.
>> Ovih šest zemalja se otvara i ukida mjere
Recimo i da putem ukidanja mjera idu i Singapur, koji ima odličnu procijepljenost od 81 posto, i Tajland, koji planira sljedeći mjesec stranim posjetiteljima otvoriti Bangkok i druga popularna odredišta, iako je nešto manje od 18 posto tajlandskog stanovništva bilo 13. rujna u potpunosti cijepljeno protiv covida-19. Putem otvaranja ide i Čile čija je procijepljenost stanovništva čak 87 posto.
Što sprječava Hrvatsku da poduzme takav korak? Odgovor je, po svemu sudeći, u niskoj procijepljenosti. Recimo tako da je u Hrvatskoj zaključno sa 16. rujna cijepljenje završeno za 49.29 posto odraslog stanovništva.
Božinović: Naš pristup je svakodnevan
Na konferenciji Stožer o tome može li Hrvatska slijediti primjere zemalja koje se otvaraju govorio je i šef Stožera civilne zaštite Davor Božinović.
>> VIDEO Capak: Recite kirurgu da ne mora nositi masku nad vašim otvorenim tijelom
"Jedna vam je situacija raditi projekcije kad imate 80 ili 90 posto procijepljenosti ili manji broj, kakav imamo mi. Opet kažem, znanost ne bi bila znanost da stalno ne propitkuje, tu je bilo govora o trećoj dozi cjepiva, na početku je bilo projekcija da će cjepivo trajati možda doživotno, pa da će trajati 18 mjeseci. Sad vidimo po istraživanjima da zapravo razina antitijela vrlo brzo pada i to morate imati u vidu. U idealnom scenariju populacija se procijepila, ne samo kod nas nego i u svijetu, pa virusa ne bi bilo. A rekao sam i nedavno da su procjene kako je bazen do kojeg cjepivo uopće neće doći dvije milijarde ljudi, znači stvarat će se nove varijante", rekao je on.
"Naš pristup je svakodnevan, svakodnevno se čujemo, gledamo tko je što doznao, to primjenjujemo u svakodnevici kako bismo ljude zaštitili. Ali ponavljam, jedno je raditi projekcije kad vam je cijepljeno 75, 80 ili čak 90 posto stanovništva, a drugo kad imate brojke kakve mi imamo", objasnio je.
Božinović: Nismo u fazi da možemo razmišljati o otvaranju
Novinarka ga je pitala bi li se moglo ići ka daljnjem otvaranju, odnosno bismo li mogli pratiti zemlje koje se otvaraju, ako se vjeruje da ove godine situacija neće biti kao na prošlu zimu.
"To je jedna mogućnost, ali nisam siguran da u ovom trenu postoje čvrsta uvjerenja da bismo to mogli provesti. Imamo R faktor koji nam ukazuje na daljnji rast broja zaraženih i nismo u toj fazi da razmišljamo o otvaranju", objasnio je.
Beroš: Moramo se zapitati zašto ne želimo povratak u staro normalno
O temi otvaranja jučer je govorio ministar zdravstva Vili Beroš, koji je gostovao u emisiji RTL Danas.
"Pogledajmo Dansku, Englesku, Portugal. Postigli su procijepljenost veću od 80 posto i žive gotovo normalno. Isto smo mogli postići i mi, međutim, nismo. Moramo se zapitati zašto i zašto ne želimo povratak u staro normalno. Cijepljenje je pravi izlaz iz te krize. S tim da bih želio naglasiti - imamo jako dominantnu delta varijantu. Kada je cjepivo dizajnirano, ono nije dizajnirano za tu novu varijantu", rekao je Beroš.
"Rekao bih da čitava svjetska populacija ima iznimnu sreću što od mutacije štiti, ali ne onako kako smo mislili, ne onako kao što će štititi ono novo cjepivo, koje će biti dizajnirano upravo za delta varijantu. Htjedoh reći da imamo sreću kao svjetska populacija jer se moglo dogoditi da cjepivo ne djeluje na nove varijante. Tada bismo bili izloženi novoj pogibelji", poručio je Beroš.
Kaić: Brojevi nam i dalje rastu
Kontaktirali smo i voditelja Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Bernarda Kaića kojega smo pitali može li se Hrvatska odlučiti za takav korak.
"Ne treba to Hrvatska još uraditi jer nam brojevi oboljelih i hospitaliziranih rastu i nismo dosegli dovoljne cijepne obuhvate", objasnio je Kaić.
Mayer: Možemo se otvoriti kad dosegnemo procijepljenost kao i Danska
Isto smo pitanje postavili i epidemiologinji HZJZ-a Dijani Mayer.
"Da, kada Hrvatska dosegne postotak procijepljenosti kao i Danska. To je moje mišljenje", kaže nam Mayer.
Ivo Ivić: Kod nas bi bilo oboljenja od teških bolesti
Nazvali smo i predstojnika Klinike za infektologiju KBC-a Split Ivu Ivića.
"Danska?" prvo je odgovorio protupitanjem.
"Pa oni su dobro procijepljeni, ako budu obolijevali, a obolijevat će, to će biti blage bolesti i njihov zdravstveni sustav će to s malo napora rješavati", rekao je Ivić.
Dotaknuo se situacije s Hrvatskom.
"Kod nas je previše necijepljenih, a kad takvi budu obolijevali, bit će to teške bolesti i umiranja, zato će biti i teret za cijeli zdravstveni sustav. U tome je cijela mudrost", objasnio je Ivo Ivić.
Lauc: Bez straha možemo donijeti identičnu odluku
Znanstvenik i član vladinog savjeta Gordan Lauc vjeruje da se Hrvatska može odlučiti na takav korak.
"Mislim da se Hrvatska nalazi u gotovo istoj situaciji kao i Danska i da može bez straha donijeti identičnu odluku. Danska ima nešto više cijepljenih od Hrvatske, no Hrvatska ima više oporavljenih, koji su jednako tako, ako ne i bolje, zaštićeni od cijepljenih", riječi su Lauca.
"A ima i jedan dodatan faktor koji se često zaboravlja. U Hrvatskoj se broj stanovnika dosta smanjio proteklih nekoliko godina, tako da su postoci cijepljenih za 5 do 10 postotnih poena viši od onih koje službeno računamo", poručio je Gordan Lauc.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa, kako bi smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost Indexovih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima, niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.