NJEMAČKA ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock dala je tijekom današnjeg posjeta Kijevu nedvosmislenu potporu Ukrajini.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare, Baerbock i ukrajinski ministar vanjskih poslova, Dmitro Kuleba, kazali su da nitko neće moći zabiti klin između te dvije zemlje, a Baerbock je naglasila kako je Njemačka spremna platiti visoku cijenu u ekonomskom smislu kako bi se obuzdala nastojanja Rusije.
"Mi stojimo uz Ukrajinu"
Ukrajinski dužnosnici javno su kritizirali Njemačku jer je odbila prodati oružje Kijevu i jer nije previše entuzijastična glede zaustavljanja protoka plina kroz plinovod Sjeverni tok 2 u slučaju da Rusija pokrene invaziju na Ukrajinu, piše Reuters.
Mada je Rusija blizini svojih granice razmjestila 100.000 vojnika, tvrdi kako ne planira napad. Moskva traži sigurnosna jamstva od Zapada, uključujući obećanje da Ukrajina nikada neće pristupiti NATO-u.
"Mi stojimo uz Ukrajinu. Nitko neće uspjeti zabiti klin između nas. Dragi Dmitro, znaš da možeš računati na Njemačku", rekla je Baerbock.
Što se tiče pitanja oružja, Kuleba je rekao da treba "tražiti zajednički jezik".
"Bio je to iskren razgovor, ovdje imamo različite stavove. Ali naš zadatak je tražiti zajednički jezik i rješenja. I mislim da smo danas našli i zajednički jezik i nacrt rješenja. Sada čekamo daljnje korake njemačke vlade", kazao je Kuleba.
Njemačka odbila slanje oružja
Podsjetimo, Baerbock je u četvrtak čvrsto stala iza njemačkog odbijanja slanja oružja Ukrajini radi obrane od moguće ruske agresije. Njemačka nespremnost da se pridruži drugim članicama NATO-a poput Sjedinjenih Država, Britanije i baltičkih zemalja izazvala je čuđenje među saveznicima i frustraciju prozapadne ukrajinske vlade u Kijevu.
Nova njemačka vlada socijaldemokrata Olafa Scholza objavila je da radi na smirivanju krize, no odbacila je slanje oružja, što je pozicija koju je bila zauzela i bivša vlada donedavne kancelarke Angele Merkel.
"Tko razgovara, ne puca"
"Tko razgovara, ne puca. Stoga je jednostavno pogubno odbaciti nastavak dijaloga", rekla je u četvrtak Baerbock referirajući se na novu razmjenu argumenata između Moskve i Washingtona te na razgovore ukrajinskih i ruskih političkih savjetnika.
Njemačka ima najjače ekonomske veze s Moskvom od bilo koje druge veće zapadne sile te kupuje polovicu svog plina od Rusije.