Njemačka je danas optužila Kinu da pomaže Rusiji bespilotnim letjelicama u ratu s Ukrajinom, koji je započeo u veljači 2022. i koji će uskoro ući u svoj tisućiti dan rata.
"To mora i imat će posljedice", rekla je ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock na marginama sastanka Europske unije (EU) u Bruxellesu.
Dodala je da je rat protiv Ukrajine također napad na slobodu u Europi i zadire u ključne interese svih europskih zemalja.
Europska služba za vanjsko djelovanje (EEAS) prethodno je potvrdila da istražuje indicije da se bespilotne letjelice proizvode u Kini za ruske ratne napore. "Primili smo izvješća obavještajnih izvora o postojanju tvornice u Kini koja proizvodi dronove koji se isporučuju Rusiji i koriste u ratu protiv Ukrajine", rekao je neimenovani dužnosnik EU.
Veza Kine i Rusije
EEAS, diplomatski ogranak Unije, trenutno radi na utvrđivanju postoji li izravna suradnja između Kine i Rusije na području vojne opreme. Ako se potvrdi, mogle bi biti izrečene sankcije.
Prema riječima diplomata, proizvodnja dronova u Kini zajednički je projekt Rusije, Kine i Irana.
Kina, koja ima "neograničeno" partnerstvo s Rusijom, odbacila je optužbe.
"Što se tiče izvoza oružja, Kina je uvijek zauzimala odgovoran stav i nikada nije isporučila smrtonosno oružje sukobljenim stranama", rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Lin Jian u Pekingu uoči sastanka ministara vanjskih poslova EU.
Dodao je da Kina strogo kontrolira bespilotne letjelice u vojne svrhe i one koje se mogu koristiti u civilne i vojne svrhe u skladu sa zakonom, navodeći da se Peking nada da pojedine zemlje i ljudi neće neutemeljeno špekulirati protiv Kine i da je bez ikakvih razloga ocrnjuju. činjenična osnova.