JEDAN od najistaknutijih norveških epidemiologa Eiliv Lund, profesor emeritus na Sveučilištu u Tromsu, komentirao je situaciju s koronavirusom u Norveškoj te je usporedio sa Švedskom.
Prema najnovijem izvještaju, u Norveškoj je koronavirusom zaraženo 1 posto stanovništva, a Lund naglašava kako je to "pokazatelj slabosti u norveškoj strategiji".
"Brojke su nam niske jer smo uveli vrlo strogu karantenu. Da smo učinili ono što su učinili Šveđani, imali bismo višu stopu zaraze, ali samim time i veći imunitet", kazao je Lund.
"Vlada je imala veliko povjerenje u strategiju karantene. Ali sad je prošlo nekoliko tjedana, da strategija stvarno djeluje sada bismo bili na nula slučajeva", kazao je te dodao:
"Postoji slabost u našoj strategiji. Mislilo se da ako ostanemo u karanteni dovoljno dugo da će virus nestati, ali ono što je problem je da mi ne možemo spriječiti da on uđe izvana. Tada moramo čekati na pronalazak cjepiva ili lijeka. Samo smo odgodili problem koji će se neminovno opet pojaviti u budućnosti", zaključio je.
Stroge mjere
U Norveškoj je, prema posljednjim informacijama, zabilježeno 7527 slučajeva koronavirusa, a preminule su 83 osobe.
Norveška je među prvima zatvorila niz privatnih i javnih ustanova kako bi zaustavila širenje covida-19, izazvavši pad gospodarstva i otpuštanje stotine tisuća radnika.
Restrikcije su na snazi bile do 13. travnja, a uključivale su zatvaranje dječjih vrtića i škola, odbijanje ulaska strancima koji ne žive i rade u Norveškoj te zabranu odlaska u kuće za odmor.
Norvežani su uspjeli smanjiti stopu transmisije virusa s 2,5 na 0,7, što znači kako osoba zaražena koronavirusom sada u prosjeku zarazi 0,7 drugih osoba.
U Norveškoj su se prošli tjedan ponovno otvorili dječji vrtići. No četvrtina roditelja kazala je da u njih još neko vrijeme neće poslati svoju djecu.