Detalji pada ukrajinskog aviona u Grčkoj, poznato kakvo je oružje prevozio iz Srbije

Foto: EPA

KOD Kavale u Grčkoj srušio se ukrajinski zrakoplov Antonov AN-12BK koji je u subotu navečer poletio iz Niša. Avion je prevozio oružje srpske tvrtke Valir, a ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo je da su ukrajinski građani stradali prilikom pada aviona, piše Nova.rs.

Postavlja se pitanje kakva je uloga Ukrajine u prijevozu srpskog oružja do Bangladeša. Antonov je poletio s niškog aerodroma u subotu oko 20:40. Letio je preko Sjeverne Makedonije prema Jordanu odakle je planirano da se pošiljka transportira do Bangladeša. 

No, pilot je javio kontroli leta da je došlo do kvara zbog kojeg mora što prije prisilno sletjeti. Grčko zrakoplovstvo ponudilo je dvije opcije za slijetanje - zračnu luku u Solunu i kod Kavale. S obzirom na to da je bila bliže njegovoj tadašnjoj lokaciji, pilot je odabrao Kavalu. 

Ministar obrane Srbije kaže da je u avionu bilo 11.5 tona oružja

Do prisilnog slijetanja na aerodrom nije došlo jer se avion zapalio u letu i ubrzo srušio na polje u blizini Kavale. Grčki mediji pisali su da se radi o ukrajinskom avionu Antonov koji je prevozio oružje iz Srbije prema Jordanu. Dio objavljenih informacija bio je točan. 

Ministar obrane Srbije Nebojša Stefanović je idući dan održao konferenciju za medije na kojoj je rekao da je avion koji se srušio u Grčkoj poletio iz Niša. Stefanović je kazao da je vlasnik aviona ukrajinska kompanija Meridijan LLC te da se u letjelici nalazilo 11.5 tona oružja srpske tvrtke Valir. Ministar obrane rekao je da je Bangladeš bio krajnja destinacija zrakoplova.

Dodao je da je poginulo osam članova posade te da nijedan član posade nije srpski državljanin.

Šef kompanije Valir: Avion je prevozio mine

Direktor tvrtke Valir Mladen Bogdanović je za list Nova otkrio što se točno nalazilo u avionu koji je poletio iz Srbije. Kaže da je riječ o školskim minama za čiji je izvoz potpisan 2021. s bangladeškim ministarstvom obrane.

"To su mine na kojima su se trebali obučavati pripadnici vojske Bangladeša. Kupac je angažirao prijevoz tereta i kompaniju čiji se avion srušio. Naša obaveza je bila samo da pošiljku dovezemo do aerodroma u Nišu, odakle je poletio avion koji se srušio u Grčkoj. Mi nemamo nikakvu odgovornost za ovu tragediju koja se dogodila, osim moralne. Moram reći da nam je žao zbog toga što se dogodilo i da nam je žao što su stradali ljudi koji su prevozili našu pošiljku", rekao je Bogdanović za Novu.

Šef kompanije je istaknuo da je avion trebao stići u Jordan te da se potom trebao organizirati prijevoz oružja do odredišta u Bangladešu. "To je komplicirano jer je u pitanju interkontinentalni let", kaže.

Ukrajinsko ministarstvo obrane potvrdilo je da su u padu aviona poginuli ukrajinski državljani. Ukrajinci s Grcima istražuju okolnosti ove nesreće.

Srbija ne odgovara za preprodaju oružja

S obzirom na to da se radi o ukrajinskom avionu koji je prevozio srpsko oružje za Bangladeš, otvorila su se pitanja o mogućoj ilegalnoj trgovini oružjem, piše Nova.rs.

Nadležni u Srbiji su prije govorili da svaka kompanija koja podnese uredan zahtjev za certifikatom i ugovorom o kupoprodaji, pod uvjetima da zemlja u koju se izvozi oružje nije pod sankcijama UN-a i EU, može izvoziti oružje. Rekli su i da Srbija ne može biti odgovorna za svaku preprodaju oružja iz zemlje koja je krajnji korisnik.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.