Tko je opozvana srpska veleposlanica? Prije 8 godina napustila je emisiju s Vučićem

Tko je opozvana srpska veleposlanica? Prije 8 godina napustila je emisiju s Vučićem
Foto: Instagram, Slavko Midzor/PIXSELL

Jelena Milić više nije veleposlanica Srbije u Hrvatskoj. Nju je ukazom opozvao srpski predsjednik Aleksandar Vučić. Milić je na mjesto veleposlanice u Hrvatskoj imenovana u ožujku 2022. godine.

Prema neslužbenim informacijama koje je objavio Jutarnji list, hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova namjeravalo ju je proglasiti personom non grata zbog niza incidenata koji su narušili diplomatske norme.

>> Vučić opozvao srpsku veleposlanicu u Hrvatskoj

Tko je Jelena Milić, koja je u zadnje vrijeme dospjela u fokus javnosti svojim demonstrativnim napuštanjem raznih događanja?

Respektabilna karijera

Rođena je 15. siječnja 1965. godine u Beogradu. Radi se o osnivačici Centra za euroatlantske studije, think-tanka sa sjedištem u Beogradu.

Milić je i politička analitičarka čiji su radovi objavljeni u časopisima kao što su The National Interest i Diplomat, kako piše na Wikipediji. Smatra ju se osobom koja se dobro razumije u euroatlantske odnose i odnose Srbije s EU i NATO-om, kao i u pitanja ruskog utjecaja na zapadnom Balkanu i statusa Kosova.

Milić je diplomirala inženjerstvo i sigurnosni menadžment te magistrirala na istom studiju 2020. godine na Sveučilištu UNION-Nikola Tesla u Beogradu.

Protivnica Miloševića

Od travnja 1997. do veljače 1999. radila je na projektu povratka izbjeglih Srba u Hrvatsku, Hoću kući, Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji. Često je u javnim nastupima isticala svoju ulogu u borbi protiv Miloševićevog režima.

Bila je regionalna producentica filma o otporu Obaranje diktatora, dijela serijala A Force More Powerful koji je podržao američki Institut za mir i institucije Albert Einstein. Kasnije je bila poznata i kao protivnica Aleksandra Vučića.

Vučiću okrenula leđa u emisiji

Njegovala je imidž hrabre, prozapadno orijentirane i liberalne kritičarke loših srpskih politika i društvenih anomalija. Poznat je slučaj iz 2017. kad je Vučiću okrenula leđa i napustila studio televizije Pink jer joj je Vučić rekao da vodi politiku na štetu Srbije.

Imenovanje Jelene Milić za veleposlanicu Srbije u Zagrebu izazvalo je, u jeku tadašnje predizborne kampanje za parlamentarne i predsjedničke izbore u Srbiji, osude na konzervativno-desnom krilu srpske oporbe. Tada su je nazivali "dugogodišnjom NATO lobisticom".

Napustila konferenciju, spominjala Thompsona

Nakon što je postala veleposlanica, Milić je uglavnom branila Vučićev režim i njegovu politiku. Službeno se nije učlanila u Vučićevu Srpsku naprednu stranku.

Napuštanje događanja je očito njezin način funkcioniranja kad se s nečim ne slaže. Tako je prošli tjedan demonstrativno napustila konferenciju o nacionalnim sustavima zaštite hrvatske nacionalne manjine u Srbiji i srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj. Govorila je o podršci države Thompsonovim koncertima.

>> Srpska ambasadorica naprasno otišla s tribine, spominjala Ako ne znaš šta je bilo

Govorila o četnicima i ustašama

Nije srpskoj veleposlanici to prvi takav ispad. Krajem veljače ove godine pojavila se na tribini koja se održala u centru Zagreba pod nazivom Thompson über alles, u organizaciji Privrednika, srpskog privrednog društva.

"Srbija nema presudu za zajednički zločinački pothvat o kojem pjeva pjesma Ako ne znaš šta je bilo. To je vaš problem, žao mi vas je i voljela bih da pratite politiku Srbije koja je u tom pravcu puno progresivnija od vas", rekla je. Kazala je i da su Wilson i Churchill imali ambivalentan odnos prema četnicima, a prema ustašama nije bilo tako.

Govori da zna što su diktatorski režimi, očito smatra da Vučićev nije takav

Milić je, kao uzvanica na tradicionalnom obilježavanju pravoslavnog Božića u Srpskom narodnom vijeću, napustila proslavu jer predstavnici SNV-a nisu reagirali na pismo laureata, književnice Jasminke Petrović i redatelja Radivoja Andrića, u kojemu su oni zahvalili "mladima u Srbiji koji nas ovih dana uče kako se leti i kako se svijetli".

Kasnije je kazala da je bila jedna od vođa nenasilnog pokreta otpora protiv Miloševića i da zna što su diktatorski režimi, ali i da sad ne znamo političke aspiracije mladih te da "optužiti sve da su im ruke krvave nije u duhu vladavine prava".

>> Srpska veleposlanica: Otišla sam s domjenka jer su pljeskali podršci mladima u Srbiji

"Morate shvatiti da sam ja nedavno, prije nekoliko dana, na svom Facebooku napisala da podržavam kad mladi stoje na trgovima, ne blokiraju institucije i kad traže konkretnu pravdu za nepravdu.

Ali dalje od toga, blokade, nazivanje moje zemlje tiranijom, nazivanje mog predsjednika i državnog vrha ubojicama i slično, ja to jednostavno i apsolutno ne podržavam", rekla je Milić.

Napomenimo da Vučića u pismu nitko nije nazvao ubojicom.

"Jelena, od kada je za tebe Kosovo Srbija?

Nedavno je na Facebooku podijelila i status Aleksandra Vučića oko sporazuma o vojnoj suradnji Hrvatske, Albanije i Kosova. U tom statusu Vučić govori o njihovom "narodu na Kosovu i Metohiji", a Milić u priopćenju odbacuje "pokušaje da se opravdana zabrinutost Srbije predstavi kao traženje neprijatelja".

Ispod objave zanimljiv komentar joj je ostavio novinar i analitičar Zoran Kusovac, koji ju je pitao: "Jelena, od kada je za tebe Kosovo Srbija? Ja znam kad ti nije bilo pa ne znam koji te to događaj preobratio i kada."

Sukobi s Pupovcem

U svom mandatu se u više navrata sukobila i sa saborskim zastupnikom srpske nacionalne manjine Miloradom Pupovcem, koji se uz poslovičan smisao za logiku političkog trenutka u zadnje vrijeme naglašeno distancira od srpske službene politike.

U emisiji RTS-a Pupovac je rekao da nije postojao veleposlanik Republike Srbije s kojim su imali ovakvo iskustvo. Milić je kazala da se Pupovac prema njoj ponaša paternalistički.

Sastala se i s kontroverznim sisačkim biskupom Vladom Košićem. Nakon što su je osobe bliske SNV-u zbog toga prozvale, odgovorila im je na X-u da njena država Srbija vodi neovisnu vanjsku politiku.

Doživjela hajku zbog Vukovara

Na Fejsu je pisala da je posjetila Vukovar i u knjizi dojmova Vodotornja ostavila poruku: "Nema riječi. Samo sućut za nevine civilne hrvatske žrtve. I vječno poštovanje." Kasnije je post obrisala, nakon napada koje je doživjela iz Srbije.

Na meti kritika našla se i zbog odlaska na promociju knjige Diplomatska oluja autora Mate Granića, ministra Franje Tuđmana.

Generalno je dosta aktivna na Fejsu i Instagramu, a korisnici su joj posebno zamjerili poziranje s cigarom (naslovna fotografija ovog teksta) uz prijem Ilariona Alfejeva, mitropolita budimpeštanskog i mađarskog Ruske pravoslavne crkve, koji je služio liturgiju za Svete novomučenike jasenovačke u Jasenovcu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.