Odakle talibanima toliko novca?

Foto: EPA

SMATRA se da su talibani jedna od najbogatijih pobunjeničkih skupina na svijetu, a nakon dva desetljeća borbi protiv američkih i saveznički snaga, Afganistan je sada u njihovim rukama. O tome kako se talibani financiraju piše BBC.

Talibani su vladali Afganistanom od 1996. do kraja 2001. godine, kada su ih svrgnule američke snage. Unatoč 20-godišnjem sukobu koji je uslijedio i pogibijama desetaka tisuća talibanskih boraca, prostor koji kontroliraju i njihova vojna moć povećali su se posljednjih godina. Do sredine 2021. godine imali su 70.000 do 100.000 boraca, a prije deset godina bilo ih je samo 30.000. Održavanje ove razine pobune zahtijevalo je velika financijska sredstva iz izvora i unutar i izvan Afganistana.

Godišnji prihod talibana nakon 2011. godine Ujedinjeni narodi procjenjuju na oko 400 milijuna dolara. No do kraja 2018. to se moglo povećati na čak 1.5 milijardi dolara godišnje, pokazuje BBC-jevo istraživanje. Intervjui provedeni u Afganistanu i inozemstvu ukazuju na to da talibani imaju sofisticiranu financijsku mrežu i sustav oporezivanja. Razvili su brojne izvore prihoda. BBC donosi nekoliko glavnih.

1. Strane donacije

Nekoliko afganistanskih i američkih dužnosnika dugo je optuživalo određene zemlje, među ostalima Pakistan, Iran i Rusiju, za pružanje financijske pomoći talibanima. To je praksa koju ove zemlje negiraju. Međutim, smatra se da su najveći pojedinačni donatori privatne osobe iz Pakistana i nekoliko zaljevskih zemalja, poput Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Katara. Iako ih je nemoguće točno odrediti, smatra se da ti izvori financiranja osiguravaju značajan dio prihoda talibana. To bi moglo iznositi čak 500 milijuna dolara godišnje. Ove su veze dugotrajne. Prema povjerljivom američkom obavještajnom izvješću iz 2008. godine talibani su primili 106 milijuna dolara od stranih izvora, osobito od zaljevskih država.

2. Trgovina drogom

Već dugo se vjeruje da talibani imaju porezni sustav za financiranje svojih pobunjeničkih operacija, uključujući i ilegalnu trgovinu drogom. Afganistan je najveći svjetski proizvođač opijuma koji se može preraditi u heroin. S procijenjenom godišnjom izvoznom vrijednošću od 1.5 do 3 milijarde dolara opijum je veliki biznis kojim se proizvodi većina heroina u svijetu.

Dužnosnici svrgnute afganistanske vlade tvrde da talibani od uzgajivača opijuma naplaćuju porez na uzgoj od 10 posto. Porezi se također prikupljaju od laboratorija koji pretvaraju opijum u heroin, kao i od krijumčara ilegalnih droga. Procjene godišnje zarade talibana od ekonomije ilegalnih droga kreću se od 100 do 400 milijuna dolara.

Trgovina drogom čini do 60 posto godišnjih prihoda talibana, iznio je američki general John Nicholson u izvješću posebnog glavnog inspektora za obnovu Afganistana (SIGAR) za 2018. godinu. No neki stručnjaci kažu da je ova brojka precijenjena. Talibani često poriču svoju uključenost u industriju droga i ponose se time što su zabranili uzgoj opijumskog maka na neko vrijeme dok su bili na vlasti prije 20-ak godina.

3. Širenje kontrole nad teritorijem

Financijska mreža talibana proteže se dalje od oporezivanja samo poslovanja s opijumom. U otvorenom pismu iz 2018. godine talibani su upozorili afganistanske trgovce da plaćaju porez na različitu robu, uključujući gorivo i građevinski materijal, kada putuju kroz područja pod njihovom kontrolom. Nakon što su zbacili afganistansku vladu, talibani sada kontroliraju sve glavne trgovačke puteve u zemlji, kao i granične prijelaze, stvarajući više potencijalnih izvora prihoda od uvoza i izvoza.

U posljednja dva desetljeća značajna količina zapadnog novca također je nenamjerno završila u talibanskim džepovima. Prvo, talibani su oporezovali razvojne i infrastrukturne projekte, uključujući ceste, škole i klinike, koje uglavnom financiraju zapadne zemlje. Drugo, smatra se da su talibani godišnje zarađivali desetke milijuna dolara od oporezivanja kamiondžija koji su opskrbljivali međunarodne snage stacionirane u različitim dijelovima zemlje.

Također se smatra da su zaradili značajnu količinu novca od usluga koje pruža afganistanska vlada. Čelnik afganistanske elektroenergetske kompanije rekao je 2018. za BBC da su talibani zarađivali više od dva milijuna dolara godišnje od potrošača električne energije u različitim dijelovima zemlje. Tu je i prihod ostvaren izravno sukobom. Svaki put kada talibani zauzmu vojno uporište ili urbano središte, isprazne blagajne i trezore i zaplijene mnoštvo oružja, automobila i oklopnih vozila.

4. Rudnici i minerali

Afganistan je bogat mineralima i dragim kamenjem, a većina ih je nedovoljno iskorištena kao posljedica godina sukoba. Rudarska industrija u Afganistanu procjenjuje se na milijardu dolara godišnje. Većina eksploatacije je malih razmjera i uglavnom se obavlja nezakonito.

Talibani su preuzeli kontrolu nad rudarskim lokacijama i iznudili novac od legalnih i ilegalnih rudarskih operacija. U svom godišnjem izvješću za 2014., UN-ovi dužnosnici za praćenje analitičke podrške i sankcija ističe da su talibani godišnje dobivali više od 10 milijuna dolara od 25 do 30 ilegalnih rudarskih operacija u južnoj provinciji Helmandu.

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.