Ohridsko jezero, koje se nalazi na UNESCO-ovom popisu Svjetske baštine, a koje se prostire između Sjeverne Makedonije i Albanije, u opasnosti je od onečišćenja, pretjeranog izlova ribe i urbanog razvoja, upozoravaju stručnjaci i tijelo Ujedinjenih naroda.
Jedno od najstarijih jezera u Europi dom je oko 200 jedinstvenih vrsta, uključujući rijetke vrste pastrva. Služi kao značajna turistička atrakcija i izvor prihoda za Sjevernu Makedoniju i Albaniju.
UNESCO upozorio Sjevernu Makedoniju i Albaniju da nisu uvedene mjere za rješavanje postojećih ekoloških prijetnji i sprječavanje novih
U izvješću za 2024. ranije ove godine, UNESCO je upozorio na lošu kvalitetu urbanog razvoja oko jezera i prekomjeran turizam na obali.
Organizacija je također upozorila Sjevernu Makedoniju i Albaniju da nisu uvedene mjere za rješavanje postojećih ekoloških prijetnji i sprječavanje novih.
Prema službenim podacima, na području oko Ohridskog jezera, koje uključuje gradove Ohrid i Strugu na sjevernomakedonskoj strani te Pogradec u Albaniji, živi oko 170.000 ljudi, što je procijenjeno povećanje od 56 posto u posljednjih 50 godina.
Lokalne vlasti kažu da su ulaganja u kanalizacijski sustav, izgrađen 1980-ih, potrebna jer više ne može podnijeti mnoštvo turista koji hrle na jezero kao jeftiniju alternativu moru.
Ekolozi također upozoravaju da su rijeke koje se ulijevaju u Ohridsko jezero i manja obalna naselja stalni izvori onečišćenja.