Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) uključit će u procjene potražnje i skupinu nezavisnih proizvođača, rekla su dva izvora, signalizirajući tješnju suradnju s partnerima.
OPEC i skupina nezavisnih proizvođača koordiniraju proizvodnju već nekoliko godina i trenutno smanjuju opskrbu tržišta za 2.2 milijuna barela dnevno kako bi podržali cijene u uvjetima posustale potražnje.
Suradnja je uspostavljena 2016. godine Deklaracijom o suradnji koju su potpisale članice OPEC-a i skupina "neovisnih", uključujući Rusiju, Meksiko, Kazahstan, Oman, Azerbajdžan, Maleziju, Bahrain, Južni Sudan, Sudan i Brunej. OPEC+ danas obuhvaća 22 zemlje.
OPEC je osnovan 1960. godine radi "koordinacije i objedinjavanja naftne politike zemalja članica", prema statutu grupe. Članice imenuju dužnosnike u upravni i u druge odbore.
Tajništvo OPEC-a u mjesečnim izvješćima objavljuje procjene svjetske potražnje za naftom članica grupe, koje analitičari i trgovci smatraju pouzdanim pokazateljem stanja na tržištu.
Od svibnja OPEC će objavljivati samo procjenu potražnje za sirovom naftom svih potpisnica Deklaracije o suradnji, rekli su izvori u četvrtak.
Potražnja za sirovom naftom šire grupe danas je relevantnija, rekao je jedan od izvora, budući da je okvir za suradnju na tržištu nafte danas Deklaracija o suradnji. Oba izvora željela su ostati neimenovana.
OPEC nije odmah odgovorio na upit Reutersa da komentira informaciju neimenovanih izvora.
Tržišni udio OPEC-ove nafte spustio se nakon istupanja Angole na samo 27 posto, najnižu razinu u više desetljeća. Udio OPEC+ iznosio pak oko 41 posto, prema izračunima Reutersa, a i više ako se računaju sve vrste nafte.
OPEC je prvi puta objavio procjenu potražnje za sirovom naftom proširene grupe u izvješću za travanj, uz procjenu za vlastite članice.
Procjena pokazuje koliko bi nafte OPEC trebao proizvoditi kako bi uravnotežio tržište, s obzirom na očekivanu opskrbu iz članica grupe i neovisnih proizvođača. Objavljuju i procjene za ukapljeni prirodni plin, ali on nije uključen u sporazum o proizvodnji.
Travanjsko izvješće predviđa da će u ovoj godini potražnja za OPEC-ovom naftom iznositi 28,5 milijuna barela dnevno, a potražnja za naftom OPEC+ 43.2 milijuna barela dnevno. Ukupna svjetska potražnja procijenjena je na 104,5 milijuna barela dnevno.
OPEC-ovo mjesečno izvješće za svibanj bit će objavljeno početkom idućeg tjedna.