U AMSTERDAMU se danas u 10 sati održava treća uzastopna skupština imatelja udjela u Fortenova grupi. Dnevni red je nepromijenjen, a ključna točka - prijedlog da sama Fortenova, kroz neimenovanu članicu grupe, isplati ruski Sberbank koji drži 43% udjela kompanije, objavila je N1 Televizija.
Cijena - 500 milijuna eura.
Zašto treća skupština?
Zato što Ugovor o osnivanju Fortenova grupe za najvažnije odluke predviđa kvalificiranu većinu od 66% imatelja udjela. Sberbank je pod sankcijama, ne može poslati predstavnika, i taj uvjet na dvije skupštine u posljednja dva tjedna nije bilo moguće ostvariti. No ugovor predviđa i da, ako na dvije uzastopne skupštine udjeličari podrže neku odluku, ali ne uspiju postići takvu većinu, na trećoj skupštini odluku mogu donijeti i sa 75% prisutnih glasača. Što danas ne bi trebao biti problem.
Vujnovac postaje ključna osoba
Isplata Sberbanka za sobom povlači tri scenarija, ali u svakom od njih ključna osoba postaje Pavo Vujnovac, vlasnik PPD-a koji je uspon počeo kao lokalni partner Gazproma. Podaci o omjerima suvlasnika u Fortenovi nisu javno dostupni, no on sam izjavio je prije nekog vremena da drži 29%.
Prvi scenarij: Udio Vujnovca raste na najmanje 51 posto
U prvom scenariju, kompanija iskupljene udjele Sberbanka poništava pa Vujnovčev udio raste na najmanje 51%.
Drugi scenarij: Netko drugi preuzima Sberbankov udio, ali Vujnovac ostaje nezaobilazan zbog novog pravila.
U drugom, Sberbankov udio preuzimaju ili mađarski Indotek ili hrvatski mirovinski fondovi, ali zahvaljujući novom pravilu da je za ključne odluke potrebno 70%, Vujnovac ostaje nezaobilazan.
Treći scenarij: Vujnovčeva moć postaje neupitna čak i ako operacija propadne
Čak i u trećem slučaju, da operacija isplate propadne, Vujnovčeva moć postaje neupitna jer drugo novo pravilo predviđa isključenje sankcioniranih suvlasnika iz kvoruma za glasanje.
Odakle Fortenovi 500 milijuna eura?
Ključno pitanje i dalje je odakle Fortenova grupi 500 milijuna eura, makar i privremeno?
Dnevni red predviđa i pripremu izlaska na burzu dijelova grupe, pa je možda tu odgovor. Zanimljivo je pratiti i pokušaj mađarskoga oligarha Danijela Jellineka, Orbanovog čovjeka, da ostane u igri iako su ga mnogi već otpisali.
Njegov Indotek pokušava kroz neke medije ostaviti dojam da će ispuniti uvjete da kupi ruski udio, dok manjak entuzijazma u državnim strukturama za takav scenarij upućeni prepoznaju kao znak da je Indotek kao kupac draži Sberbanku nego ostalim akterima, zaključuje N1.