PREMA najavama meteorologa, Hrvatsku je zahvatio toplinski udar, a živa u termometru se popela na 34 Celzijeva stupnja. Treba biti oprezan i zato što je izmjereni UV indeks u cijeloj Hrvatskoj visok.
U 13 sati je najtoplije bilo u Kninu i Karlovcu, 33 stupnja. Stupanj manje je izmjeren u zagrebačkom Maksimiru, Osijeku te Sisku, dok je 31 stupanj bio u Novoj Gradiški, Županji, Križevcima, Malinskoj, Makarskoj, Ogulinu, Slavonskom Brodu, Splitu, Šibeniku i zagrebačkom Griču. Najtoplije je danas bilo u Sisku gdje su prema podacima DHMZ-a bila izmjereno 34 stupnja,
Vrlo visoka opasnost od UV zračenja
UV index se danas u većem dijelu Hrvatske zaustavio na brojci 8, što znači da je vrlo visoka opasnost od UV zračenja. Za zaštitu od zračenja preporučuje se nošenje šešira sa širokim obodom, sunčanih naočala i odjeće s dugim rukavima te korištenje zaštitnih krema. Građanima se savjetuje i da maksimalno smanje boravak na suncu od 11 do 16 sati. Na ovom stupnju UV zračenja djeca mogu dobiti opekline za manje od 10 minuta.
Toplinski val može biti opasan, posebno za ljude s kroničnim zdravstvenim problemima, a liječnici savjetuju da se u vrijeme najgorih vrućina što je moguće više kloni sunca i ne izlaže dodatnim naporima.
Na području Osječko-baranjske županije zasad nije zabilježen povećan broj intervencija zbog vrućine, rekla je dr. Ibojka Sičajmov, voditeljica hitne medicinske službe. "U pet sati sam se čula s dispečerom i zasad nije zabilježen veći broj intervencija nego što je obično. Tijekom prijepodneva bilo je nekoliko rušenja i kolapsa, ali to brojčano nije ništa više nego obično, niti zasad ima povećan broj intervencija", rekla je dr. Sičajmov za Index.
Budući da se statistike sklapaju za protekli dan, detaljniji podaci bit će poznati sutra. Jučer je hitna medicinska služba u Osijeku za čitavu županiju imala oko 300 poziva, 90 intervencija i 180 ambulantnih pregleda u sjedištu.
Zabilježeno je i šest prometnih nezgoda, ali ne može se utvrditi koliku je ulogu u njima imala vrućina.
"Građanima svake godine dajemo iste savjete. Ne preporučuje se ići van između 10 i 17 sati, u vrijeme najveće vrućine. Kroničnim bolesnicima se savjetuje da nastave uzimati terapiju, ostaju kod kuće, uzimaju dovoljno tekućine i jedu lakšu hranu. Također im se savjetuje da se ne izlažu dodatnim naporima nakon 10 sati ujutro, što znači da ne trebaju, osim u hitnim slučajevima, ići liječniku, ni u ljekarnu, ni na tržnicu", rekla je dr. Sičajmov.
"Kupačima se također savjetuje da paze na vrućinu i koriste zaštitnu kremu te pokriju glavu", dodala je.