MAĐARSKA donosi set zakona zbog koronavirusa koji uključuju čak i zatvorsku kaznu za širenje dezinformacija.
Kritičari upozoravaju kako bi tim zakonima Viktor Orban mogao dobiti otvorene ruke za vladanje putem dekreta. Koliko bi sve moglo trajati, nije precizirano.
Mađarski parlament danas glasa o setu zakona, a oporba je prema njemu jako kritična te traži da se jasno odredi rok za taj set zakona ako ga se već donosi zbog koronavirusa.
Što sve novi zakoni donose?
Novi zakoni predviđaju zatvorske kazne do pet godina zatvora za širenje dezinformacija koje otežavaju vladi odgovor na pandemiju i izazivaju strah. Strahuje se da će te mjere služiti cenzuriranju kritika na vladin račun.
Mađarska ima 447 slučajeva koronavirusa i 15 smrtnih slučajeva. Guardian piše kako se strahuje da su stvarne brojke puno veće. Mađarska je u djelomičnoj karanteni. Smije se izaći po osnovne namirnice, a škole, restorani i brojne trgovine ne rade.
Vladini kritičari kažu da je virus doveo do posebnih mjera, ali da svejedno treba pripaziti na ovlasti vlade, posebno s obzirom na posljednjih 10 godina Orbanove vladavine.
“Ovaj zakon će stvoriti beskonačno i nekontrolirano izvanredno stanje koje će Orbanu i njegovoj vladi dati odriješene ruke da ograniče ljudska prava”, rekao je David Vig iz Amnesty Internationala u Mađarskoj.
“Ovo nije način za rješavanje krize koju može izazvati koronavirus”, dodao je.
Već pokušali izglasati zakon
Vlada je zakon pokušala izglasati i prošlog tjedna, a trebale su joj četiri petine zastupničkih glasova. Mađarska liberalna opozicija je rekla da je zabrinuta zbog određenih aspekata ovih zakona, ali da je na to spremna zažmiriti ako se zakonima da vremenski okvir.
“Podržavamo izvanrednu situaciju. Slažemo se s vladom da naprave sve u borbi s njom. Dali smo im skoro sve i samo tražimo vremenski limit”, rekla je Agnes Vadai, zastupnica opozicije.
Ipak, vlada ne nudi vremenski limit. Vadai kaže da vlada od početka ne želi vremenski limit te sve koristi kako bi opoziciju prikazala nedomoljubnom.
Orbanova vlada, pak, oštro brani ove mjere.
“Jamčim građanima da vlada radi sve kako bi zaštitila građane od koronavirusa”, rekla je Judit Varga, ministrica pravosuđa.
Ministrica pravosuđa kaže da su mjere odgovarajuće
Ministrica je rekla da su nove kaznene odredbe adekvatne i potrebne kako bi se borili s malicioznim kampanjama širenja dezinformacija protiv Mađarske.
Rekla je i da parlament može prekinuti izvanredno stanje u bilo kojem trenutku. Ipak, parlament kontrolira Orbanova stranka za koju je malo vjerojatno da će ukinuti izvanredno stanje ako on to izričito ne odobri.
Ministrica tvrdi i da u zakonima nema datuma jer se ne zna dokad će kriza trajati.
“Život će dati odgovore na ova pitanja. Nisam liječnica ni znanstvenica, ali mislim da će svima u Europi biti jasno kada kriza bude gotova", zaključila je, prenosi Guardian.
Orban poručuje svima da puste Mađarsku da se brani
Od dolaska na vlast 2010. samoprozvani "neliberalni" nacionalist transformirao je mađarsku politiku, pravosuđe i ustav.
Orban (56) se često sukobljavao s europskim institucijama, nevladinim organizacijama, skupinama za ljudska prava i Bruxellesom koji je tužio Mađarsku za "kršenje europskih vrijednosti", što Budimpešta oštro odbacuje.
Orban je poručio "europskim gunđalima" da puste Mađarsku da se obrani od koronavirusa.
Oporbeni zastupnici prošli tjedan nisu dopustili vladi da provuče zakon kroz parlament po brzom postupku. No gotovo je sigurno da će zakon proći jer Orbanov Fidesz uživa dvotrećinsku većinu u parlamentu.
Kritike uputio UN i Vijeće EU
Zastupnica oporbene socijalističke stranke MSZP Agnes Kunhalmi pozvala je Orbana da "ne izvodi političke igre protiv oporbe" i postavi rok kojim će zakon prestati vrijediti.
"Strahuje se da će vlada nastaviti sa svojim konzervativno liberalnim praksama što će samo dovesti do još dublje krize", rekla je za AFP.
Nezavisni zastupnik Akos Hadhazy rekao je za AFP da Orbanu nije trebalo "izvanredno jačanje moći" jer njegova stranka već kontrolira parlament, nego je umjesto toga postavio "zamku oporbi" zajedno s provladinim medijima koji ih optužuju da su na strani koronavirusa jer se protive tom zakonu.
"Parlament je samo mašina koja treba izglasati sve što on želi", rekao je Hadhazy.
Kritike je uputio i UN-ov ured za ljudska prava i naveo da sa zabrinutošću prati Mađarsku. Vijeće Europske unije upozorilo je Orbana u pismu prošlog tjedna da "neodređeno i nekontrolirano izvanredno stanje ne može jamčiti poštovanje osnovnih demokratskih načela".
Orban optužio migracije za širenje virusa
Mađarska je uvela izvanredno stanje 11. ožujka kako bi suzbila širenje koronavirusa, uključujući zatvaranje granica stranim putnicima. Provedeno je više od 12.100 testiranja, objavila je u nedjelju vlada.
Orban, snažan protivnik migracija, optužio je upravo migracije za širenje koronavirusa i rekao da su "prvenstveno stranci unijeli bolest".
Orbanov najnoviji potez zategnut će ionako loše odnose Fidesza s europskim pučanima u Europskom parlamentu.
Austrijski novinar rođen u Mađarskoj Paul Lendvai rekao je da je sustav koji je uspostavio Orban "dosad viđen kao 'hibridna država', ni demokracija, a ni diktatura" i upitao se mogu li nove ovlasti pretvoriti Mađarsku u "prvu diktaturu u EU".