JOŠ UVIJEK traju policijski izvidi tragedije u kojoj su u Čepinu poginula trojica radnika, dvojica iz osječkog Vodovoda i jedan iz čepinske tvrtke Urednost, piše Glas Slavonije.
Podsjetimo, prilikom odštopavanja kanalizacije na raskrižju Kalničke i Ulice Papuka u Čepinu, prošli tjedan dvojica radnika su poginula na licu mjesta, a jedan je umro kasnije u bolnici. Koncentracija plinova u crpnoj stanici na kojoj je došlo do tragedije bila je toliko visoka da je skrivila čak tri smrti.
>> Radnici koji su poginuli u Čepinu uopće nisu trebali biti na toj intervenciji
>> Onesviješteni radnici upali su u šaht dubok 6 metara, izvlačili su ih dva sata
>> Umro i treći radnik stradao u Čepinu
>> U Čepinu poginula dva radnika, tri u bolnici, otrovao ih plin iz šahta
Neslužbeno se doznaje da je u čepinsku crpnu stanicu ilegalno pražnjen sadržaj septičkih jama. Zbog toga je koncentracija gnoja podigla razinu vode u stanici što je, na kraju, rezultiralo tragedijom.
Toksikolozi su ranije upozorili na problem razvijanja opasnih plinova u zatvorenim prostorima poput crpnih stanica u kojima je velika opasnost od gušenja ugljičnim dioksidom i sumporovodikom. Visoka koncentracija ugljičnog dioksida tim je opasnija jer se plin ne može osjetiti dok sumporovodik u visokim koncentracijama prouzročuje blokadu olfaktivnog živca, kolaps i smrt.
Osječki Vodovod u svojoj nadležnosti ima 108 crpnih stanica. "Crpna stanica u Čepinu sadržavala je enormnu koncentraciju plinova. U crpnim stanicama koje održavamo u selima koristimo se ventilatorom i opremom te prozračujemo, odnosno otvaramo okna. Uz to, za svaki slučaj, djelatnici nose gumena zaštitna odijela i maske te su zavezani užetom. Koristi se i detektor plinova, kad prestane signalizirati, znak je da se može ući u crpnu stanicu. Obavljamo redovito plansko proljetno i čišćenje pred jesen i zimu", kazao je Željko Budimčić, voditelj PJ Odvodnja osječkog Vodovoda.
Iz kolektora izvadili psa i svinju
Budimčić dodaje kako je velik problem otpad koji se nalazi u kanalizaciji. Kao primjer navodi nedavni događaj u kojemu su u Nemetinu izvadili živog psa iz kolektora. Pas je naknadno predan u Azil za napuštene životinje. Prema njegovim riječima, problem su i koštice iz koma nakon pečenja rakije, ali i ostaci nakon kolinja.
"U Josipovcu smo pronašli cijelu svinju, a problem je i to što u kanalizaciju ispuštaju pojedine tvornice", kazao je Budimčić te apelirao na građane i tvrtke da sustav odvodnje koriste za ono čemu je i namijenjen. "Grad Osijek je", kako je dodao, "daleko dogurao u recikliranju i otpad se treba odlagati na ekootoke. Ako se svi budu pridržavali reda, neće biti ni smrada ni bilo čega što ne bi smjelo biti u crpnoj stanici".
Do sada incidenata nije bilo, tvrde iz Vodovoda
Na upit novinara nije li pri čišćenju crpnih stanica potrebno prisustvo Hitne medicinske pomoći ili vatrogasaca u blizini radnika, direktor Vodovoda Ivan Jukić je kazao kako postoji procedura koja detaljno određuje način rada na crpnim stanicama pa Hitna pomoć i vatrogasci nisu potrebni. "Naši djelatnici imaju svu opremu, u stalnoj su vezi s tri čovjeka koja odozgo prate kako se silazi i što se radi. Nikada nije došlo ni do najmanjeg incidenta. Sve radimo prema pravilima", kazao je Jukić.
Čepinska tvrtka Urednost nije željela odgovarati na upite novinara prije završetka istrage pa se nije moglo doznati čime je crpna stanica na kojoj je došlo do tragedije bila zatrpana. Više odgovora o tome što se zapravo dogodilo dat će DORH, ali i dvojica djelatnika koji su na liječenju u osječkom KBC-u. Jedan od ozlijeđenih djelatnika je u jedinici intenzivnog liječenja, a drugi je zbog stanja šoka smješten na Kliniku za psihijatriju. Donedavno životno ugroženi pacijent odlično se oporavlja i uskoro će na kućnu njegu, priopćeno je iz bolnice.
Očevidu tragedije na crpnoj stanici u Čepinu prisustvovao je i inspektor zaštite na radu. Čeka se i njegov detaljan nalaz nakon čega će biti jasnije u kojem smjeru i protiv koga, ako se sumnje potvrde, će ići istraga. Dođe li do podizanja optužnice, odgovornima prijete zatvorske kazne.