"Previše je previše", napisao je državni senator John Whitmore u pismu zatvorskim dužnosnicima, a svoj je zahtjev za ukidanjem prava obrazložio kako je kranje neprikladno osobi osuđenoj na smrtnu kaznu dati takvu privilegiju. "To je privilegija kakvu počinitelj nije priuštio svojoj žrtvi.", napisao je.
Pismo je uslijedilo kao odgovor na večeru koju je zatražio, a na kraju nije pojeo, Lawrence Brewer, koji je u srijedu pogubljen zbog zločina potaknutog mržnjom, odnosno ubojstva crnca kojeg je 1998. godine nekoliko kilometara vukao po cesti zavezanog za svoj pickup kamion.
Brewer je za svoj posljednji obrok u životu zatražio trostruki cheeseburger sa slaninom, pizzu, pola kilograma mesa s roštilja, štrucu kruha, maslac od kikirikija, kutiju sladoleda i dva pohana pileća odreska.
Kada su mu zatvorski čuvari sve to donijeli, on je hranu odbio, rekavši kako više nije gladan.
Većina saveznih država u SAD-u u kojima postoji smrtna kazna, dozvoljava zahtjeve za posljednji obrok, nekim zavorenicima ponuđen je meni, drugi imaju cjenovna ograničenja.
Aktivisti koji se bore za ukidanje smrtne kazne ovakvom odlukom nisu pretjerano pogođeni, i smatraju kako je ta tradicija ionako postojala samo kako bi se zatvorski sustav činio milosrdnijim nego što jest.
U Texasu se pogubljuje skoro četiri puta više zatvorenika nego u ostatku SAD-a, a poneki su zahtjevi za posljednjim obrokom prevršavali svaku mjeru. Kako logike tako i izvedivosti.
Tako je James Edward Smith, pogubljen 1990. tražio "malu grudu zemlje", a Odell Barns, smaknut 2000. zatražio je "pravdu, jednakost i mir u svijetu".