Otkrivamo: Paladina ima obveznice IGH, nije ih prijavio jer se želi domoći zgrade IGH

Foto: FaH/ Index

IVAN PALADINA, ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, u imovinsku karticu nije upisao da je imatelj obveznice IGH oznake IGH-O-176A iako je to morao po zakonu.

Index Istrage otkrivaju zašto je Paladina odlučio sakriti upravo taj podatak da je u ožujku 2018. godine, netom nakon što je otišao s mjesta predsjednika Uprave IGH, kupio naoko nenaplative obveznice te tvrtke. Također, postavlja se pitanje je li se Paladina koristio povlaštenim informacijama koje je imao kao predsjednik Uprave dok je par mjeseci nakon odlaska s tog mjesta kupio dionice IGH.

>> Novi ministar iza sebe ima ruševine hotela, propali Srđ... Rusi su ga dobro plaćali

>> Imovinska kartica Paladine: Ima hrpu nekretnina, gliser, rate za kredit 50.000 kuna

Upravo ta kupovina te junk-obveznice preko agencije za naplatu potraživanja B2 kapital donijela mu je vlasništvo nad nizom nekretnina, od kojih je neke sada upisao i u imovinsku karticu.

Savjetovali su Paladinu da nam ne odgovara na upite ako želi ostati ministar

Obveznice su izdane 2012. godine, a već 2013. godine kroz predstečajni postupak postalo je jasno da su to junk-obveznice, odnosno nenaplative. Paladina je za predsjednika Uprave IGH izabran u ožujku 2015. godine i bio je šef te tvrtke do prosinca 2017. godine. Četiri mjeseca nakon što je izašao iz tvrtke kupuje te junk-obveznice. 

Kako doznaju Index Istrage, Paladina se, zahvaljujući poslu s obveznicama svoje bivše tvrtke, želi domoći i atraktivne poslovne zgrade u Splitu, na adresi Matice Hrvatske, koja je trenutno ne samo predmet spora između Paladine i njegove bivše tvrtke IGH nego i predmet istražnih radnji. 

Službeni podatak SKDD-a da je Paladina imatelj sporne obveznice. 

Paladini smo pitanje o obveznicama i ovom poslu prvi put postavili 15. ožujka, a zatim ponavljali zahtjev za odgovorom na novinarski upit još šest puta. Ni nakon isteka zakonskog roka za odgovor, ministar nije odgovorio. A kako smo doznali, odmah po zaprimanju našeg upita o obveznici angažirao je agenciju za krizno komuniciranje.

Ta agencija mu je, prema našim informacijama, savjetovala da ne odgovara na naše upite. Navodno je dobio i garancije kako drugi mediji od ove priče neće raditi veliku aferu te će tako ostati na mjestu ministra. Prilog u tome ide i činjenica da su baš danas tekstovi u Večernjem i Jutarnjem listu pokušavali relativizirati njegovo vlasništvo nad obveznicama IGH.

No krenimo redom. 

Obveznice su izdane 2012. godine

Sporne obveznice do kojih je došao Paladina, oznake IGH-O-176A, izdao je Institut IGH. Izdano je 10 milijuna komada obveznica nominalne vrijednosti 10 milijuna eura. Institut IGH izdao ih je u lipnju 2012. godine. Riječ je o korporativnim obveznicama s kamatnom stopom od 9 posto godišnje i bile su osigurane nekretninama u Slavonskom Brodu i Splitu.

Obveznice su proglašene nenaplativima, a od 2015. godine kreće proces ovrhe

Točnije, za zalog (među ostalim nekretninama) je dana vrlo vrijedna poslovna zgrada IGH u Splitu u Ulici Matice Hrvatske. Obveznice su bile uvrštene na Zagrebačku burzu, a inicijalni kupci obveznica bili su banke PBZ i Erste banka, kao i mirovinski fondovi PBZ CO, Erste Plavi i RBA OMF te Fond za financiranje razgradnje NEK.

Konačno dospijeće obveznica ugovoreno je za 2017., a godišnja kamatna stopa kupona obveznice iznosila je 9 posto, odnosno obveznica je obećavala pet kuponskih isplata godišnje kamate od 9 posto te vraćanje glavnice (uloženog).

Za povjerenika imatelja obveznica postavljeno je investicijsko društvo Auctor d.o.o. koje zapravo zastupa interese imatelja obveznice.

Procesi ovrhe na nekretninama započeli su u vrijeme dok je Paladina bio predsjednik Uprave IGH

Godinu dana kasnije, nakon što je Porezna uprava blokirala račune Instituta IGH zbog duga od 9.410.767,27 kuna, bilo je jasno kako se tvrtka nalazi u financijskim problemima. U lipnju 2013. godine pokreće se proces predstečajne nagodbe. Imatelji obveznica bili su u drugačijoj poziciji od ostalih vjerovnika.

Naime, nisu mogli računati da će im 2017. godine dospjeti obveznica, no imali su pravo na namirenje kroz prodaju nekretnina koje su dane u zalog.

IGH je iz predstečajne nagodbe izašao zahvaljujući ruskom kapitalu, a ključan potez u stabilizaciji poslovanja IGH bila je dokapitalizacija od 58 milijuna kuna iza koje je stajao ruski kapital, odnosno Sergej Gljadelkin.

>> IGH predao Fini zahtjev za otvaranje postupka predstečajne nagodbe

Što se tiče obveznica, 2015. godine počinje neizvjestan proces postupaka ovrhe nad nekretninama koje su bile zalog obveznica koje su postale nenaplative. U to vrijeme, kada započinju ti procesi, Paladina je predsjednik Uprave IGH.

U ime vlasnika obveznice procese vodio Auctor

Postupak ovrhe na nekretninama pokrenut je i za zgradu u Splitu, ali i za nekretnine u Slavonskom brodu. Te postupke ovrhe provodio je Auctor kao povjerenik imatelja obveznica. 

Vlasništvo nad tim nenaplativim junk-obveznicama se mijenja tijekom godina. Od Središnjeg klirinškog depozitarnog društva zatražili smo povijesni prikaz prvih 10 vlasnika ove obveznice od trenutka izdavanja te obveznice IGH do danas. S obzirom na to da je riječ o javnim podacima, SKDD nam je dostavio podatke. 

Paladina je obveznice vjerojatno platio s popustom od 70 i više posto

Iz tih podataka vidljivo je kako su se krajem 2016. godine, odnosno u mjesecima studenom i prosincu, tih obveznica riješile kreditne institucije PBZ i Erste, koje su cesijom prodale portfelje loših potraživanja, među kojima se nalaze i obveznice IGH-O-176A, agenciji za naplatu potraživanja B2 Kapital d.o.o. 

Ivan Paladina, kao fizička osoba, dana 22. ožujka 2018. godine postaje vlasnik 5.450.000 komada obveznica IGH-O-176A, odnosno 54.5 posto, a preknjižene su mu s računa B2 Kapitala. Nedugo nakon toga povećat će postotak vlasništva nad ovim obveznicama na 62.5 posto preknjižbom od Podravske Banke.

Paladina je imao informacije kao predsjednik uprave IGH koje drugi nisu imali

Paladina je kupio naoko nenaplative, junk-obveznice IGH 2018. godine, svega četiri mjeseca nakon što je prestao biti predsjednik Uprave IGH. Važno je istaknuti da je kao predsjednik uprave društva Instituta IGH d.d. Ivan Paladina morao imati informacije koje tražbine Instituta IGH d.d. će biti predmet ugovora o cesiji između banaka i B2 Kapitala.

Paladina je znao da će obveznice Instituta IGH kupiti upravo agencija za naplatu potraživanja B2 Kapital jer sukladno zakonu o obveznim odnosima stari vjerovnik dužan je obavijestiti dužnika o tome tko je novi vjerovnik.

Svi su izlazili iz posla s obveznicama, a Paladina je ulazio 

Paladina nam je, suprotno zakonu o medijima, a sukladno navodnoj preporuci svojih savjetnika, uskratio odgovor na pitanje za koliko je kupio ove nenaplative obveznice od B2 Kapitala. No, našli smo javni podatak prema kojem je mirovinski fond Erste Plavi 2017. godine umanjio vrijednost tih obveznica za 70 posto, odnosno procijenio vrijednost tih obveznica na svega 30 posto nominalne vrijednosti.

Isto tako ostaje pitanje zašto je Paladina ušao u ovaj posao i je li bio siguran kako će ovrhe zaista završiti u korist imatelja obveznice, odnosno u njegovu koristi. Naglasimo kako su se mirovinski fondovi 2019. godine masovno rješavali ovih nenaplativih obveznica.  

Dobio nekretnine u Slavonskom Brodu, za zgradu u Splitu još se bori

Auctor je kao zastupnik imatelja obveznice, odnosno Paladine, provodio ovrhe, a one su završene na niz atraktivnih građevinskih parcela i nekretnina u Slavonskom Brodu tako da se na njih upisao Paladina, i to krajem siječnja ove godine. Nekretnine su milijunske vrijednosti, što je sam Paladina naznačio u svojoj imovinskoj kartici. 

Proces ovrhe za zgradu IGH u Splitu i dalje je u tijeku i za sada nije poznato na koji će način biti završen ovaj spor. 

IGH se žalio na ovrhe

Na sve nekretnine koje su bile zalog izdavanju obveznice IGH iz 2012. godine, nad kojima je ovrhu provodio Auctor kao zastupnik imatelja obveznica, IGH je uložio prigovor na ovrhu, no sud je te zahtjeve, za sada, sve redom odbijao. Žalbe na ovrhe nad nekretninama koje su krenule 2015. godine podnesene su tek pet godina kasnije, 2020. godine.

Dok je Paladina bio predsjednik Uprave, nisu podnošene žalbe. U IGH ne žele odgovarati na pitanja vezana za sporove sa svojim bivšim predsjednikom Uprave. Nije nam jasno ni zašto IGH tek nakon odlaska Paladine smatra da su te ovrhe po nenaplativim obveznicama sporne. 

Sam Paladina, što smo naglasili u uvodu, ne želi odgovarati na novinarska pitanja, što je u suprotnosti sa Zakonom o medijima. 

IGH se žalio na procese ovrhe nad vlastitim nekretninama

No, sama činjenica da je Paladina danas nabrojao gotovo sve nekretnine do kojih je došao zahvaljujući nenaplativoj obveznici, ali nije rekao da je vlasnik te obveznice, upućuje na zaključak kako će ova priča zasigurno imati nastavak. 

Odakle mu imovina?

Naime, Paladina mora odgovoriti na pitanje je li koristio znanja koja je imao kao predsjednik Uprave IGH, koja je zatajio drugim interesentima na tržištu vrijednosnica, sve kako bi došao do višemilijunske zarade. Isto tako, preko propale tvrtke i nenaplativih potraživanja, od kojih su drugi odustajali ili se odricali za tri do četiri puta manje iznose, došao je do vrijedne imovine. 

Vlasnici ovih nenaplativih obveznica danas su svega dvije osobe. Uz ministra Paladinu tu je i splitski poduzetnik Mateo-Teo Juradin, no ni on, kao ni Paladina, nije bio voljan odgovarati na pitanja o svom odnosu s današnjim ministrom. 

Naglasimo na kraju kako smo o slučaju Paladina i obveznice obavijestili vladu 18. ožujka, no iz kabineta Andreja Plenkovića nam nisu dostavili nikakav odgovor ni komentar iako su bili dužni odgovoriti sukladno Zakonu o medijima.  

Paladina nije prošao sigurnosnu provjeru

Zanimalo nas je što je utvrdila sigurnosna provjera vezano za Paladina, odnosno je li se u slučaju stjecanja ovih obveznica služio povlaštenim informacijama koje je imao kao predsjednik Uprave s obzirom na posao sa zgradom u Splitu te nekretninama u Slavonskom Brodu. 

Posljednja Skupština imatelja obveznica IGH bila je prije četiri mjeseca, na kojoj je bio i Paladina

Neslužbeno smo dobili odgovor kako Paladina nije prošao nikakvu sigurnosnu provjeru te da je riječ o osobnom izboru Andreja Plenkovića. 

Biografija Paladine ne ulijeva povjerenje

Podsjetimo kako su iza ministra Paladine, koji je prvi čovjek Hrvatske zadužen za obnovu potresom razrušenih područja, nikad izgrađeni projekt Golf na Srđu, neizgrađeni projekt Radeljević, koji je ruševina posljednjih 20 godina u dubrovačkom predjelu Gruž, neobnovljeni, ratom razrušeni hoteli Kupari, koji su kupljeni još 2015. godine, a tu je i epizoda u građevinskoj tvrtki koja je financirala HDZ za izbore 2015. godine i koja je nedugo nakon potresa u Zagrebu završila u ubrzanoj likvidaciji. 

Paladininoj biografiji ne pomaže što vlastiti poslovni, ali i financijski uspjeh može zahvaliti ruskoj poduzetnici Oksani Dvinski i ruskom poduzetniku Sergeju Gljadelkinu, za koje se već pisalo da iza njih stoji ruski kapital. 

Istraživačko novinarstvo je najskuplje i potpuno financijski neisplativo novinarstvo. Ako vam je stalo do borbe za transparentnost, podržite Index Istrage donacijom. Sav novac prikupljen kroz Index Istrage bit će utrošen jedino i isključivo na najbolje istraživačke novinare i 100% neovisno, odvažno istraživačko novinarstvo.

Opširnije: https://www.istrage.hr/doniraj

Originalno objavljeno na Index istrage

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.