TURKMENISTAN, jedna od rijetkih zemalja koje je covid-19 poštedio, prema izjavama dužnosnika, nastavlja organizirati javne skupove, no stručnjaci dvoje u službene tvrdnje bivše sovjetske republike koja nije naučila javno priznati loše vijesti.
Država središnje Azije, jedna od najzatvorenijih i najautoritarnijih na planetu poput Sjeverne Koreje, Turkmenistan, na veliko je proslavio Svjetski dan zdravlja 7. travnja.
Škole otvorene, političari šeću ulicama
Kao da ne postoje propisi socijalne distance i kućne izolacije nametnute milijardama ljudi u svijetu, turkmenski dužnosnici provozali su se, svi jednako odjeveni, biciklom kroz prijestolnicu Ašgabat veličajući zdrav način života.
Predsjednik Gourbanguli Berdimuhamedov, bivši ministar zdravlja koji se voli snimati u sportskim trenucima, na taj dan i sam je vozio bicikl zajedno s podređenima, a zatim su i projahali gradom, a što je sve zabilježila televizijska kamera.
Istodobno su se učenici vratili u škole nakon proljetnih praznika.
Sve te inicijative doimaju se paradoksalnima u vrijeme kada vlasti donose mjere u svrhu suzbijanja pandemije koronavirusa.
Nogometni savez je, kao i svugdje u svijetu, odgodio nogometno prvenstvo "u skladu s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije".
Predsjednik je u travnju pozvao "sve stanovnike da se testiraju" na koronavirus, a objavljen je i poseban telefonski broj putem kojeg se Turkmeni mogu upoznati s mjerama zaštite od epidemije covida-19.
Proturječje
Promatrači te zatvorene zemlje ne čude se jer takvo naizgled proturječno ponašanje svojstveno je paternalističkom govoru šefa države.
"Uvijek se nastoji istaknuti da predsjednik dobro upravlja zemljom i da se skrbi za zdravlje Turkmenaca", kaže Ruslan Mjatjev, Turkmen koji živi u emigraciji te iz Europe vodi internetski portal "Alternativne vijesti iz Turkmenistana".
Tako se s jedne strane čuje da je "policija zaustavila vozače na kontrolnim točkama kako bi im izmjerila temperaturu, a s druge strane organiziraju se skupovi na kojima je organizatoru zadnja briga spriječiti prenošenje koronavirusa", kaže Mjatjev.
Smatra malo vjerojatnim da u Turkmenistanu nema nijednog slučaja zaraze covidom-19, pa za ilustraciju govori da službeni Ašgabat tvrdi kako u državni nitko nije zaražen HIV-om.
"Međutim, osobno poznajem Turkmence s AIDS-om."
"Černobilski mentalitet"
Kate Mallinson, znanstvenica u programu Rusija i Euroazija u think-tanku Chathamm House, kaže da Turkmenistan još funkcionira po modelu iz doba Sovjetskog Saveza u kojem je prvi potez bio prikriti težinu krize kada ona izbije.
"Oni još boluju od 'černobilskog' mentaliteta i ne žele priznati da postoje loše vijesti", rekla je podsjetivši kako je dulje vrijeme nekadašnji SSSR nastojao sakriti razmjere nuklearne katastrofe.
Turkmenistan, koji jako ovisi o izvozu svoje nafte, još se nije oporavio od krize i 2014., slažu se stručnjaci, no službeni Ašgabat tvrdi da je u 2019. gospodarski rast iznosio 6,2 posto.
Stoga ni gospodarska kriza nastala zbog pandemije koronavirusa ne može zaobići Turkmenistan, koji glavninu prihoda ostvaruje izvozom prirodnog plina, a Kina mu je glavni kupac.
Turkmenistanu će "velik udarac nanijeti ekonomsko usporavanje u svijetu izazvanom pandemijom zbog pada tečaja ugljikovodika", kaže Mallinson, koja istodobno jako dvoji da će turkmenistanska vlada to priznati.