Tajna ukrajinska jedinica ima posebnu misiju u Bahmutu. "Ovime ubijam puno Rusa"

Foto: Profimedia, EPA

PODLAKTICE su mu se izbočile od napora dok je držao napeti povodac slinavog psa. Prigušeno gunđanje stvorenja moglo se osjetiti koliko i čuti - poput zvuka kamiona. Uostalom, to je bilo i prikladno s obzirom na to da je kodno ime njegovog vlasnika Brabus - po njemačkoj tvrtki specijaliziranoj za proizvodnju luksuznih vozila.

"Dođi", progunđao je Brabus dok su ga vukli natrag u zgradu uz cestu na tajni sastanak s dijelom njegovog tima za specijalne operacije. Oni su dio tajnovitih postrojbi koje potpadaju pod razne ukrajinske obavještajne organizacije. Djeluju u sumornim krajolicima u ratu protiv ruske okupacije na i izvan linija bojišnice, piše CNN.

Druge skupine koje vode ukrajinske obavještajne službe uključuju Ruski dobrovoljački korpus i Legiju slobodne Rusije, sastavljene od ruskih građana koji se bore da oslobode svoju domovinu od predsjednika Vladimira Putina i trenutno izvode napade unutar Rusije. Ali Brabus i njegova ekipa su Ukrajinci. Bivši vojnici sa specijalističkim vještinama okupili su se oko bivšeg časnika iz ukrajinskih snaga u prvim danima ruske invazije prošle godine.

Taktički zadaci

"Na početku rata veliku su ulogu imale male skupine koje su se mogle tajno boriti protiv Rusa zato što su regije Kijev, Černihiv i Sumi šumovita područja. Dakle, uloga malih grupa bila je važna i brzo je rasla", rekao je Brabusov zamaskirani šef.

U prvim danima i tjednima male skupine ljudi u kamionetima, naoružane protutenkovskim raketama poput NATO-ovih NLAW-a i Javelina, postavljale su zasjede, hvatale u zamke i odbijale invaziju ruskih kolona niz glavne prometne arterije sa sjevera.

Odvažni, brzi i ludo hrabri, napadali su ruskog vojnog Levijatana sjeverno od Kijeva i Sumija, na kraju zaustavivši invaziju. I dok su tada bili skupljeni u izvidničke jedinice, neki su u međuvremenu apsorbirani u formalne strukture vojske. Ali svi su se držali slobodnog, partizanskog stila ratovanja s većim rizicima, ali i većom autonomijom.

Oni koji su preživjeli - a mnogi nisu - često su dobivali taktičke zadatke s ciljem postizanja strateškog učinka. Grubo rečeno - ubijanje ruskih časnika kako bi se urušio ruski moral. Brabus je pristao donekle podijeliti priču o jednoj takvoj operaciji.

Žestok okršaj kod Bahmuta

Brabus kaže da su se početkom ožujka, kada je istočna Ukrajina bila zatrpana snijegom, on i njegov tim prikrali kroz šume do položaja na prvoj liniji južno od Bahmuta. Rekao je da su obavještajni signali sugerirali da se ruske jedinice mijenjaju. To je značilo da će biti prisutno više časnika nego što je uobičajeno i, još bolje, oni koji dolaze bit će naivni i skloni fatalnim pogreškama.

Ilustrirajući priču videom snimljenim u to vrijeme, objasnio je da je njegova grupa odmah ušla u žestok okršaj s ruskim padobrancima koji su bili novi na tom frontu. Dva videa svijetle u metalik narančastoj boji. Stabla su srebrnocrna, dok se živa bića pojavljuju kao intenzivne i pokretne bijele točkice. To su snimke iz njegovog termosnajperskog nišana dok je Brabus bio na zadatku.

Snimke nemaju zvuka, ali zbog toga su još jezivije. Vidi se da su bijele figure pognute, možda čuče. Može se zamisliti te ruske vojnike kako u tami traže prijetnje, a živci im rade na svaku škripu snijega i pucketanje grančica pod nogama. Crveni nišan njegova termalnog nišana nalazi se na jednoj od figura. Križ poskoči uz trzaj puške, a mali se bijeli duh sruši na zemlju. Crveni križ sklizne udesno, ponovno poskoči, ponovno pada.

"S lijeve strane su bili njihove zemunice i rovovi, odakle su mogli vidjeti naše položaje. Eliminirali smo, odnosno ja sam eliminirao padobrance s lijevog boka", objašnjava Brabus jezikom karakterističnim za vojna izvješća.

Hvatanje ruskih padobranaca

Međutim, zadatak njegove jedinice nije bio pomoći ukopanim trupama koje su se borile na bahmutskom frontu. Njihov plijen bilo je vodstvo ruskih padobranaca: "Mi smo diverzantsko-izviđačka grupa. Mi smo izvršili izviđanje, dobili smo podatke, pripremili operaciju."

"Koliko ste Rusa ubili te noći?" pita ga CNN-ov novinar.

"Sedam", kaže Brabus.

Živnuo je dok je govorio o oružju koje je stajalo iza njega, poput još jednog golemog kućnog ljubimca. To je modificirana teška strojnica 12.7 iz sovjetske ere koju je lokalni majstor opremio debelim prigušivačem. Pucajući iz podzemnog skrovišta s dometom, kako je tvrdio, od dva kilometra, ovo je oružje gotovo nečujno.

U svibnju je bio u zemunici s pogledom na drveće u blizini Bahmuta. Drugi video prikazuje kako nanišani, a zatim odvaja lice od oružja dok puca visokoeksplozivne nadzvučne metke, deblje od palca, u skupine neprijateljskih vojnika.

"Ovime ubijam puno Rusa"

Operater drona dva kilometra od Bahmuta promatra što meci pogađaju i prilagođava svoj cilj. Video bilježi njegov glas preko radija: "Točno u metu, savršeno." "Ovime ubijam puno Rusa, puno", objašnjava Brabus.

Ukrajina sada napreduje južno od Bahmuta, duž uzvišenja velikog oko šest kilometara, potiskujući ruske snage. Dok je u tijeku protuofenziva za povrat teritorija koje je zauzela Rusija, ukrajinske snage bore se u sve većem broju na frontu između Donjecka i Zaporižje.

Otkako su Brabus i njegova skupina bili u Bahmutu, čini se da je među ruskim zapovjednicima narasla anarhija. Wagnerovi plaćenici Jevgenija Prigožina, koji su držali grad, uhitili su i pretukli zapovjednika susjedne ruske 72. brigade. Objavili su snimku na kojoj ozlijeđeni muškarac "priznaje" da je pijan pucao po njima. Pretukli su ga i pustili.

Sada je on optužio vagnerovce, koji su već zloglasni po ubojstvima i pogubljenjima po kratkom postupku, da su napali njegove ljude. Ovakav kaos u redovima neprijatelja Ukrajina najviše želi, štoviše, treba vidjeti. Brabus je sretan što može dati svoj doprinos pokušaju da ga stvori.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.