Ovako je srpska premijerka objašnjavala u čemu je izbio problem oko posjeta Lavrova

Foto: Amir Hamzagic/ATAImages/PIXSELL

DOLAZAK ruskog šefa diplomacije Sergeja Lavrova u Beograd 6. i 7. lipnja doveo je Srbiju u situaciju koju je premijerka Ana Brnabić ocijenila kao "iznimno kompliciranu", dok pojedine oporbene stranke i civilno društvo traže otkazivanje posjeta koji drže štetnim u vrijeme invazije Rusije na Ukrajinu.

Brnabić je za komercijalnu provladinu TV Pink rekla da posjet Lavrova stavlja Srbiju u "iznimno tešku situaciju", jer "u ovom trenutku nitko u svijetu ni s kim ne želi ni razgovarati, a još manje se uzajamno čuti".

"Kad imate posjet na tako visokoj razini, pomislili biste da su ljudi, naročito u kriznim vremenima kakva su danas, kad je svijet na rubu trećeg svjetskog rata, zainteresirani da čuju njegove pozicije, koliko god se ne slagali s njim i mislili da su pogrešne i da nisu sukladne međunarodnom pravu", rekla je Brnabić.

Ona je ocijenila da se "ne može napraviti korak ka miru", ako se ne razgovara i ako se sve strane ne čuju.

"Nevjerojatno je da se predsjednik jedne države treba baviti takvim stvarima"

"Postoji valjda nešto što trebate čuti. Postoji valjda bar neki prostor za dijalog“, rekla je Brnabić.

Ona je s čuđenjem ocijenila kako je "doista nevjerojatno da je situacija u Europi i u svijetu takva da se predsjednik jedne države (Vučić) treba baviti takvim stvarima, poput logistike oko putovanja jednog ministra vanjskih poslova o kojoj ovisi hoće li doći ili ne“.

Brnabić je za TV Pink rekla da su u pitanju "problemi s preletima", ne navodeći može li se to dovesti u vezu s međunarodnim sankcijama kojima su obuhvaćeni najviši ruski dužnosnici i ruski letovi.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić rekao je u petak kako ne isključuje mogućnost da bi posjet ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova Beogradu u ponedjeljak i utorak mogao ugroziti posjet njemačkog kancelara Olafa Scholza, koji se očekuje u petak, 10. lipnja.

"Ništa ne isključujem", odgovorio je Vučić novinarima na pitanje bi li ranije dogovoreni dvodnevni boravak Lavrova u Beogradu mogao ugroziti posjet šefa njemačke vlade.

Brnabić je, pak, danas istaknula međunarodnu poziciju Srbije, ocijenivši da je mogu posjetiti i ruski šef diplomacije i predsjednik vlade bilo koje druge zemlje, te i njemački kancelar Scholz.

"Nekako je to teška, teška pozicija, a opet, ja mislim najispravnija moguća", ocijenila je premijerka.

Istodobno, na političkoj sceni Srbije i dalje se čuju sporadične poruke državnom vrhu da je posjet Lavrova neprimjeren trenutku u kojem već dulje od 100 dana traje ruska invazija na Ukrajinu.

Čelnik nevladine udruge Regionalne akademije za razvoj demokracije Balša Božović istaknuo je u nedjelju da Srbija treba otkazati posjet Lavrova, ocijenivši da je "suradnjom s Putinovim režimom, Srbija izabrala da bude na pogrešnoj strani povijesti" i da je "ucijenjena" cijenom i opskrbom ruskim plinom.  

Božović drži i da najavljeni sastanak srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika s Lavrovom u Beogradu "šalje loše signale da Srbija nastavlja narušavati suverenitet" BiH te da se "netransparentni sastanak" Dodika i Lavrova faktički radi "iza leđa Bosni i Hercegovini".

"To ne doprinosi stabilizaciji prilika i stvara veliki strah od Srbije u regiji. Srbiju će kontakti s Putinovim režimom skuplje koštati nego da je platila plin po punoj cijeni", zaključio je Božović.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.