BIVŠI HDZ-ov ministar i politički tajnik Lovro Kuščević se na splitskom Županijskom sudu izjasnio da nije kriv za Uskokove optužbe, prema kojima je zlouporabio položaj i ovlasti te počinio milijunsku štetu dok je bio načelnik općine Nerežišća na Braču.
Nakon što im je pročitana optužnica, Uskokove optužbe uz Kuščevića su odbacili i njegovi suoptuženici.
Na optuženičkoj klupi su i njegova bivša supruga Zorana Kuščević, njen brat Ivica Žuvić, splitski poduzetnik Ante Marinović, bivši predsjednik Općinskog vijeća Nerežišća Jakša Goić te pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela općine Nerežišća Svemir Obilinović.
Tijekom provjere osobnih podataka, prije čitanja same optužnice, otkriveno je kako Kuščevići više nisu u braku te da Lovro Kuščević ima mjesečna primanja od 800 eura, a njegova bivša žena 650 eura, prenose 24 sata.
Kako postati milijunaš do 44. godine?
"Imate 44 godine. Objasnite nekom mladom Hrvatu kako do svoje 44. godine može imati i 7 do 9 milijuna kuna imovine", rekao je novinar N1 ministru uprave Lovri Kuščeviću, koji se tog lipnja 2019. našao u nizu skandala oko neprijavljene imovine, ali i dugova prema državi i vjerovnicima ostavljenih u propaloj tvrtki, koji su još 2011. godine iznosili više od milijun kuna.
"Nije mi tolika imovina", započeo je Kuščević, a onda mu je novinar rekao: "U redu, ajmo reći da je 5. Kako do 5 milijuna kuna imovine?"
Od branja "levande" do ministarske pozicije i milijunskih nekretnina
"Vrlo jednostavno", uvjereno je odgovorio ministar i nastavio nizati svoj životopis: "Tako da završi fakultet, tako da kao đak, srednjoškolac radi najteže poslove na otoku Braču poput branja 'levande', otkupa višanja, tako da kao student ima svoj biznis, prodaje na štandovima, tako da čim završi studij i odsluži Hrvatsku vojsku, otvori tvrtku, radi, zarađuje. Tako da, zahvaljujući dobrim izbornim rezultatima i zahvaljujući obrazovanju, ima pristojnu plaću općinskog načelnika, pristojnu plaću ministra. Tako da zaposli suprugu, da i supruga ostvari prihod. I onda, vrlo jednostavno, u tih dvadesetak godina čovjek zaradi za život", pojasnio je Kuščević novinaru.
Kuščević je na štandu prodavao gaće i čarape, a ovako je zapravo izgledao njegov put do milijuna:
Od 2000. do 2003. godine radio kao voditelj trgovine u tvrtkama koje su kasnije propale
Nakon što je završio fakultet, Kuščević je od 2000. do 2002. godine radio kao voditelj u dvije tvrtke - Carrari Brač za prodaju kamena i mramora, koja je u to doba imala tri zaposlenika i prosječnu plaću od 2364 kune, te u tvrtki Bolka, s dvadesetak zaposlenika i prosječnom plaćom od oko 1400 kuna. Obje tvrtke propale su nekoliko godina nakon Kuščevićeva angažmana.
2002. godine osnovao tvrtku koja je završila u stečaju i dugovima
Kuščević je potom 2002. godine osnovao vlastitu tvrtku "Kuščević d. o. o.", s početnim kapitalom od 20 tisuća kuna, koja je također godinama kasnije propala.
Točnije, otišla je u stečaj s više od tristo tisuća kuna duga državi za razne poreze te preko milijun kuna dugovanja prema dobavljačima. Tvrtka se bavila trgovinom namještajem. A kako će otkriti mediji, ostala je dužna i jednom bračnom paru iz Splita kuhinju koju su platili oko 24 tisuće kuna, ali ni nakon godina sudskih procesa nisu je dobili.
U svojoj tvrtki zarađivao oko 70 tisuća kuna godišnje
Tvrtka je u početku, 2003. i 2004. godine, imala dobit od oko 40 tisuća kuna, no već 2005. godine gubitak je bio gotovo sto tisuća kuna, a 2006. gubitak je iznosio 264 tisuće kuna. U ovoj tvrtki zarađivao je godišnje 70 tisuća kuna, stoji tako u imovinskoj kartici. Bivši je ministar bio direktor do 2005. godine, kada je postao načelnik Općine.
Te 2005. godine tvrtka je kupila i 328 četvornih metara poslovnih prostora u Supetru na Braču za 210.000 eura, koje će početkom srpnja 2010. Lovro Kuščević kao privatna osoba za nepoznat iznos kupiti od tvrtke. Nakon dvije godine ova tvrtka će otići u stečaj.
Prije stečaja tvrtke koju je doveo do poslovne propasti Kuščević, dakle, otkupljuje poslovni prostor, čime se zapravo vjerovnicima kojima je firma ostala dužna onemogućuje da se ikada naplate, a Kuščević je može masno prodati.
Kuščević je tvrdio da je tvrtku Kuščević d. o. o. prodao, odnosno prebacio vlasništvo 2005. godine, kada je postao načelnik Općine Nerežišća. U njegovo vrijeme, rekao je, tvrtka je poslovala s dobiti.
Teško održiva teza kako Kuščević od 2005. godine nije imao veze s tvrtkom
No uvidom u sudski registar vidljivo je kako je Lovro Kuščević još 2006. godine bio član Uprave, a tada ga mijenja Ante Žuvić, pokojni punac ministra. S druge strane, Kuščević je vlasnik tvrtke sve do 2010. godine, a tada tvrtku, s financijskim dubiozama, preuzima njegov mlađi brat Branimir.
No, kao što je poznato, dvije godine kasnije, 2012., obiteljska tvrtka Kuščević skončala je u stečaju s više od milijun kuna duga prema dobavljačima i oko tristo tisuća kuna prema državi.
Nakon privatnog biznisa zarađuje oko 11 tisuća kuna kao načelnik
No vratimo se na daljnju Kuščevićevu karijeru. Kako smo napisali, od 2005. godine pa do 2016. godine bio je načelnik Općine. U to doba zarađivao je oko 11 tisuća kuna plaće, sudeći prema imovinskim karticama od 2011. godine.
No već te godine Kuščević je prijavio kuću s okućnicom i ukupnom površinom od tisuću kvadrata u Nerežišću, tada procijenjenu na sedam milijuna kuna. Prijavio je i 4 tisuće kvadrata građevinskog zemljišta u vlasništvu supruge, 2500 kvadrata voćnjaka te 15 tisuća kvadrata šume u Nerežišću.
Kao i poslovni prostor od 360 kvadrata u Supetru. Vrijednost imovine bila je već tada veća od 8 milijuna kuna, a tu su još bili tri automobila, jedrilica te kamp-kućica.
Niže imovinu, počinje se baviti i iznajmljivanjem
Zanimljivo je što je Kuščević naveo da je do te imovine došao svojim radom, kreditima te dijelom od prodaje imovine. Nije prijavio nikakvu ušteđevinu. Te godine prijavio je prihod od imovine u visini od 180 tisuća kuna.
Naime, Kuščević odnosno njegova supruga bavili su se iznajmljivanjem te su 2016. godine na godišnjoj razini imali zaradu od 80 tisuća kuna. Te godine prijavio je i gospodarski objekt u Nerežišću od 60 kvadrata, odnosno kuću s okućnicom procijenjenu na 200 tisuća kuna koju je kupio, kako se navodi u kartici - "prodajom imovine".
Kada se usporede imovinske kartice iz 2011. i 2016. godine, vidljivo je kako od imovine jedino nedostaje poslovni prostor u Supetru koji je prodao, dok je ostala imovina kvadraturom ista.
Kuščevićevo bogaćenje postaje jasnije kad se vidi kako je došao do nekretnina
Kuščevićevo bogaćenje ipak postaje nešto jasnije nakon otkrića Indexa da je za samo 50.000 kuna dobio šest vrijednih parcela, a od toga su mu četiri dodijeljene u jednom danu presudom sutkinje Ivane Domić, bivše predsjednice supetarskog suda protiv koje se godinama vodi sudski postupak baš zbog sličnih presuda donesenih između 1995. i 2004. godine. Druga dva zemljišta kupila je Kuščevićeva supruga Zorana, dok je on bio načelnik, za 50 tisuća kuna.
Jedno, od vlasnika iz Zagreba, platila je 20 tisuća kuna, dok je u drugo, kupljeno od danas pokojnog Nerežišćanina, investirala 30 tisuća kuna.
U kupoprodajnim ugovorima nisu navedene površine parcela, a obje su naknadno cijepane i iz njih su nastajale nove čestice, no iz podataka dostupnih u zemljišniku i katastru može se zaključiti da se čestica kupljena od Zagrepčana u prosincu 2008. godine izvorno prostirala na 2952 metra četvorna, što znači da je plaćena minornih šest kuna po kvadratu, odnosno manje od eura.
Druga, kupljena od Nerežišćanina u siječnju 2009. godine, zauzimala je 804 četvorna metra. Dakle, da bi postala njezina vlasnica, supruga aktualnog ministra, a tada općinskog načelnika Kuščevića, platila je oko 37 kuna po kvadratu.
Prenamjena zemljišta dok je Kuščević bio načelnik
Prema podacima dostupnim na stranicama Općine Nerežišća, u toj zoni nije bila dopuštena gradnja sve do 2015. Tada, u posljednjoj godini Kuščevićeva načelničkog mandata, parcela je prenamijenjena u građevinsku. Time vrijednosti Kuščevićevih nekretnina, jasno, lete u nebo.
U ožujku 2018. Zorana Kuščević od ukupno 3756 kupljenih kvadrata prodaje 1951 za čak 200 tisuća eura zagrebačkoj Gold gradnji, koja tamo gradi vile s bazenima. Drugim riječima, za 102 eura po kvadratu, odnosno nekih 758 kuna po kvadratu.
Evo kako nam je Kuščević SMS-om pokušao objasniti ovaj nezapamćeni skok vrijednosti: "Vrijednost zemljišta na otocima je u stalnom porastu, na dobrobit svih mještana, a tako će se vjerujem i nastaviti."
Kao ministar imao plaću veću od 17.000 kuna
Nakon karijere načelnika 2016. godine Kuščeviću rastu primanja jer ulazi u vladu Tihomira Oreškovića kao ministar graditeljstva i prostornog uređenja, s plaćom od 17.440,48 kuna, a na popis svoje imovine dodaje te godine i novu šumu u Nerežišću od 3528 kvadrata.
Sljedeće godine postat će ministar uprave s plaćom od otprilike 18.300 kuna.
Pronašli smo ga u uvali Grška
Index je 2019. objavio da se u bračkoj uvali Grška na idiličnoj osami nalaze dvije kuće, kojima je formalni vlasnik Ivica Žuvić, brat supruge Lovre Kuščevića, no da nema nikakve sumnje kako je njihov čest korisnik, a prema nekim indicijama i prikriveni vlasnik, upravo tada aktualni ministar.
>> Ovo je skrivena oaza u kojoj uživa Kuščević. Pitali smo ga tko je vlasnik