Ovako protunapad vide ukrajinski analitičari. Kažu da su važne stvari odavno počele

Foto: Profimedia

DUGOOČEKIVANA ukrajinska proljetna ofenziva zapravo je počela i, ako dovoljno pažljivo pogledate, možete vidjeti ne samo dim i eksplozije već i antikremaljske mentalne igre, smatraju vojni analitičari, a prenosi Kyiv Post.

Udarna snaga od 10 do 15 brigada Ukrajinskih oružanih snaga ili 15.000 do 30.000 vojnika nedavno je povučena s borbene linije, odmara se i oporavlja ili završava obuku u NATO-ovim bazama i priprema za sudjelovanje u dosad najvećem napadu ukrajinske vojske. Točno vrijeme i mjesto kopnenog napada strogo su čuvane vojne tajne, a topničko bombardiranje prije napada još nije počelo.

Međutim, ukrajinsko vojno vodstvo već se kreće prema pobjedi u psihološkoj borbi uoči napada i, iako je značajan dio postrojbi trenutačno na obuci, sve veći broj ukrajinskih precizno vođenih raketa, balističkih projektila i dronova kamikaza leti duboko u teritorij pod kontrolom Rusije na pravcu vjerojatne ofenzive, rekao je ukrajinski vojni analitičar Oleksij Getman za Kyiv Post.

"Ovo će biti složena ofenziva, koristit će se svi aspekti vojnog pritiska, ne samo konvencionalno oružje na borbenoj liniji već i napadi u informacijskom spektru, partizani i dubinski udari. Ukrajinska vojska radit će na stvaranju najboljih mogućih uvjeta da konvencionalna kopnena ofenziva bude uspješna, a nešto od toga događa se upravo sada. Informacijski rat je apsolutno dio toga", rekao je Getman.

O curenju podataka

Oleh Ižak, viši analitičar u Nacionalnom institutu za strateška istraživanja, kaže da je nedavno curenje tajnih američkih vojnih brifinga - koji govore o ukrajinskom ratu i ofenzivnim pripremama ukrajinske vojske (o čemu je prvi u ponedjeljak izvijestio The New York Times) - bilo želja "nekoga", bilo u Washingtonu ili Kijevu, da Rusima oteža donošenje vojnih odluka "curenjem" informacija za koje Kremlj već zna i prisiljavanjem ruskog predsjednika Vladimira Putina - bivšeg tajnog agenta s paranojom o podmetnutim informacijama - da preispituje njihovu vjerodostojnost.

"Mislim da je to pokušaj da se utječe na donošenje odluka u Rusiji. Ne isključujem mogućnost da je ovo nekakav pokušaj strateškog trika, objavljivanje informacija koje se već znaju. To je nešto poput ovih stalnih razgovora o Putinovu zdravlju", rekao je Ižak u intervjuu na YouTubeu 9. travnja.

Getman i druge osobe s kojima je Kyiv Post razgovarao rekli su da je ukrajinsko vojno vodstvo u potpunosti krenulo u višestruku kampanju mentalnih igara protiv ruske vojske i civilnog stanovništva koristeći sve, od kamiona s razglasom u sektoru Kreminne koji pozivaju ruske trupe na predaju, preko općih upozorenja o uhićenju i kaznenoj odgovornosti ukrajinskih dužnosnika koji trenutačno žive na teritoriju okupiranom od Rusije, do svečanih obilježavanja godišnjica masovnih ubojstava u Buči te ruskog povlačenja iz Kijeva i davanja pristupa neovisnim medijima ruskim ratnim zarobljenicima radi intervjua.

Pogled prema Zapadu

Kijev ne cilja samo ruska srca i umove već gotovo jednako i europske saveznike koji još uvijek nisu uvjereni da će ruske snage ikada biti poražene, ističu neki promatrači. U nekoliko tjedana do trenutka kad će glavne ukrajinske snage, koje je obučio i opremio NATO, biti na polaznim položajima, ključni cilj Kijeva bit će uvjeriti europske skeptike u ukrajinski  uspjeh na bojištu i pretvoriti to u stvarnu materijalnu potporu, rekao je Florin Blanaru, umirovljeni časnik rumunjske vojske.

"Ukrajina je uspješno primijenila složene operacije kamuflaže i zaštite priprema za nadolazeću ofenzivu. Pravo je pitanje hoće li biti ofenzive u situaciji u kojoj su ukrajinska vojska i narod odlučni boriti se do kraja, ali vanjski faktori koji otvoreno podupiru ukrajinske ratne napore daju zbunjujuće signale, posebice Mađarska, Francuska i vodstvo EU, koji obećavaju, ali potom odgađaju i ne ispunjavaju obećano", rekao je Blanaru.

Visoki kijevski dužnosnici predvođeni predsjednikom Volodimirom Zelenskim rekli su da je ključni materijalni preduvjet za uspješnu ofenzivu u dolasku, ali još nije na terenu u Ukrajini. To uključuje mali arsenal protuzračnih sustava prema NATO-ovim standardima koji Ukrajini još nisu isporučile zapadne države: moćnu američku raketu dugog dometa Patriot, norvešku raketu kratkog dometa NASAMS i talijansko-francusku raketu srednjeg dometa SAMP/T. Prva baterija Patriota trebala bi biti isporučena do kraja travnja, pišu ukrajinski mediji.

Ukrajinske snage u sektoru odabranom za ofenzivu moraju osigurati barem zračni prostor iznad svojih snaga i iznad teritorija koji ukrajinska vojska namjerava zauzeti i po mogućnosti stvoriti uvjete da ukrajinske letjelice (ofenzivni dronovi i projektili zemlja-zemlja) mogu pogoditi ciljeve bez ruskog uplitanja, rekli su promatrači.

Napad na Krim

U subotu su dvije snažne eksplozije potresle krimski lučki grad Feodosiju, oko 250 km od najbližeg teritorija pod kontrolom Ukrajine. Uslijedio je niz objava lokalnih vlasti povezanih s Kremljem, u kojima se tvrdilo da je protuzračna obrana oborila sve što su Ukrajinci poslali.

Društveni mediji, ukrajinski dužnosnici i šef Krima - kojeg je imenovao Putin - Sergej Aksenov kasnije su potvrdili da je zapravo Kijev lansirao dva dalekometna projektila zemlja-zemlja, od kojih je svaki imao bojevu glavu od pola tone. Ruska protuzračna obrana oborila je jedan projektil, ali je drugi, prema ukrajinskim izvorima, uništio rusku protuzračnu raketnu bateriju S-300.

S-300 jedno je od najboljih ruskih oružja protuzračne obrane. Uništenje sustava u Feodosiji potencijalno bi moglo otvoriti zračni jaz širok desetke kilometara za prodor ukrajinskih bespilotnih letjelica i projektila u budućim napadima na ruske snage raspoređene na južnom frontu.

Osim ruskih protuzračnih sustava, ističu promatrači, a medijska izvješća potvrđuju, ukrajinska vojska usmjerena je na rusku vojnu infrastrukturu u južnom sektoru - posebno streljivo, transportna čvorišta i koncentracije trupa.

Udari na Melitopolj

U petak je Ivan Federiv, gradonačelnik u egzilu okupiranog grada Melitopolja, koji je po mnogima glavni posredni cilj predstojećeg ukrajinskog napada, ustvrdio da je niz napada pokrenutih od 3. do 6. travnja uništio ruske trupe i borbena vozila u industrijskoj četvrti. Nije identificirao korišteno oružje niti opisao točne mete.

Video na društvenim mrežama koji je povezan sa željezničkom postajom u Melitopolju prikazuje spektakularnu noćnu eksploziju koja je izazvala veliki požar. Ruski izvori tvrde da je više raketa američke proizvodnje, koje je lansirao HIMARS (GPS-om navođena raketa koja nosi bojevu glavu od 90 kg), korišteno u napadima te je oštećena željeznička infrastruktura.

Od kraja ožujka, na temelju objava ukrajinskih oružanih snaga i lokalnih izvješća, neobjašnjive eksplozije, od kojih su neke vjerojatno izvele civilne bespilotne letjelice modificirane za nošenje eksploziva, pogodile su vojne ciljeve u blizini sela Razdolne i Gvardejske na Krimu, u blizini gradova Belgoroda, Rostova i Kurska na jugozapadu Rusije, kao i ukrajinskog grada Mariupolja koji je okupirala Rusija.

Najspektakularniji napad od 20. ožujka pogodio je željezničku skretnicu u krimskom gradu Džankoju - prema ukrajinskim izvorima - uništivši vlak s ruskim projektilima Kinžal, oružjem za lansiranje iz zraka koje su ruske snage koristile prošlih mjeseci za napade na ukrajinske gradove i elektroenergetsku infrastrukturu.

"Ukrajinci se spremaju, vidljivo je da se to događa", rekao je Getman.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.