SLOVENSKI premijer Borut Pahor je na izvanrednom sastanku odbora za vanjsku politiku u Ljubljani najavio kako će u srijedu u Stockholmu potpisati arbitražni sporazum o hrvatsko-slovenskoj granici.
Slovenski pučani SLS su kritični prema Pahorovoj odluci i njegovom ustrajanju na arbitražnom sporazumu te kažu kako je "Sloveniju stavio u položaj u kojem može izgubiti dio teritorija i mora te teritorijalnoga spoja s međunarodnim vodama". U kršćanskoj stranci NSI su uvjereni kako premijer krši zakon dok socijaldemokrati to negiraju.
SLS je pozvao Pahora da se savjetuje s uglednim i priznatim stručnjacima koji upozoravaju na mnoge nepravilnosti i nepopravljive posljedice potpisivanja arbitražnog sporazuma.
Pučka stranka želi da Slovenci na referendumu odlučuju o ulasku Hrvatske u EU!
SLS poziva koaliciju da ne podupru arbitražni sporazum te da će u Parlament uložiti inicijativu za provođenje referenduma s pitanjem "Jeste li za to da Slovenija podupre ulazak Hrvatske u EU, ali pod uvjetom da se povuče sa slovenskog tla i mora te da Slovenija ima pristup na otvoreno more?". SLS će nakon referenduma sa svojim istomišljenicima uložiti interpelaciju protiv ministra vanjskih poslova Samuela Žbogara i protiv predsjednika vlade Boruta Pahora.
Poziv na referendum objeručke su prihvatili i slovenski mediji, a posebno se ističe Delo koje vjeruje da će barem jedan referendum biti održan. Naime, slovenska vlada mogla bi raspisati referendum o sporazumu, ali SLS predlaže još dva referenduma; osim o zakonitosti sporazuma, Slovenska pučka stranka želi da građani Slovenije odluče i o ulasku Hrvatske u Europsku uniju!
"Pahor krši zakon"
U NSI su uvjereni kako Pahor krši zakon i to prema članku 350. kaznenog zakona koji kaže "da će se slovenski državljanin koji pokuša staviti Sloveniju u podređenost drugoj državi ili ovisnost o drugoj državi kazniti zatvorom od jedne do deset godina".
"Borut Pahor bi s potpisom arbitražnog sporazuma oštetio Sloveniju i njezinu cjelovitost", pisalo je u izjavi za javnost koju je dala Stranka Nove Slovenije. Pahor je pristao na to da Hrvatska s arbitražnim sporazumom onemogućava neposredan doticaj s otvorenim morem, kažu iz stranke. "Ako Slovenija nema teritorijalnog doticaja do otvorenog mora stalno će biti ovisna o Hrvatskoj", poručuju NSI-ovci.
U vladajućoj stranci SD su na komentare iz NSI kazali kako NSI treba "prvo treba raščistiti svoje stajalište o rješavanju graničnog spora s Hrvatskom jer je prijašnji predsjednik stranke Andrej Bajuk bio suprotnog stava".
Vlada prihvatila usklađeni arbitražni sporazum
Iz vladina ureda za odnose s javnošću javili su kako je slovenska vlada na današnjem sastanku prihvatila izvješće o usklađenom arbitražnom sporazumom te je slovenska vlada dala izjavu u kojoj stoji da u skladu s međunarodnim pravom jednostrana izjava nema učinka na sadržaj sporazuma i smatra izjavu o neprejudiciranju nepromjenjivom i bez utjecaja na buduće postupke.
"Sporazum je za Sloveniju vrlo povoljan pa ću ga potpisati mirne ruke i mirne savjesti", rekao je Pahor, ali ipak najavio da će sporazum prije ratifikacije poslati na Ustavni sud kako bi dobio ocjenu ustavnosti.
Pahor: Slovenija ima pravo na teritorijalni kontakt s otvorenim morem
Najveća bura u slovenskoj vladi podigla se oko jednostrane hrvatske izjave o neprejudiciranju, povodom koje je Pahor nedavno hrvatskoj premijerki poručio da se "nisu tako dogovorili". Slovenci su zato, uz sporazum, prihvatili i svoju jednostranu izjavu u kojoj stoji da jednostrana izjava Hrvatske vlade prema međunarodnom pravu ne može imati nikakav utjecaj na sadržaj arbitražnog sporazuma. Slovenci izjavu Kosoričine vlade smatraju "neprihvatljivom".
"Jednostrana izjava koju Hrvatska prilaže uz sporazum nema pravnog učinka. Ako bi arbitražni suci uzeli tu izjavu u obzir, onda i Slovenija izjavljuje da ništa u arbitražnom postupku ne može biti shvaćeno kao odricanje Slovenije od njezinog prava na teritorijalni kontakt s otvorenim morem", kazao je Pahor.