NA BURZAMA širom svijeta zavladala je panika i dionice su se počele pojačano prodavati nakon što je Wall Street jučer zabilježio najgori dan od početka krize 2008. godine.
Mediji izvještavaju da je tračak optimizma danas donijelo izvješće o smanjenju broja nezaposlenih u SAD-u. Izvješće javlja da je u SAD-u u srpnju bilo 117.000 novih radnih mjesta u odnosu na lipanj te da je nezaposlenost pala na 9,1 posto.
Posebna pozornost investitora uperena je i u Italiju koja bi se uskoro mogla naći u situaciji koja je zadesila Grčku. Premijer Silvio Berluscuni sinoć je iskoristio Vladinu konferenciju za novinare kako bi sugerirao građanima da kupe dionice Mediaseta, njegove najveće kompanije. "Da imam ušteđevinu, nakupovao bih dionice Mediaseta, koje su sada potpuno podcijenjene", rekao je, a prenio je The Guardian. Optimizmu investitora definitivno nije pomogao takav besramni pokušaj prodaje dionica vlastite tvrtke.
Berlusconi je jučer opet ponovio "da je talijansko gospodarstvo solidno te da tržišta koja rasprodaju talijanske obveznice i dionice banaka ne cijene njezine temeljne snage", dodao kako misli da se kriza "neće pogoršati" te najavio veliki paket mjera za oživljavanje talijanske ekonomije.
Potonule azijske i europske burze
Azijske burze jutros su doslovno potonule. Glavni japanski i južnokorejski burzovni indeksi pali su čak 3,7 posto. Australski je pao za 4 posto, hongkonški za čak 4,6. BBC izvještava i o lošem početku dana na europskim burzama. Britanski indeks FTSE 100 pao je za 3,4, njemački Dax za 3,5, a francuski Cac 40 za 2,8 posto
The Guardian javlja da će francuski predsjednik Nicolas Sarkozy danas telefonski razgovarati s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i španjolskim predsjednikom Joséom Luisom Rodríguezom Zapaterom o današnjem strmoglavom padu na burzama.
Današnjem oštrom padu prethodio katastrofalan dan na Wall Streetu
Današnjem oštrom padu azijskih i europskih burzi prethodio je jučerašnji vrlo loš dan na Wall Streetu kada je američka burza zabilježila najgori dan od početka krize 2008. godine. Indeksi Dow Jones i S&P pali su za više od četiri posto, dok je Nasdaq izgubio pet posto vrijednosti zbog strahovanja investitora da bi Sjedinjene Države mogle ući u novu recesiju te zbog zabinutosti da bi dužnička kriza mogla ugroziti dva velika gospodarstva eurozone - talijansko i španjolsko.
Dow Jones je ostvario gubitak od 512 bodova, ili 4,31 posto, te je pao na 11,383 bodova. Riječ je o najvećem padu tog dioničkog indeksa u jednom danu od listopada 2008. Indeks S&P 500 pao je 4,78 posto, na 1,200 boda, dok je tehnološki indeks Nasdaq izgubio 5,08 posto i pao na 2,556 bodova.
Podsjećamo, američko gospodarstvo pretrpjelo je štetu zbog neizvjesnosti oko podizanja limita za zaduživanje, a nakon toga je uslijedila objava podataka o padu potrošnje u lipnju, prvi put u gotovo dvije godine.
"Burze će sljedećih tjedana biti vrlo hirovite"
Jučer su dionice širom SAD-a i Europe snažno pale zbog jačanja straha o slabom ekonomskom oporavku SAD-a i dužničke krize u eurozoni. Analitičari upozoravaju da bi burze sljedećih tjedana mogle biti vrlo hirovite. Veliki dio investitora stoga je počeo prodavati dionice, što je uzrokovalo dodatni pad.
"Ulagači su bili oprezno optimistični misleći da će se stanje popraviti u drugoj polovici godine. Međutim, s usporavanjem američkoga oporavka i mogućim odjekom u globalnoj ekonomiji, burze su već neko vrijeme pod pritiskom", rekao je analitičar David Cohen iz Action Economicsa za BBC.