Kina je ukorila američku kandidatkinju za republikansku predsjedničku nominaciju Nikki Haley zbog njezinog plana ograničenja veza SAD-a s Kinom, poručivši da će oni koji okrivljuju Peking za probleme završiti u "ropotarnici povijesti".
Haley, veleposlanica SAD-a pri UN-u za vrijeme Trumpove administracije, zauzela je jučer jedno od najoštrijih stajališta prema Kini od kandidata za republikansku predsjedničku nominaciju 2024.
Pozvala Washington da drastično ograniči veze s Pekingom
Haley je pozvala Washington da drastično ograniči veze s Pekingom kako bi se riješio problem dramatičnog porasta broja smrtnih slučajeva od predoziranja fentanilom u SAD-u.
Poručila je da bi SAD trebao opozvati stalan status normalnih trgovinskih odnosa s Kinom dok Peking ne pomogne u zaustavljanju protoka kemikalija koje se koriste za stvaranje fentanila.
Kina: Njezine izjave su neodgovorne
Također je obećala da će potaknuti američke tvrtke da napuste Kinu, dodavši da će, ako se SAD složi oko tog pitanja, vladajuća Komunistička partija Kine "završiti u ropotarnici povijesti". Kina je takve izjave nazvala neodgovornima.
"Pritisak na američke tvrtke da napuste Kinu u suprotnosti je s ekonomskim zakonima i na kraju će naštetiti svačijim interesima", rekao je glasnogovornik kineskog veleposlanstva u Washingtonu Liu Pengyu u izjavi za Reuters.
"Samo oni koji skreću pozornost blaćenjem i prebacivanjem krivnje u predizbornoj kampanji završit će u ropotarnici povijesti", rekao je Liu.
"Washington bi trebao prestati koristiti krizu fentalina kao izgovor za sankcioniranje kineskih tvrtki"
Američki dužnosnici kažu da kineska vlada nije kooperativna po pitanju fentanila ili po pitanju suzbijanja pranja novca povezanog s trgovinom drogom, što je kritika koju Peking odbacuje.
Peking je uzvratio da bi Washington trebao prestati koristiti krizu s fentanilom kao izgovor za sankcioniranje kineskih tvrtki, a kineski državni mediji više su puta istaknuli kako su ovisnost i potražnja za drogom unutarnji problemi SAD-a.
Haley prema anketama može računati na podršku samo 3 posto republikanaca na izborima, prema anketi Reutersa/Ipsosa objavljenoj ranije u lipnju.
Nastojala je koristiti vanjsku politiku kao način da se istakne među brojnim kandidatima, a njezino tvrdokorno stajalište prema Kini moglo bi natjerati njene republikanske suparnike da također zauzmu oštrija stajališta.