HRVATSKA je lider u diversifikaciji izvora energije, rekla je danas predsjednica američkog Zastupničkog doma Nancy Pelosi u Zagrebu upozorivši da je energetika postala sredstvo ucjene u ruskoj agresiji na Ukrajinu. Pelosi je na konferenciji za medije uz hrvatskog premijera Andreja Plenkovića zahvalila i Hrvatskoj i Plenkoviću "na vodstvu" na području energetike.
"Hrvatska je zemlja dovoljno mala da bude otporna, ali dovoljno velika da bude značajna u pogledu sigurnosti, demokracije, mira i vrijednosti", kazala je čelnica demokrata u donjem domu Kongresa, prva na toj funkciji koja je posjetila Hrvatsku.
"Diversifikacija je važna i za spašavanje planeta"
Plenković je rekao kako je Hrvatska izgradnjom LNG terminala na Krku "konačno riješila" četiri desetljeća dugu raspravu u energetskim krugovima te da je odlukom o povećanju njegovog kapaciteta vlada "omogućila da Hrvatska postane energetski 'hub'" za prirodni plin.
"To je potez odgovorne članice s kvalitetnom infrastrukturom i strateškim odlukama koje su dugoročno dobre za nas i za naše susjedstvo", rekao je premijer.
Diversifikacija energenata je "jako važna ne samo zbog političkih razloga nego i za spašavanje planeta", nastavila je Pelosi.
Ona je u Banskim dvorima kazala da je pri primanju pozivnice za samit Krimske platforme u Zagrebu, koju joj je u Berlinu tijekom susreta G7 uručio predsjednik ukrajinskog parlamenta, osjetila da se on osjeća vrlo ugodno u pozivanju kolega iz svijeta u Zagreb. Naglasila je da je hrvatska prijestolnica "savršeno" mjesto za održavanje skupa Krimske platforme.
"Zagreb je savršeno mjesto za održavanje takvog skupa", rekla je Pelosi naglašavajući hrvatsko-ukrajinsko prijateljstvo i pomoć koju Zagreb šalje Kijevu.
"Odnos Washingtona i Zagreba je iznimno važan"
Demokratkinja je, kao i nakon susreta s kolegom Gordanom Jandrokovićem, naglasila da iskustvo rata omogućava Hrvatskoj da bude od velike pomoći Ukrajini. Ponovila je da je ona prva čelnica američkog parlamenta u Zagrebu, no da je već boravila u Hrvatskoj devedesetih godina, kad je svjedočila traumama koje je zemlja prolazila.
Osim o Ukrajini i posljedicama agresije, Plenković i Pelosi razgovarali su o hrvatsko-američkim odnosima.
Pelosi je rekla kako "naši studenti zajednički studiraju, naši vojnici treniraju rame uz rame, a naši lideri djeluju ruku pod ruku" te da je odnos Washingtona i Zagreba "iznimno važan".
Dvije strane izrazile su zadovoljstvo što su hrvatskim građanima ukinute vize za SAD te što će se uskoro potpisati ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
Plenković je zahvalio na potpori hrvatskom pristupanju u Schengen i eurozonu te na razumijevanju Washingtona oko pitanja jednakopravnosti Hrvata u Bosni i Hercegovini.