Petir: Moramo blokirati Srbiju sve dok se ne okrene dobrosusjedskim odnosima

Screenshot: HRT

O SRPSKOM Zakonu o regionalnoj nadležnosti za suđenja za ratne zločine počinjene na prostorima bivše Jugoslavije, u Otvorenom su razgovarali Marijana Petir, Joško Klisović i Dubravka Šuica.

Na početku emisije SDP-ovac Klisović je kazao kako "non paper" ne predstavlja službeni stav te nije pravni dokument.

"Ne bih rekao da je ono što piše u dokumentu odbijenica Hrvatske. U većini zakonodavstava svijeta postoje elementi univerzalne jurisdikcije. Srbija je svojim zakonom zaobišla cijeli put suradnje pravne pomoći između dviju zemalja. Takvo ponašanje Srbije nije prihvatljivo i nije uobičajeno nigdje u svijetu", kazao je Klisović.

Dubravka Šuica rekla je da je riječ o pravnom bastardu.

"Neprihvatljiv zakon"

"Srbija želi ući u EU i mi joj želimo pomoći, ali ovaj zakon je neprihvatljiv.  Srbija ne može biti policajac na ovom području i Srbija mora anulirati taj zakon. Nema te zemlje u Europe kojoj je više stalo do dobrih odnosa sa Srbijom i regijom od Hrvatske", kazala je Šuica.

Nataša Kandić, izvršna direktorica beogradskog Fonda za humanitarno pravo kazala je kako je spomenuti zakon štetan za regionalnu suradnju.

"Srbija si je uzela regionalnu nadležnost za sve ratne zločine pa se postavlja pitanje koji je razlog za takvu odluku. Taj zakon Srbiju dovodi u neugodnu situaciju. To nije dobar princip. Srbija mora ispraviti taj zakon", kazala je Kandić i dodala kako misli da je situacija s nacionalnim manjinama u Srbiji normalna.

"Srbija kao mali Haag"

Marijana Petir je rekla kako je Veljko Marić otet na srpskoj granici.

"Srbija si je uzela ulogu malog Haaga i ovlasti Ujedinjenih naroda. Razgovarala sam sa Vesnom Pusić o tome i ona mi je rekla kako Hrvatska Srbiji neće postavljati nikakve uvjete. Pozivam da se Mariću omogući adekvatno liječenje jer on u suprotnom neće dobro završiti, a to nije sudbina koju bi jedan hrvatski branitelj trebao doživjeti. Ovaj zakon je prijetnja za jedno 300 branitelja koji mogu biti oteti ako prijeđu granicum, a za to ni ne znaju. Ministarstvo pravosuđa ima te podatke i nisu upozorili ljude. Ovo nije bilateralno pitanje jer se ovaj zakon odnosi na sve hrvatske branitelje, a ne samo one koji dolaze iz Hrvatske", kazala je Petir.

Ejup Ganić, bivši predsjednik Federacije BiH, temeljem srbijanske tjeralice uhićen je 1. ožujka 2010. na londonskom aerodromu.

"Postoje dvije vrste potjernica - crvene koje idu preko Interpola i difuzne odnosno tajne na temelju koje sam ja uhićen. Ovaj srpski zakon sve vraća u 90-e", rekao je Ganić.

Petir i Klisović sukobili su se oko uloge bivše vlade u sprječavanju Srbije u provođenju zakona. Klisović tvrdi da se problem pokušao riješiti bilateralnom suradnjom, dok je Petir kazala kako je to pitanje ljudskih prava.

"Srbija ne može nastaviti svoj europski put dok ne izmijeni sporne članke te moraju promijeniti svoje ponašanje prema Hrvatima, naročito prema onima u Vojvodini. Moramo blokirati Srbiju sve dok se ona ne okrene dobrosusjedskim odnosima" , rekla je Petir.

 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.