Premijer Andrej Plenković u petak je izjavio kako su najnoviji podaci o usporavanju inflacije na mjesečnoj razini vrlo dobra i pozitivna vijest te vjeruje da će se da će se inflacija i dalje smanjivati ovim tempom, odnosno usporavati i da ćemo kroz nekoliko mjeseci doći u okvire koji postoje na razini Europske unije.
Državni zavod za statistiku danas je objavio da su cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u rujnu u odnosu na isti lanjski mjesec u prosjeku više za 6.6 posto, što je znatno usporavanje u odnosu na kolovoz kada je godišnja stopa inflacija iznosila 7.8 posto. Na mjesečnoj razini, u rujnu u odnosu na kolovoz, potrošačke su cijene porasle za 0.4 posto, objavio je DZS u prvoj procjeni.
"Mi smo zadovoljni što je došlo do usporavanja inflacije na mjesečnoj razini, u odnosu na 7.8 posto u kolovozu, prva procjena DZS-a je vrlo dobra, 6.6 posto", izjavio je Plenković odgovarajući na pitanja novinara na Malti.
"Vrlo brza i jasna refleksija i mjera vlade koje smo poduzeli. Dakle, novi paket potpore onima kojima je najpotrebnija, a isto tako i plod razgovora, kao i mjera koje smo donijeli na administrativnoj razini, ograničavanja cijena određenih proizvoda, ali i očito jasnu politiku niza aktera na hrvatskom tržištu, osobito prehrambenih lanaca da ipak dođe do određenog smanjenja cijena", rekao je.
Dodaje kako je i u sektoru usluga došlo do smanjenja cijena.
"To je trend koji smo najavili, za koji smo bili uvjereni da će se dogoditi", rekao je premijer.
Plenković vjeruje da će inflacija usporavati
To je pokazalo i opravdanost paketa mjera vlade i mjera ograničenja cijena, kazao je Plenković, koji je podsjetio i na razgovore koji su se u vladi vodili s ključnim ljudima najvećih trgovačkih lanaca, najvećih banaka, predstavnicima sindikata, poslodavaca, komora.
"Očito je taj razgovor urodio plodom", smatra premijer.
Vjeruje da će se inflacija i dalje smanjivati ovim tempom, odnosno usporavati te da ćemo kroz nekoliko mjeseci doći u okvire koji postoje na razini Europske unije.
Napomenuo je i kako one zemlje srednje i istočne Europe koje su u EU, a nisu u eurozoni, imaju puno veću inflaciju nego Hrvatska.
S druge strane, kako je istaknuo, hrvatski BDP kontinuirano raste, a usporedba omjera zaposlenosti i nezaposlenosti danas i prije deset godina pokazuje da je danas 16 zaposlenih na jednog nezaposlenog, a prije deset godina bila su četiri zaposlena na jednog nezaposlenog.
"To govori o tome da je gospodarski smjer naše politike itekako ispravan i dobar", rekao je Plenković, ponavljajući kako je današnja procjena DZS-a vrlo dobra i pozitivna vijest.