PLENKOVIĆ KAO KARAMARKO Što sve znamo o raspadu vlasti HDZ-a i Mosta?

Foto: FAH

DOMINO efektu političkih potresa kojeg je jučerašnjom smjenom trojice MOST-ovih ministara izazvao premijer Andrej Plenković ne nazire se kraj.

Nakon što je u samo jednom danu razriješio Vlahu Orepića, Antu Šprlju i Slavena Dobrovića, Plenković je jučer nastavio svoju operaciju uklanjanja MOST-a iz izvršne vlasti najavljujući slaganje nove parlamentarne većine te izbacivanje Bože Petrova iz fotelje predsjednika Sabora.

Snažan otpor i nepriznavanje Plenkovićevih odluka koje su jučer iskazivali MOST-ovci već danas su popustili - Petrov je u ranim popodnevnim satima objavio kako svi MOST-ovi ministri daju ostavke na svoje pozicije, i to zato što, kako je kazao, "Plenković i Marić štite kriminal u Agrokoru".

Ostavke MOST-ovaca Plenkoviću su malo značile. On tvrdi kako, pravno gledajući, MOST-ovci još od jučer nisu ministri. Plenković je sve popratio i današnjim razrješenjima 10-ak MOST-ovih državnih tajnika i MOST-ovog ministra uprave Ivana Kovačića.

Rušenje Petrova i rasprava o Mariću

Nakon što se riješio MOST-ovih ministara i državnih tajnika, Plenković je metu postavio na leđa Bože Petrova. Tako je već danas Gordan Jandroković rekao kako je HDZ skupio 79 potpisa za smjenu Bože Petrova s mjesta predsjednika Sabora.

"Sada nam je glavna zadaća bila da skupimo dovoljan broj potpisa da bismo dokazali da Petrov ne uživa većinu u Saboru", rekao je Jandroković, jasno naznačujući kako HDZ želi da se glasanje o zbacivanju Petrova održi prije saborske rasprave o Zdravku Mariću.

Na izravno pitanje novinara na tu temu, Jandroković se poslužio šupljom političkom frazom o tome kako će "točka o Mariću biti raspravljena u zakonskom roku, u roku od 30 dana".

U međuvremenu, ostaje nejasno ima li HDZ u ovome trenutku uistinu većinu u Saboru, ili tek ima 79 ruku za rušenje Petrova.

Je li se Plenković odlučio na "Karamarkov blef"?

Iako Plenković od jučer tvrdi kako je apsolutno siguran u to da HDZ ima većinu u Saboru, današnji "dokaz" koji je Jandroković prezentirao - potpisi 79 zastupnika koji žele rušiti Petrova - daleko su od većine koju šef HDZ-a priziva, jer se među njima nalaze i potpisi onih koji su protiv Petrova, ali i izričito protiv HDZ-a.

HNS i IDS tako su jasno naglasili kako nemaju namjeru biti dio bilo kakve HDZ-ove većine izvan postupka uklanjanja Petrova s čela Sabora.

> HNS kaže da neće sudjelovati u preslagivanju, zašto su onda HDZ-u potpisali smjenu Petrova?

Iako je u hrvatskim političkim prilikama "nikad nećemo glasati za X" uvijek pametno uzeti s dozom opreza, jasno je kako je Plenkoviću u ovome trenutku većina - ukoliko postoji - veoma nategnuta. Uputno se sjetiti i kako se u skoro identičnoj situaciji prošle godine nalazio Tomislav Karamarko, koji je također na sva zvona trubio o tome kako ima saborsku većinu. Na kraju se pokazalo da to nije istina.

Index je još jučer napravio prvu analizu, prema kojoj Plenković barata s veoma nestabilnih 76 glasova.  Naime, uz svoj 61 potpis, HDZ eventualno može računati na osam manjinaca, dva Bandićeva i jedan HDSSB-ov.

U računicu eventualno može uključiti i odbjegle Živozidaše na čelu s Ivanom Lovrinovićem (tri potpisa) te na potpis reformista Darinka Dumbovića, koji je u listopadu dao povjerenje vladi.

Uzimajući navedeno u obzir, 61 HDZ-ov (što je optimistična procjena, s obzirom na previranja radikalnije struje u stranci) 2 Bandićeva, 1 HDSSB-ov, 3 Lovrinovićeva, 8 manjinaca i 1 reformist ukupno Plenkoviću daju 76 ruku.

Što javnosti daje svako pravo da se zapita - izvodi li Plenković "Karamarkov blef"?

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.